Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kályha vagy kandalló szárítja...

Kályha vagy kandalló szárítja a levegőt?

Figyelt kérdés
Valahol azt olvasom, hogy nagyon szárítják, valahol azt, ha vizes fával fűtenek, ott meg párásítja nagymértékben. Én mintha kicsit szárazabbnak érezném, amikor megy a kályha, s kandalló nálam. Ha a radiatoros központi gáz megy, akkor meg mintha párás, nehéz maradna a levegő, legalábbis nálam. De érdemes a kályhát, kandallót légszárítás céljából használni?
2018. nov. 9. 15:20
 1/5 anonim ***** válasza:

A kályha ,kandalló biztosan száritja. A vizes fa gőze viszont távozik a kéményen aminek nem éppen jót tesz .

A radiátoros nem okozhat párásságot,azt más okozhatja .

2018. nov. 9. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Párásságot nem okoz a radiátoros, csak nem szárítja a levegőt, ha a központi fűtés megy 65-70% a páratartalom ilyenkor, ha viszont a kályhával illetve a kandallóval fűtök, akkor mintha szárazabb lenne a levegő, legalábbis reggelre az ablakok nem párásodnak be. Ez azért furcsa, mert ha a gázzal fűtök, akkor sincs hideg, 21-22 fok akkor is megvan, s elvileg a radiátoroknak egyenletesebb, jobb a hőleadása, ablakok alatt vannak a radiátorok is, s mégis párásak az ablakok akkor.
2018. nov. 9. 18:29
 3/5 anonim ***** válasza:
Vagy vacak az ablak ès a hideg-meleg miatt csapódik ki jobban a pára.
2018. nov. 9. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A fűtőberendezés közvetlenül nem szárítja a levegőt, de mégis szárazabb lesz miatta a levegő. Nem tőle, hanem miatta. :)

Ehhez azt kell tudni, hogy minél melegebb a levegő, annál több vizet tud felvenni.

Pontos adatokat nem mondok így fejből, de nagyságrendileg valahogy úgy néz ki, hogy 1 m3 5 fokos levegő fel tud venni mondjuk 5 gramm vizet, 1 m3 22 fokos levegő meg 18 gramm vizet. (Ha ezt mind felveszi, akkor lesz a relatív páratartalom 100 %-os. Ha a felét veszik fel, akkor értelemszerűen 50 %-os.)

Na már most, ha tüzelés esetén megnézed kintről a kéményt, akkor azon folyamatosan megy ki a füst. Ez áll egyrészt az elgázosodott tüzelőanyag maradványából, másrészt a szoba légteréből beszívott levegőből, mert az égéshez ugye oxigén kell.

Amennyi levegő a szobából a kéményen kimegy, annyi levegő jön be kintről a lakásba, mert vákuum ugye nem keletkezhet. (Ha tökéletes a nyílászárók szigetelése, szellőző meg nincs, akkor a bent lakók meghalnak, erről szól általában a szénmonoxid-mérgezés.)

Tehát összegezve az eddigieket, bejön kintről az 5 fokos levegő, ami mondjuk 80 % relatív páratartalmú, vagyis van benne 4 gramm víz m3-enként, bent felmelegszik 22 fokosra, ott a 4 gramm már csak elenyésző páratartalomnak felel meg, kb. 18 %-nak. Azért mégsem ilyen alacsony bent a pára %-a, mert egyrészt nem cserélődik egyszerre a teljes benti levegő, másrészt közben a kilégzett levegő is pótolja a vízpárát, aztán főzés, fürdés, ruhaszárítás, stb. De a lényeg, hogy tüzelés közben folyamatosan megy ki a magas víztartalmú levegő, és jön be helyette a száraz.


Ha viszont radiátorral fűtesz, ami nem a lakás levegőjéből veszi az égéshez szükséges levegőt, akkor nem cserélődik ilyen direkt módon folyamatosan a benti levegő.

Ezért írtam, hogy nem magát a benti levegőt szárítja a kályha, hanem csak miatta történik a dolog, amiatt, hogy kiviszi a kéményen a párás levegőt a házból.


Ha a vizes fa párája a szoba légterébe kerül, az csak a füsttel együtt lehetséges, ami nem valami élvezetes dolog.


Különben ha érdekel pontosan a szobalevegőd páratartalma, akkor 2-3 E-ért már lehet hygrométert venni. Lehet, hogy ezek az olcsók csalnak 2 %-ot, de az nem olyan nagy baj.

2018. nov. 11. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
S valóban, amikor a kályhákkal fűtök, akkor ilyen 30% alá is lemegy a páratartalom. Köszi a válaszokat.
2018. dec. 30. 23:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!