Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kertesházaknál miért alakult...

Kertesházaknál miért alakult ki közvetlen járda mellé is építeni a házfalakat?

Figyelt kérdés
nem tudom hogy napjainkban építkeznek-e még így, vagy mind amit lehet látni régi időkből maradt meg, mi is olyan kertes házban élünk ahol a házfalak közvetlenül a járda mellett vannak, a kapu és az udvar rész pedig a ház "mellett" így pár centire az ablak mellett sétálnak el a járőkelők. nem tudom ki hogy van vele, szerintem rohadt rossz megoldás. irigylem azokat akiknek kerítés mögött van az egész, vagy ha legalább ilyen is, magasabb maga a ház, nekünk mindenki vállmagasságban van sajna. de láttam ettől rosszabbat is, ahol derékmagasságban van ablak. miért építkeztek így? nem igaz hogy nem fért volna el a telken, mert van mögötte olyan kert hogy még egy ilyen ház ráférne mint a miénk. és függöny ide vagy oda, zavaró hogy jönnek mennek bámészkodnak, szemetelnek az ablakpárkányra, kopogtatják az ablakot, részegen randalíroznak, hogy 1,5 méterrel arrébb nyomják a gázt az úton az autók hajnaltól dombnak felfelé stb... mi már így költöztünk ide hogy ez a házrész megvolt, aztán hátrafelé toldottunk hozzá egy keveset, de a szobám mégiscsak itt van, régi házelosztásban is szoba szerepe volt és nem hiszem hogy az azelőtt itt élő emberek nem vágytak volna nyugalomra a kevesebb autó ellenére is
2017. júl. 28. 14:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
Akkor a nagy kert volt a léyneg, minél nagyobb, annál több a haszonkert, meg a pihenöterület, ahol nem zavar senki. Az ablakot emg becsukták, a függönyt behúzták és senki nem láthatott be.
2017. júl. 28. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
85%
Ez tényleg csak a régebbi házakra vontkozik és szerintem is nagyon rossz megoldás ,szerintem bennevan az is hogy ne kelljen annyi keritést felhuzni kihasználták a ház egyes oldalait mint elválasztó fal ,erre tippelnék
2017. júl. 28. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
74%
Így spóroltak a kerítéssel :D
2017. júl. 28. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
61%

Ez tájegységenként változó, a szokásjog alapján alakult így ki, hogy az utcának egységes arculata legyen.

De az alapötletet valóban a spórolás ihlette.

Én is ilyen házban laktam és utáltam, alig vártam, hogy eladjuk.

2017. júl. 28. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
73%

Egyébként amikor ezt valahol elkezdték, akkor ez senkit nem zavart a hétköznapi életben, mert az utca felőli szoba volt a "tiszta szoba" amiben nem laktak. A konyha volt középen, arról nyílt egy másik szoba, abban lakott a család apraja-nagyja, az öreg szüle, vagy szülék a konyhában aludtak a dikón.:)

Közben változott a világ, de a települések építészete megmaradt.

2017. júl. 28. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
köszönöm. de ezt a "spórolás" részét nem értem, nem kevesebb pénzt kerítést húzni mint vályogfalat?:) főleg régen, csak fa palánkot állítottak volna és kész
2017. júl. 28. 18:23
 7/12 anonim ***** válasza:
80%

Az utolsó válaszodban Kérdező, kicsit hiányzik a logika.

A ház falát így is, úgy is meg kellett építeni, nem azon spóroltak, hanem a fapalánkon.:)

Meg a 50-60-as évektől a villanyvezetéken, amit akkoriban vezettek be a falusi házakba.

2017. júl. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a régi világban nem volt akkora kert, ami ne lett volna túl kicsi. Minden talpalattnyi föld számított, mert a szegény emberek lehetőség szerint nem nagyon költöttek zöldségre, gyümölcsre (nem volt miből), hanem annyit ettek, ami megtermett.


Az is elképzelhető, hogy amikor az utca arculata kialakult, akkor még egyáltalán nem volt járda, hanem az úton gyalogoltak az emberek, ha jött valami, félreálltak. Főleg, ha azon a helyen anno még nem volt nagy forgalom, maximum néha egy lovaskocsi. (Ezt, ugye, nem tudhatjuk, mennyire forgalmas hely.)

Aztán mikor eljött a járda korszaka, a keskeny utca miatt nem volt hely máshol, csak a házfalak mellett.

2017. júl. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
érdekes elképzelés az utolsó, ezen elgondolkodtam most. hát vidéki kisváros környezetről beszélünk, most lakják kb. 12 és fél ezren, régebbi népessége is jelentősebb lehetett mert egy kistérségi központ Szabolcs megyében. és viszonylag közel van a városközponthoz, néhány utcányira
2017. júl. 28. 19:23
 10/12 A kérdező kommentje:
viszont az utca arculata nem teljesen ilyen mert hiába szűk, a mi oldalunkban rendre sorakoznak a hasonló házak, vagy legalábbis több az ilyen de nem végig, míg a másik oldalon szinte mindegyik kerítés mögött áll
2017. júl. 28. 19:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!