Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Napelem+gáz vagy hőszivattyú?

Napelem+gáz vagy hőszivattyú?

Figyelt kérdés

Az egyik megújuló energiaforrás új ház építése miatt kötelező.

Mik az előnyők, illetve árban hogyan jönnénk ki?


2021. febr. 7. 00:27
 1/4 anonim ***** válasza:
Nekünk kombinált rendszerünk van, napelem és hőszivattyú, ez padlófűtéssel kiegészítve. A házunk 120 négyzetméteres, kétszintes. A szivattyúnkat csak a fűtésre használjuk, a melegvíz előállításához külön villanybojlerünk van. Mi szeretjük, túl sok gondunk nincs vele. A szivattyú nem hangos és hozzányúlni sem nagyon kell. Évente jönnek ellenőrizni, ugyanúgy mint más fűtési rendszereket. Beépítési költséget 2 dolog miatt ne mtudok mondani, az egyik hogy külföldön vagyunk, itt nyilván más árral kell számolni, a másik pedig, hogy eleve így vettük a házat, nem korszerűsítve lett, hanem eleve ezzel a rendszerrel lett építve. A hálózatra visszatöltős napelemek miatt elvileg kapnánk a szolgáltatótól is vissza pénzt, de nem fogunk mert a mi energiafelvételünk kicsit nagyobb, mint a korábbi tulajoké volt, szóval teljesen 0-ra, vagy +-ra nyilván nem jön ki az összeg, de lényegesen alacsonyabb a rezsiköltségünk, mint eddig.
2021. febr. 7. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Hali!


Szerintem a legjobb és leggyorsabban megtérülő a levegős hőszivattyús fűtés.

Nálunk 4. éve működik (Panasonic, kizárólag padlófűtéssel) valamint a HMV-t is ez állítja elő. Nyárra vettünk egy 2,7kw-os klímát(Gree) és mindent H tarifás mérőórára kötöttünk. Így a havi átalány ezekre 5700Ft. (135m2 netto alapterület)


Persze ezt is ki lehetne váltani napelemmel, de az újabb kb 1,5 2milliós befektetés - ebből az összegből inkább fizetjük az 5700-at :)

2021. febr. 7. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
75%

A leggazdaságosabb a gázkazános rendszer. Bekerülési költsége, és üzemeltetési költsége ennek a legjobb. Ez kiegészítve hőszivattyús HMV-vel, pl Hajdu HB200c, "c" kb 450000 ft, az indirekt fűtési módot jelöli azaz a gázkazán is tudja fűteni. Gázkazánnal jóval olcsóbb előállítani a melegvizet mint fűtőszállal, így ez a felár pár év alatt megtérül. 0 fok körül át kell kapcsolni hybrid üzembe és vegyesen fog működni a hőszivattyúja és a gázkazános felfűtése. HB200 hibrid módnál elektromos fűtőszállal segít be a hőszivattyúnak.

A hőszivattyú felára gyakorlatilag nem tud megtérülni soha a gázkazánhoz képest, ennek az az oka mert egy gázkazánt kéményestől beüzemelnek 500000,ből egy jó féle hőszivattyút meg inkább 2,5 millióból (saját példám 9 kw-os, állandó teljesítményű). Van közte 2 millió eltérés, évi gázfogyasztásom ft-ban max 90000 ft melegvízzel, ez hőszivattyúval kb 50%al kerül kevesebbe, az az kb 45000 ft/év. 2 M/ 45000 = 44 év, ha nem állandó teljesítményű gépet veszel akkor kb 1,5 M a felár -->33 év.

Itt jön a csavar, mindkét gépet 10-15 év után ki kell cserélni, mert gazdasági totálkáros lesz. ÉS nagyon örülj, ha 15 évet bármelyik is kibír.

A napelem 10-12 év alatt térül meg, erre azt mondom határ érték, de semmi sem garantálja, hogy minden 2024 előtt kötött szerződésnél marad a null szaldós elszámolás 2024 után. Nem abban az országban élünk...


+Ha kiszeretnéd használni a hőszivattyúd hűtési képességeit akkor a mennyezet fűtés kiegészítő temperáló padlófűtéssel a javasolt, ez nekem 1,5 milliós felár lett volna a padlófűtéshez képest. Inkább rakatok fel 2 klímát 700000-ért, a klímák üzemeltétés pedig nem kerül többe mint hőszivattyúval történő hűtés.


Összesítve egy 80 m2-es ház hőszivattyúval való hűtése, fűtése, kb 3,5 milliós felár lett volna. A gáz+hmv+ 2db klíma árához viszonyítva.

2021. febr. 7. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
63%

A napelemes energiát nem éri meg elfűteni, mert H tarifával 23 Ft/kWh-ért megkapod, amit a 2-3 milliós rendszered termel.


Osztrák havernak 12 évet bírt a kompresszor a panasonic-jában. €4000 Ojró volt a csere.


A lényeg: napelemet csak a háztartási igényre méretezd

legyen a házban padlófűtés, indítasz egy gázkaznnal, aztán ha netán 10 év múlva felmegy a gáz ára, még mindig rákötheted a hőszivattyút.

szigeteld a házat amennyire csak tudod - a meg nem termelt energia a legolcsóbb.

2021. febr. 7. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!