Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hőszigetelő képességét 20x20-a...

Hőszigetelő képességét 20x20-as és 25x25-ös gerendáknak honnan tudják, hogyan mérik? (Külső teherhordó falnak.) Tűzveszélyes lesz egy gerendaház, ha benne 70-80 százalékban kizárólag fával fűtenek? Vagy ez a veszélyesség valamivel csökkenthető?

Figyelt kérdés

Ha igen, mivel tudják minimalizálni, hogy nyílt kandallótűznél se égjen le a gerendaház?


Cserépkályha esetén ez rendben van, de a kandallóval rendelkező szobában?



2020. okt. 20. 20:15
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok benne teljesen biztos, hogy mire gondolsz, mert nem értem, hogy a hőszigetelés és a tűzállóság hogyan függ nálad össze.


A hőszigetelés mérését laborokban végzik egy elektromos fűtőberendezésből és hőmérőkből álló megfelelő mérési elrendezésben. Kicsit más az érték szálirányban mint keresztben. Egy 25 cm vastag fenyőgerenda U tényezője 0.5 - 0.75 W/(m2 K) körül van, a 20 centis pedig kb. 0.75 - 0.95 W/(m2 K). De valami azt súgja, hogy téged nem ez érdekel.


A fagerendák tűzveszélyességét nagyban lehet csökkenteni, ha a gerendákat pl. Tetol FB-vel lekezelik (ez a gombák rovarok ellen is kiváló). 1.2 l/m2 Tetol beitatása esetén a faanyag tűzállónak tekinthető.


Gondolom, a kandalló és a kéménye is kőből/téglából épült nem fából (bár nagyon régen, a szegényebbek házaiban sárral tapasztott deszkakémény volt) úgyhogy csak nem fog kigyulladni.

2020. okt. 20. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Magától értetődően sehogy. Két külön kérdés volt.


Ennyire rossz egy 20-as, vagy 25-ös gerendákból készült ház hőszigetelő képessége??? Akkor nem értem miért mondják, hogy annyira jó fából falakat felhúzni, hogy majdnem passzív ház szint...


Ugyanakkor egy másik oldal ezt írja:


Tölgyfa: 0,15

Puhafa: 0,11


Porotherm 20 NF 1,24

Porotherm 38 NF 0,42


Ez már sokkal másabb.


Ugyanakkor így már nem tudom melyik lesz igaz külső falazatnak.


"1.2 l/m2 tetol beitatása esetén a faanyag tűzállónak tekinthető."


Ha ez így elég, akkor ennek nagyon örülök! :)


"Gondolom, a kandalló és a kéménye is kőből/téglából épült."


Igen.


"Úgyhogy csak nem fog kigyulladni."


Éppen ezért kérdeztem a tűzállóságot (hogy mennyire állja, ha kezelik), ha néha kipattanna egy-egy láng a nyílt kandallóból, akkor a padló (bár előtte 2x2 méteren kő van fa parketta helyett) mennyire nagy eséllyel gyulladhatna fel?


Illetve külső gyújtogatók mennyire tudnák felgyújtani az ingatlan gerenda falazatát, mikor egy-egy utazás alatt senki nincs hetekig a környéken. E kettő miatt íródott ki a másik (tűzbiztonsági) kérdés.


Válaszod köszönöm, ment a zöld, bő és kimerítő volt!

2020. okt. 21. 10:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Nyílt tűzterű kandalló eszedbe se jusson.

Apámnak volt. Az egy borzalom. Elavult technológia.

Hatásfoka minimális. Ha pattog a tűz, repkednek a szobában az ízzó parazsak.

Csak a nappalit volt képes kifűteni, és olyan nagy volt a friss levegő igénye, hogy amint kialudt a tűz, már ki is hűlt a helység.

Végül újjá lett építve, be lett rakva egy víztérbetét, rá lett kötve a központi fűtésre, kapott egy gyönyörű kandalló ajtót kerámiaüveggel (Robax), kovácsoltvas ráccsal.

Így már jó. Kifűti az egész lakást, nem füstöl vissza, és tartja a meleget.


Egy lakásban rengeteg éghető anyag van. A gerenda lesz az utolsó ami el fog égni.


Gerendaház nem hiszem, hogy a mai Magyar hőszigetelési követelményeknek megfelel.

Vikendháznak lehet, hogy elmegy, de lakásnak biztosan nem lesz alkalmas.


Én egy db 6 kW SVT kandallóval fűtök 2x60 m2 alapterületű lakást úgy, hogy a fürdőszobák kapnak egy kis pótlást a gáz központi fűtésről.

A kandallóm nem vízteres. Szellőző csövön megy fel a meleg az emeleti gyerekszobákba a földszinti nappaliból, ventilátor nélkül.

Az akkori építési előírásnak 30 cm Porotherm tégla + 8 cm EPS hőszigetelés megfelelt, de mi 12 cm EPS-t raktunk rá és nem bántuk meg.

2020. okt. 21. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Amit te írtál vissza számértékeknek, az a lambda érték: 1 m vastag anyagra vonatkoztatva az U tényező. Azt még meg kell szoroznod 4-gyel ill. 5-tel, hogy a 25 ill. 20 cm-re megkapjad a tényleges szigetelést (és akkor már kb. az a szám jön ki, amit írtam). A puhább fáknak jobb a szigetelőképessége (több a rostok között a levegő). A keményebb fenyőgerendáknak kicsit rosszabb.


Az 1.2 l/m2 Tetol annyi bóraxot tartalmaz, hogy annak hatására ha közvetlen láng is éri a faanyagot, a fejlődő gőzök annyira elzárják az oxigént, illetve hűtik a fát, hogy a fa csak izzik, majd a láng félrehúzása után kialszik. (Ekkora mennyiség beitatásához viszont fóliából kialakított medencében áztatni szokás a faanyagot, vagy a beépítettet 10-szer kell alaposan átkenni).

2020. okt. 22. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!