Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » MEDENCE- réz szulfat?

MEDENCE- réz szulfat?

Figyelt kérdés
Vettem egy 366x 78as medencet. Szinte mindenki irta hogy klor tablrttak minden ilyen vegyszerek semmit nem er ismerosom is alatamasztotta. Nagyon sok helyen olvastam hogy réz szulfatot tesznek bele( nyilvan kis mennyisegben) es nem lesz algas a viz meg semmi baja nem lesz. A kerdesem az lenne hogy milyen idokozonkent kell beletenni es mennyit???? Van egy 8hos babam igy nem artalmas??

2017. jún. 28. 16:48
 1/4 anonim ***** válasza:
81%

Szó sincs arról, hogy a medence vegyszerek semmit sem érnek. Azok mondják ezt, akik nem tudják megfelelően alkalmazni, nem tartják be az alapvető előírásokat, nem olvassák el a dobozra írt információkat, ha elolvassák sem tudják értelmezni a ráírtakat, ivóvíznek nem alkalmas vasas kútvízbe öntik a klórt és a vízre haragszanak, mert besárgul. Minimális kémiai és fizikai ismeretekkel sem, rendelkeznek, pedig állítólag legalább 8 osztályos végzettséggel rendelkeznek. Rengetegen leírták, mi a helyes vízkezelés mikéntje, itt a GYK-n is, de azt valahogy nem találják meg, ellenben megtalálják azt a néhány lúzert aki rézgálicot tesz a medencéjébe és kinevezik ezt a csoportot mindenkinek, akiknek tehát biztos igazuk van. De nincs. Mennyi rézgálicot tennél ennyi vízbe? Miért annyit? Hogy méred ki? Azt tudod, hogy amikor a szomszéd azzal dicsekedett, hogy a rézgálictól szép türkiz lett a medencevize, akkor nem hazudott, csak hülyeséget mondott? A medencevíznek nem kéknek, hanem kristálytisztának, átlátszónak kell lennie. Színe a fénytöréstől, a medence falának színétől tűnik olyannak amilyen. Rézgálicot tenni a vízbe, hogy kékeszöld legyen, olyan, mintha nem mosnád a kis lila sisakos harcost, hagynád túrósodni, de legalább jól bespréznéd, hogy kellemes illata legyen. Egészségedre!

A rézgáliccal alapvetően az a baj, (azon kívül, hogy a szőke testszőrzet zöldes árnyalatot kap tőle) hogy nehézfém, ami soha ebben a csodás életben nem ürül ki a szervezetből. A gyermekedéből sem. Aztán majd 30 év múlva vagy okoz valamit, vagy nem. Némely uszodavegyszer is tartalmaz réz-szulfátot, de olyan minimális mennyiségben, hogy azt te otthon nem tudod kimérni. Tudom, hogy nagyapád is azzal permetezett, meg Erdély és a savanyúság, de hidd el, nem véletlen tűnnek el ezek az anyagok az életünkből, az uszodavegyszer-gyártók is törekednek a rézgálic kiváltására természetbarátabb, kevésbé káros anyagokkal.

Az egész probléma mögött az van, hogy amikor az ilyen medencécskéket megveszik a barkácsáruházakban az emberek 11 ezer forintért, akkor döbbennek rá, hogy még egyszer ennyit, ha nem többet kell még költeni ilyen-olyan vegyszerekre, villanyáramra stb. És az már sok nekik,elkezdenek alternatív lehetőségeket keresni. Na most van olyan, hogy minimális vegyszerrel vízkezelés, de az nem olcsó. Általában olyan, hogy olcsó otthoni medencézés, csak ritka kevés szerencsésnek adatik meg. A többségnek ez egy viszonylag költséges hobbi. Túlságosan sok embernek adok tanácsot, aki úgy gondolta, majd ő jobban tudja, aztán kis idő múlva jön a sírás, hogy miért sárga, barna, zöld a medencéje vize. Ez is egy lehetséges út, meg lehet tanulni az embernek saját kárán is, ez egy szabad ország. Alapvető, hogy két egyforma víz nincs. Azért,mert az ismerősödnek tőled két mérföldre jó lett a kútvize rézgáliccal, az számodra nem jelent semmit. Csak annyit, hogy vagy hazudik, mert kínos beismerni a kudarcát, vagy igénytelen és neki a koszos víz is kristálytiszta mertz kék, vagy mákja van.

