Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Milyen amperértékek jártak...

Milyen amperértékek jártak alanyi jogon a volt században?

Figyelt kérdés

Érdekelne, hogy alanyi jogon mekkora áramerősség járt régen. A villamosság elterjedése és napjaink közt.

A válaszokat előre is köszönöm!



2018. szept. 16. 20:32
 1/6 A kérdező kommentje:
Továbbá az is érdekelne, hogy idővel fejlesztették a szolgáltatók ezeket, vagy ha mondjuk 6A volt eredetileg, akkor ez annyi is maradt? Persze abban az esetben, ha a vezetékek megfelelőek voltak.
2018. szept. 16. 20:38
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
49-ben hoztak törvényt az államosításról, utána sem volt egységes, pláne előtte.
2018. szept. 16. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válszt!

Értem, de mégis mi volt leginkább elterjedt, vagy milyen határok között mozogtak?

2018. szept. 16. 21:02
 4/6 anonim ***** válasza:
Mivel kevés volt az elektromos eszköz, így általában 10-16A elég volt. Ez is volt a legelterjedtebb. De, hogy mi járt, azt nem tudom. (nagymamámnak 3 lámpája volt, és fél évente olvasták le az órát, mert alig fogyasztott -akkor havonta járt egy leolvasó).
2018. szept. 17. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem nagyon találni erre már adatot. Olvasom, hogy a háború alatt 2-3-4 A-es túláramvédelmeket szereltek. De a szolgáltatás elején, és tán még a háború is ide tartozott, még kiterjedt módszer volt az átalánydíj, szobák száma, meg világítások száma, stb, szerint.


A 60 körül a bányászvárosban épült többlakásosban már 6 A-est szereltek, ha jól emlékszem.


Én például nem emlékszem, hogy a szüleim a 67-ben épült bérházban (vidéki nagyváros) mekkora EB kismegszakítóval rendelkeztek, pedig akkor kezdtem a villamosságos művelődést a technikumban.


A rövid korszak, amikor ezzel behatóan foglalkoztam, az a 70-esek vége volt az ELMŰ belterületén, akkor nappali mérőnek alanyi jogon 10 A járt, kivéve, ha volt az IKV-nak levele, hogy azt se adjuk meg, a fővezeték ócskasága miatt. Akkor jött a automata mosógép korszak, a számla bemutatása mellett lehetett 15 A-hez jutni (alábbiakban részletezett 40 Ft-ért). Csúcskizárásos fűtés indokával el lehetett jutni egészen 3x15 A-ig. Ezek akkoriban mind a 40 Ft-os egységáron mozogtak, készülékenként, például egy 6 kW-os fűtésnél mérőcsere 40 Ft, kapcsolóra felszerelés 40 Ft, mágneskapcsoló felszerelés 40 Ft.

Az éjszakait állami- és vállalatpolitikai okokból nem korlátozták, de ez külterületen nem volt igaz, légvezetéken a trafók kisebbek, a vezetékek vékonyabbak, a házak nagyobbak, ott volt, hogy este 10-kor olvadtak ki a biztosítók, nem lehetett éjszakára sem nagyobb teljesítményt szerezni.


Ez, hogy nagyobbat csak külön, méghozzá jókora pénzért, ez valamikor a 80-asok végén jött be.

2018. szept. 17. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Ment a zöld!

2018. szept. 17. 14:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!