Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Egy 3 cm-es lépésálló hungaroc...

Egy 3 cm-es lépésálló hungarocell lemez mennyi hőt tud megfogni egy 100x100x50 cm-es sima agrófóliával borított növényházban? Belülről burkolnám be, mert így nagyon szökik a hő. Tartós 6-8 fokot szeretnék bele varázsolni.

Figyelt kérdés
Van egy agro fóliával borított 100x100x50 cm-es teleltető házam amit a növényeknek építettem. A gondom az hogy így hogy semmilyen szigetelés nincs rajta, elszökik a hő amivel felfűtöm. Neten sajnos nem találok kifejezetten arra vonatkozó információt hogy bizonyos vastagságú hőszigetelők mennyi hőt tudnak önmagukban megtartani. Hungarocell hőszigetelést szeretnék bele tenni, ami lépésálló, de nem vastag mert akkor kevés hely marad a házban ha 10 cm-es hungarocellel minden irányból körbe burkolom. Én 3 cm-es lépésálló hungarocell lemezekre gondoltam, hogy azzal belülről beszigetelem. Az a 3 cm hungarocell lemez mennyit fog szerintetek megfogni a hőből egy ilyen kis méretű házban?

2019. dec. 5. 11:59
 1/10 anonim ***** válasza:

Kicsit zavaros a történet.

Miért ragaszkodsz a lépésálló eps-hez?


"Neten sajnos nem találok kifejezetten arra vonatkozó információt hogy bizonyos vastagságú hőszigetelők mennyi hőt tudnak önmagukban megtartani. "


Akármire keresel rá, az összes lemeznek az első tulajdonsága (a méretei után) ami fel van tüntetve a hővezetési tényezője.


Azt sem értem hogyha agrofólia és leszigeteled akkor vaksötét lesz. Ha meg csak félig annak meg semmi értelme. De igazából belülről sem szabad szigetelni.

2019. dec. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Helló!

Azért ragaszkodom a lépésálló EPS-hez mert a belső térben akarok kisebb dolgokat hozzá rögzíteni (gondolom a lépésálló keményebb mint a sima). Amiket rögzíteni akarok azok kisebb vékony kábelek, plusz felülre egy full spektrumu led szalad aluminium sínnel. És itt jön képbe az hogy miért akarom beburkolni ha agro fóliával fedtem be minden oldalát. Nos ugye amikor én ezt építettem abban a nagyon rossz tudatban voltam hogy a fólia majd tart annyi hőt hogy ha a termosztátos fűtés beindul a kis házban akkor nem fog kihülni egyhamar. Viszont menet közbe kiderült hogy ezen a fólián azonnal elszökik a hő, semmit nem tart bent. Így nincs más választásom mint hogy körbe szigeteljem, ami ugye azt is jelenti hogy napfény ben jut be többet. Ezért is lesz ez a full spektrumú led szalag beépítve hogy kapjanak mű napfényt a növények. Mindezt egy vezérlő fogja vezérelni, mind a fűtést, mind a napfényt. Már minden összeállt igazából csak szigetelni kell. És hogy miért is belülre akarom tenni a szigetelést annak az az egyszerű oka van hogy kívül megázhat az esőbe. Konkrét burkolást nem tervezek rá mert ez nem olyan kis ház mint egy kutyaól pl ami fából van, ezen csupán van egy keret amire rá van húzva ilyen agro fólia és van rajta egy ajtó ahol a növényeket beteszem.


"Akármire keresel rá, az összes lemeznek az első tulajdonsága (a méretei után) ami fel van tüntetve a hővezetési tényezője."


Igen, ez való igaz, de én ehhez sajnos nem értek, így ezt nem tudom hogy kell értelmezni. Nekem az lenne a lényeg hogy egy pucér EPS lap mennyi hőt tud bent tartani ha mondjuk jelen esetben 30 mm-t nézünk.


De teszek fel egy képet a kis házról hogy lássa mindenki mit akarok beszigetelni ha lehet belülről:

[link]

[link]

2019. dec. 5. 19:41
 3/10 A kérdező kommentje:
De meghallgatok minden véleményt. Gondolom a kőzetgyapot jobban szigetelne, de az nem tudom mennyire kemény anyag, lehet e rá rögzíteni vagy elhajlik. Sajnos annyira nem vagyok benne a szigetelő anyagok világában, sosem szigeteltem, de most muszáj lesz mert a növényeim megfagynak. Szóval jöhetnek az ötletek, ideiglenesen pokrócokkal takartam le, ez is jó, de közel sem annyira hatékony. Viszont az tuti hogy 10 cm vastag szigetelés nem férne be rendesen mert akkor belülről rengeteg helyet elvenne az így sem nagy térből.
2019. dec. 5. 19:45
 4/10 anonim ***** válasza:

"Gondolom a kőzetgyapot jobban szigetelne"


Ez nem igaz.