Ha kútvízzel töltötted fel, akkor számodra a legolcsóbb lehetőség, hogy 5-6-7 naponta leereszted, még mielőtt benyákosodna és ingyen föltöltöd megint. Ekkor nem kell vegyszerezni, viszont állandóan várni kell, amíg fölmelegszik az a hideg kútvíz. De ez egy olyan pici medence, hogy melegben sztem másnap délután már fürödhető. Ha csapvízzel töltöd fel, az már drágább, de könnyebb beállítani. Ennyi vízhez egész nyárra elég egy doboz PH mínusz,egy doboz Klórgranulátum és egy doboz multi tabletta (200gr-os). Viszont akkor már mérőcsíkok is kellenek. Abban igazad van, hogy a lehető legkevesebb vegyszerrel kell megoldani a vízkezelést, de nem arról van szó, hogy rosszak az uszodavegyszerek, hanem az emberek nem hajlandók megtanulni hogyan működik a vízkezelés, mikor miből mennyit és miért kell beletenni. A saját butaságuk miatt másban keresik a hibát, mert az könnyebb, mint elismerni, hogy lüke vagyok hozzá, és jön a rézgálicos marhaság. Én biztos, hogy nem tenném a gyerekemet olyan vízbe, amely soha ki nem ürülő nehézfémmel van fertőtlenítve. Medencézni drága.

2017. jún. 28. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
81%

Nem ajánlom a rézgálicot.

Pláne, ha pici baba is van.

Sem a bőrének, sem a szemének nem tesz jót. A réz leöli ugyan az algát is, de a bőrödről a bőröd védelmét jelentő bőr normál flóra baktériumokat is. És a család nő tagjai nem fogják érteni, hogy mitől kaptak hüvelygombát. [Pedig egyszerű, a réz elölte a hüvely természetes lactobacillus védelmét.]

2017. jún. 29. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 munkas11 válasza:
68%

Nem mai topic, de azért leírom, mert nekem is Google adta be, és úgy gondolom inkább félénkek, mintsem tájékozottak a korábbi válaszadók.

Rézáglic nem színezésnek kell, nem is fog semmit elszínezni, mert literenként mikrogrammnál kevesebb réz tartalomról van szó. Persze lehet néhányszor több is, abból sem lesz baj. A kombiklór tablettákban is van rézrézgálic (ha közelről megnézzük a kis kék pöttyök azok). A fenti „szaki”, kicsit más koncentráció tartományban gondolkozhat (aki nem hiszi, annak javaslom a hatósági víznormákat megnézni, hogy mennyi az annyi).

Az a helyzet, hogy a klór önmagában is jó, csak sok kell belőle. Nekem pl. nem jön be a klórszagú víz, akkor inkább legyen egy kicsit zöldebb, de természetes. A réz egy más jellegű biocid, amivel kombinálva kevesebb klór is elég. Persze folyamatosan jön ki a kombiklór tablettákból is, csak így kb. a szezon közepére jön ki annyi, ami tényleg hat is. Ezért én a szezon elején még beleszórok köbméterenként 1-2 g réz-szulfátot pluszban.

Ilyen alacsony koncentrációban nem mérgező, sőt sokkal kevésbé ártalmas így a víz, mintha kettesével raknánk a klórtablettákat egy 20 m3-es medencébe. Olcsóbb is, jobb is. Ne szórjuk a pénzt vegyszerre, meg vízcserére, mert az a környezetnek sem jó. Van aki évekig nem cserél vizet (azoknak nem kell plusz réz, elég ami a kombiklórból kioldódik). Én évente szoktam, azt is csak azért, mert nem tudom lefedni télire, és túl sok levél kerül bele, ezért 10-20 liter hypoval kellene nyitni a szezont, hogy a tisztított vízben elroncsolja a benne maradt szerves anyagot.

A hüvelygomás szövegnek is a fordítottja igaz. Hüvelygombát többnyire a közfürdőkben lehet kapni, nem otthon, és ott sem a gombát, hanem a nyálkahártya sérülést, mert a strandokon sokkal magasabb a klórtartalom (mivel egymástól is védenie kell az embereket), ami kicsinálja a nyálkahártyát. Nem a flórát, hanem a magát a szövetet, ezért is szárad ki könnyebben a bőrünk a standon, mint a Balatonban.

2022. júl. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez egy 5 évvel ezelőtti téma, amikor a csapból is az ömlött, hogy milyen drága a medencevegyszer, hogy lehet olcsóbban megúszni.Csomóan jöttek ezzel a hülyeséggel, hogy a rézgáliccal, amivel nagyapám permetezte az Otellót, ki lehet váltani a drága vegyszereket. Már a huszadik hülye jött ezzel és erre írtam amit. Tehát beleszóltál egy olyanba, aminek nem ismerted a szövegkörnyezetét, az előzményeket. Ezek az emberek a koszos vizet akarták rézgálccal orvosolni. De fogalmuk sincs a vízkezelés alapjairól. Hogy mit miért teszünk bele vagy miért nem. Egyáltalan mi az, hogy víz a medencében? Miért nem természetes állapot ez? Miért szűrünk, miért kell mégis vegyszer? Hogy lehet a vegyszer mennyiségét minimalizálni? Mikor, mire lehet használni a hipót és mire nem? Miért használhatnak folyamatosan vízfertőtlenítésre hipót egyes nagy strandok és te otthon miért nem? Stb.

