Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mennyit szoktatok visszakapni...

Mennyit szoktatok visszakapni a fűtési szezon végén?

Figyelt kérdés

Albérletben lakunk, és állítható a radiátoron, hogy mennyit akarunk fűteni és fel is van rá szerelve a mérő-kütyü. Az előző bérlő valószínűleg tökig nyomatta, mert mi úgy tudtuk keveset fogunk fizetni, de 20ezer forint értékű csekkek jöttek. Most lassan vége a fűtési szezonnak, és mi körülbelül egész télen 3x24 órát fűthettünk összesen, azt is csak egy helységben. Mivel alig tartózkodtunk a lakásban, és olyankor mindig kikapcsoltuk a fűtést.

Lehet túl naív vagyok, de én úgy gondolom, ha arányaiban nézve, ha azok akiknél szauna van ilyenkor télen, mert nem állítható a fűtésük szintén ennyit fizetnek, akkor nekünk majdnem az egészet, de legalábbis a felét vissza kéne kapnunk.

Szerintetek hogy megy ez?

Ki tudok hívni "független" mérőóra leolvasót, aki a korrekt fogyasztást olvassa le, nem pedig a szolgáltatónak megfelelőt?


2010. márc. 13. 08:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Először is várd meg, hogy mi lesz, ne stresszelj előre! Független leolvasót sztem nem tudsz hívni, mert (valószínűleg) a mérőkütyüd nem a tényleges fogyasztásodat méri, hanem összehasonlítva ezt a ház többi lakásában lévő mérő által mért adatokkal, arányt számít. Tehát mondjuk az fog kijönni, hogy van a házban 30 lakás, és abból minden lakás egyformán fogyasztott 100 egységet, kivéve téged, aki mondjuk csak 10-et. Ekkor az össz fogyasztás 29*100+10=2910 egység. Ha ez mondjuk összesen 6Mft-ba került, akkor elosztják a 6M-t 2910-zel, kijön 2062Ft/egység. Neked ezek szerint 20620 forint a fűtésed, a többieknek pedig 206200.


Mivel arányokat nézünk, ezért a független szakértődnek minden lakásba be kellene jutni mérőt nézni, és el kellene kérni minden lakó fűtésszámláját is.


És ez csak a legegyszerűbb feltételezett számítás volt, a valóságban belevehetnek olyan tényezőket is, mint hogy felső, alsó, szélső, sarki lakónak olcsóbb a fűtés /egység, mert ő nincsen körbefűtve a többiek által.


Ugyanakkor a szolgáltatónak semmi érdeke nem fűződik ahhoz, hogy téged átverjen, hiszen ő ígyis, úgyis beszedi a 6Mft-ot, vagy így osztva, vagy úgy. Akkor meg minek variáljon?

2010. márc. 13. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, igen így logikusnak tűnik, ahogy írod.


De akkor tulajdonképpen van esély rá, hogy visszakapjuk a pénzünk jó részét?


Persze azt értem, hogy esetleg olyan tényező beleszámít, hogy az alattunk lakók fűtötték a mi lakásunkat is, persze. De azért olyan mértékben ez nem volt érezhető. Tehát azért hozzá kell tennem, hogy végig fáztunk itthon, sosem volt melegünk. Csak jól felöltöztünk és kibírtuk.


Amúgy itt minden lakás "sarki". És mi a 3. emeleten vagyunk a 9 emeletes házban, szóval csak 2 emelet fűtött minket.


"Ugyanakkor a szolgáltatónak semmi érdeke nem fűződik ahhoz, hogy téged átverjen"

Ez az egy amiben kételkednék. :D Szerintem a szolgáltató ott veri át a lakókat, ahol csak tudja. Nem személyszerint engem... de ha 6m volt a ház fűtése, de ő kamuval beszedhet 7m-ót, akkor be fogja szedni. Ez tuti. :D

2010. márc. 13. 10:32
 3/5 anonim ***** válasza:

"de ha 6m volt a ház fűtése, de ő kamuval beszedhet 7m-ót, akkor be fogja szedni. Ez tuti. :D"


Igen, ebben igazad van, de ezzel nem ezen a szinten tudsz mit kezdeni. A házban felszerelt mérőt kell ez esetben hitelesíttetni. De szerintem az azzal való buherászást sem kockáztatja meg a szolgáltató. Egyszerűen árat emel, és tök legálisan szed be 7m-t.


A körbefűtés esetére szokták még alkalmazni a minimum díjat, vagyis ha pl. 0-t mutatna a mérőd, vmennyit akkor is kell fizetned. A körbefűtés nagyon fontos dolog. Gondold el, legyen kocka ház, négy sarkán négy lakás. Ha mindenki fűt, mindenkinek csak két (külső) falon hűl a lakása, azt kell csak pótolnia. Ha te nem fűtesz, akkor a maradék három lakásból a két szomszédodnak 2 helyett 3 fala hűl. Két külső, és a veled határos. Ezzel máris 50%-kal megnövelted az ő hűlő felületüket, mondjuk hogy a fűtésszámlájukat is. Azért ez sem teljesen igazságos, valljuk be! Főleg azért, mert ők fűtötték a túloldalról a te két faladat is!


Szóval igen, várhatóan kapsz vissza pénzt. És várhatóan kevesebbet, mint szeretnéd..:) De várhatóan igazságos lesz az összeg! Mondja a kívülálló. Szerinted majd kevés lesz a visszakapott, a szomszédaid szerint meg sok..:)

2010. márc. 13. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen világos. És persze, érthető, hogy a "körbefűtést" meg kell fizetni. Benne is van az alapdíj a számlában... szóval akkor azt mondjuk nem is számolom. Így marad 11ezer ft ami a konkrét fűtés fogyasztásra van felszámolva. Akkor mondjuk az 10 hónapra (mert nem leszünk itt egy teljes évet) 110.000 ft. Én úgy saccolom ennek kb a 90%-át kéne visszakapnunk, mert kb 10%-nyit fűtöttünk. Az 99.000ft. Szerinted helyes a számításom?
2010. márc. 13. 11:58
 5/5 A kérdező kommentje:

Ja még annyit, a "körbefűtésről", hogy beszéltünk a szomszéd nénivel és mondta, hogy ő se kapcsolja be a fűtést, csak ott ahol alszanak... Szóval tulajdonképpen, ha mindenki spórol, akkor senki se fűti a másik hideg falát, és senkit se fűt fel a mellette lévő.

És hát, ebben a válságos időszakban szerintem most mindenki spórol. Így ez az "igazságos - nem igazságos" kérdés szerintem annyira nem áll fenn. :)

De persze az alapdíj az menjen el rá, megértem. Az se kevés, de ám legyen. Végülis tény, hogy a fürdőszobában mindig szauna volt, mert ott két cső is van és azok forrók voltak végig.

2010. márc. 13. 12:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!