2019. dec. 5. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Lehet hogy nem igaz, csupán felvetés volt, nincs tapasztalatom. Viszont az még mindig érdekelne hogy a képen mellékelt kis házba milyen méretű hungarocell lapot vegyek? Bent lesz fűtés, de nem nagy teljesítményű, csupán 200 wattos, ennek a hőjét szeretném részben bent tartatni. Igazából az a cél hogy ha kint -10 fok van, akkor bent legyen + 4-5 fok stabilan, ez alá ne hűljön le 200 wattos melegítő maxon járatása ellenére se. A lépésálló EPS lapok amúgy valóban keményebbek?
2019. dec. 5. 21:06
 6/10 anonim ***** válasza:
Burkold polikarbonáttal, akkor kap fènyt ès annak van hőszigetelèse. Vagy èpítsd be az erkèlyt, lesz egy kis tèlikerted. Lèpcsőházban nem tudsz teleltetni? Mondjuk a panelokat sokszor fűtik.
2019. dec. 5. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A polikarbonát négyzetméter ára elég brutális, Annyit nem érne az egész szerintem. Csupán addig vannak benne a növények míg hideg van és ilyenkor télen egyik sem annyira nap igényes, az a led szalag teljesen elégséges mű napfényt fog neki adni szerintem. Csak ugye továbbra is az a kérdés hogy milyen vastagságú hungarocell lemez ér valamit a hideg ellen. Mert gondolom a 20 mm-es az semmit nem szigetel önmagában, a 30 mm talán... De passzolom.

Erkélyt nem tudom beépíteni mert albérlet, lépcsőházban nincs ablak a folyosón plusz brutál meleg van, 26 fok. Ezeknek a növényeknek meg telelni kell sajnos.

Pince sincs... :( Úgyhogy ebből kell kihozzam a legtöbbet. Amúgy ha annyit szigetelne mint most ezek a pokrócok amit rádobtam már azzal is elégedett lennék. Most két pokróc van rajta, egy vékony 1 cm-es hungarocel lemez és egy lepedő. Szóval ez is szerintem max ilyen 3 cm-es szigetelésnek felel meg, nem hiszem hogy a pokróc jobban szigetelne mint egy hungarocel. :D Vagy rosszul gondolom?

2019. dec. 5. 21:45
 8/10 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a választott hőszigetelőd hővezetési tényezője 0,044 W/mK (ettől csak jobb lehet). Ez azt jelenti, hogy 1 m vastag hőszigetelő 1 m2 felületen 1 C hőfok különbség hatására 0,044 W teljesítményt ereszt át.


3cm vastagságnál (fordítottan arányosan) többet 0,044/0,03=1,46 W/m2K

Ha van 2,5 m2 felületed és 15 C hőfok különbséged (kint -10 C, bent 5 C) akkor a hőveszteséged 2,5*15*1,46=55W lesz.


Tehát 55W fenn tudja tartani a kívánt meleget, feltéve, hogy hézagmentesen össze tudod rakni a lapokat.


Ha szélcsend van kinn is benn is akkor persze kevesebb is elég, mert lesz egy felületi határréteg (mozdulatlan levegőréteg) ami segít a hőszigetelésben, ezzel most nem számoltam. A jelenlegi fóliasátradban viszont csak ez a határréteg játszik, de ez a leírásod szerint kevésnek bizonyult.


Megjegyzés:

A nap 1 m2 felületen kb. 1000 W energiával sugároz. Télen sem sokkal gyengébben. Tehát a körülmények kedvezőtlen együttállása esetén a növényeid egy téli verőfényes napsütésben -10 C külső hőmérséklet mellett megfőhetnek a kuckóban.


A növényházakban nem hőszigetelnek, a föld elraktározza a túl sok hőt és éjszaka vissza adja plusz fűtenek, szellőztetnek, árnyékolnak. Szóval nem kevés macera az ideális légállapot fenntartása.


A méretek alapján én egy leselejtezett hűtőszekrényt használnék. Hűtőgép szervizben biztosan akad egy megfelelő példány.


Sok sikert!

2019. dec. 6. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A padló felületét 50%-ban vettem figyelembe. Így csökkent a 3 m2 2,5 m2 -re.
2019. dec. 6. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
A hűtőszekrényes megoldásra nem is gondoltam. Bár ugye alapvetően az volt a cél hogy természetes napfényt kapjon a növény, ne mű napfényt. Viszont ez nem kivitelezhető mert ha nem szigetelem be légmentesen minden oldalát akkor meg a hidegbe megfagy a növényem. Véleményed szerint ha ezt a házat választom mégis és beszigetelem ezzel a 3 cm vastag hungarocellel, akkor is megfő a növény ha erős napsütésben szellőztetek? Mert az ajtót kinyitnám akkor meg amúgy is mindig szellőztetek a növényeknek, kivéve ha nagy hideg van, tehát fagy, mert akkor nem lehet. Kicsit tanácstalan vagyok, mert én ezzel a kis házzal azért sokat dolgoztam és tetszik is, egy hűtőszekrény viszont eléggé hogy is mondjam fapados megoldás lenne. Bár tény hogy hatékonyabb szigetelés szempontjából. Viszont azt ne felejtsük el mint mondtam hogy a 200 wattos mini hősugárzót egy vezérlő fogja vezérelni bent, ami ha azt érzékeli hogy túl meleg van akkor lekapcsolja a fűtést. Így ha süt a nap, talán nem fő meg bent a növény. Te hogy gondolod? Meg akkor a számításaid alapján elég lenne a 3 cm-es hungarocell ha jól értem amit irtál? A simát vagy a lépésállót érdemes venni, ha én nekem az a tervem hogy apróbb csavarokat csavarozok a hungarocellbe hogy a led szalagot az alumínium sínnel és a vékony kábeleket megtartsa? Vagy elég a sima nem lépés álló is? A légmentes szigetelést megoldom, mert minden hungarocell elem túl fog lógni a belső váz vastagságán így egybe fognak érni, még talán faragnom is kell belőlük. Víz meg nem éri őket, max enyhe pára, de nem az a csöpögős.
2019. dec. 6. 16:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!