Nem tudom vannak-e szövegértési gondjaid, de én is leírtam, hogy az uszodavegyszerekben is található rézgálic, de amiért a téma élesen előjött az azért volt, mert az emberek azzal álltak elő, hogy szakszerűtlenül (hatósági víznormákat figyelmen kívül hagyó módon), csupán nagy mennyiségű rézgálic beöntögetésével olcsón megoldják a vízkezelést. Sosem felejtem el azt a jómunkásembert, aki váltig állította, hogy az ő medencéjébe nem kell semmi úri huncutság, mert öntött bele rézgálicot és gyönyörű kék lett a víz. Nyilvánvaló hülyeség, de erről kellett akkor lebeszélni az embereket, te meg most úgy alkotsz véleményt, hogy nem látod a teljes képet. Hát ezért gondolkodtam más dimenzióban, ahogy meg is jegyezted.

"Nekem pl. nem jön be a klórszagú víz, akkor inkább legyen egy kicsit zöldebb, de természetes"

Nekem sem jön be a klórszagú víz, de azzal, hogy lehet kicsit zöldebb, de természetes nem tudok egyetérteni és szigorúan szakmaiatlan, alapvető tévedésen alapuló veszélyes félrevezetésnek, kontárkodásnak tartom.

Néhány alaptétel:

A víznek bem természetes állapota a medence. Legyen az gumi, műanyag, beton. A víz létezik természetes állapotban is, ahol a természeti körülmények biztosítják a megfelelő szűrést és a biológiailag fenntartható közeg létrejöttét, ahol rengeteg növény és állat él együtt úgy, hogy abban a vízben az ember sem betegszik meg. Folyó, tó, tenger. A medencében algának nincs helye.

A medence vize halott. És mivel nincs természetes szűrése, az embernek kell gondoskodnia arról, hogy számára fürdésre alkalmas, egészséges, minél kevesebb vegyszert tartalmazó de azért halott vizet állítson elő. A medencevíz nem zöldes, mert az olyan élő kultúrák megjelenését bizonyítja amik emberi használatra alkalmatlanná teszik előbb-utóbb. Igen, a csapvíz is halott. Minden víz az, aminek nincs természetes szűrése.

A zöldes természetes víz duma, az olyan, mint amikor a szerelő azt mondja, nem kell azt a drága lengéscsillapítót megvenni, teszünk az ülésre egy párnát, az majd fölfogja a rázkódást.

A medencevíznek kristálytisztának, áttetszőnek, szagtalannak, vagy kellemes szagúnak kell lennie, amennyire lehet, megközelítve az optimális PH értéket főleg, ha otthoni medencéről van szó.

Aztán. A medencézés drága dolog.

Az ember vagy az idejével, munkájával, vagy pénzzel, de biztos, hogy fizet érte. Meg lehet egy két dolgot oldani okosba, elgurul az autó futózott diagonálon is, de ne dicsekedjünk már vele és főleg ne állítsuk be szakmai etalonnak.

A túlvegyszerezésnek magam is ellensége vagyok, ahogy a felesleges vízcseréknek is. Ha még egyszer, kicsit figyelmesebben végigolvasod, látod, hogy én sem ilyeneket javaslok, ellenben pont kritizálom az ilyen gyakorlatot.

Na most a vegyszerhasználat csökkentésének módja az, hogy a meglévő homokszűrőnk és a medence közé beiktatunk egy megfelelően méretezett germicid lámpát, (UV-C) és ez majd szépen csírátlanít, minden rajta árhaladó élőlény DNS-ét roncsolja, így szaporodásra képtelenné teszi. Vagyis az algát nem kell klórral, egyéb vegyszerekkel pusztítani. Igaz, mindig van valamennyi pangó víz, ami nem kerül a szűrőbe, ezért minimális klórt kell adagolni, ami a szokásos adag kb. 10%-a.

Én például 25 m3-re egyetlen 20 dekás multitablettát úsztatok két hétig, semmi plusz klórt nem teszek bele. Tetszik érteni? 20dekás lassan oldódó multitab (rézgálicot is tartalmaz) 25m3 vízbe. És a víz kristálytiszta, vízszagú és egészséges.

Vannak egyéb lehetőségek is de most sóbontás meg ilyenekbe nem megyek bele

2022. júl. 20. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!