Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Milyen dokumentumokat kell...

Racska1974 kérdése:

Milyen dokumentumokat kell elkérni, mit kell megnézni lakásvásárlás során az eladótól?

Figyelt kérdés
Lakásvásárlás előtt vagyunk, ez egy hatalmas döntés egy család életében. Szokatlan a gondolat, hogy elmegyünk egy házhoz, és végignézzük a nyílászárókat, a falakat, a pincét a padlást, az elektromos hálózatot. Mit kell megnézni,milyen dokumentumokat kell elkérni? (energetikai tanusítvány, tulajdoni lap, fűtésszámlák?). Kinek mi a roszz tapasztalata ezen a téren, mikor utolag bánta meg, hogy nem nézte meg, nem kérte el?

2017. nov. 23. 08:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A tulajdoni lapot le tudod kérni az ügyfélkapudon keresztül

évente 2 vagy 3 ingyenes (nem hitelesített, de neked megfelel, hogy képbe legyél).

A fűtésszámlákat valóban nem árt megnézni, továbbá a többit is nem e van elmaradás.

A víz, villany, gáznál mindketten (eladó/vevő) bemenni a szolgáltatóhoz.


"Szokatlan a gondolat, hogy elmegyünk egy házhoz, és végignézzük a nyílászárókat, a falakat, a pincét a padlást, az elektromos hálózatot."


Nem szokatlan, -így kell tudatosan vásárolni, vigyetek magatokkal egy valamire való építőt, normálisabb kőművest aki valóban érti is.

-Utólagosan szigetelt (alap), utólagosan alapozott házat (vályog) felejtsd el, ha csak nem nagyon olcsó és van pénzed újat építtetni.


Belülről szigetelt -falak, szintén felejtős, ha csak nem szeretnéd hogy minden berohadjon, bepenészedjen.

Ha pénzed van rá akkor csak is téglából épült min B38, és ha lehet nem régebbi mint 30 éves.

-Gondolom nem olyan házat akarsz venni amit aztán életed végéig toldozod foltozod, lehet hogy drágább de megéri.

-Ha meglátsz egy könnyű-szerkezetes házat menekülj.

Ha olcsó fűtést akarsz akkor cirkó gázkazán, esetleg vegyessel kombinálva, konvektor megeszi a fejed, de ha bírod a hideget akkor olcsó is lehet :) .


Tájékozódj az adott településen milyen adók vannak.

Nagyjából ennyi.

2017. nov. 23. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy lakással a környéket is bevállalod. Tehát ha megfelelőnek találjátok a lakást, járjatok körbe a környéken - nézzétek meg, mennyire rendezett, van-e eldobált szemét, kutyakaka és hasonlók (nem írtad, milyen környék - városi paneles vagy kertes házas vidéki, de gondolom érted, mire gondolok).

Ha egy ház egyik lakásáról van szó, mindenképpen a közös képviselőt keresd meg, kérdezd meg tőle, van-e tartozás a lakáson, és mintegy mellékesen beszélgess vele arról is, hogy milyenek a leendő szomszédok. Ugyanezt a vidéki lakás esetében a kocsmában érdemes megtenni, garantáltan mindent tudni fogtok a házról évekig visszamenőleg.

2017. nov. 23. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én semmilyen dokumentumot nem kértem.

A tulajdoni lapot megnéztem, de azt direkt nem az eladótól kértem, hanem hivatalosan intéztem.

A fűtésszámla engem nem különösebben érdekel, legföljebb, ahol távfűtésnél az egész ház ugyanannyit fizet, és úgysem lehet szabályozni. De egyéni szabályozásnál nem mérvadó az ő számlája, mert nem biztos, hogy nekem is ugyanolyan a hőigényem.

Talán a közös költségről érdemes papírt kérni, pláne, ha lift is van a házban (ott magasabb szokott lenni).

De ha őszinte vagyok, egy jó vételtől nem tartana vissza, hogy havi kétezerrel több a közös költség, mint a másik helyen, ahol ugyanilyet egymillióval többért adnának. Gondolj bele, 40 év alatt se térülne meg.


Mit kell megnézni? Na, ez már lényeges!

Először is a környéket, a fekvését. Mennyire zajos/csendes, milyen tájolású, szélső vagy középső lakás. Milyen a tömegközlekedés, a bolthálózat a környéken? Orvos, gyerekorvos, gyógyszertár, óvoda, iskola milyen messze van?

Milyen a közbiztonság a környéken, vannak-e lelakott házak, lumpen elemek a közelben?


Mikor épült a ház és milyen anyagból? Volt-e építés óta komolyabb felújítás? Mivel fűtenek, mikor építették azt ki? Milyen anyagúak az elektromos vezetékek, voltak-e cserélve építés óta? Voltak-e cserélve a vízvezeték csövek?

A lépcsőházban próbálnék szomszédot, házbelit elkapni, hogy békésen megférnek-e ott az emberek, vagy egy darázsfészekbe kerül, aki odaköltözik. Esetleg a közös képviselőt megkeresni (bár ha külső cég látja el, akkor személyes tapasztalata nemigen lesz).

Érdemes a lépcsőházban körülnézni, van-e nyoma rongálásnak, szemetelésnek. Ez sokat elmond a házban lakókról.

2017. nov. 23. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Panelből költöznénk kertesházba, max 10 éves, max 25M, kb 80-100m2, kis kert. Mennyire megbízható az energetikai tanusítvány. Padlófűtést szeretnénk. Egy barátom mondta, hogy ők a konnektorra nem figyeltek. (1 szoba/konnektor). Van olyan cég aki esetleg felülvizsgálja a házat? Hőkamerás vizsgálat?
2017. nov. 23. 13:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!