Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Én nem értem, világ életemben...

Én nem értem, világ életemben azt hittem a vályog a legjobb hőszigetelő. Miért a legrosszabbak a vályogházak?

Figyelt kérdés
[link]

2021. aug. 2. 09:45
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Én vályogházban lakok és szuper télen és nyáron is. Más házban megőrülnék.
2021. aug. 3. 00:41
 12/23 anonim ***** válasza:
82%

9/10: Két féle vályogház van.

Az egyik a vastag, jobbára vert falú. 70-80 vagy akár 120 cm-es falvastagsággal és a vetett téglából épített falazatú. Ez utóbbiak falai alig vastagabbak a téglaházaknál.

2021. aug. 3. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
55%
Akárki akármit mond, én a tapasztalatnak hiszek. Nagyszülőknél vályog ház van, nyáron hűvős télen meleg, míg nálunk a tégla épületben nyáron meg lehet főni, télen meg lehet fagyni. Engem nem győz meg senki arról, hogy a vályog szigetelőképessége rosszabb, mert nem ezt tapasztalatom. Meg lehet próbálni kimagyarázni, de akkor előtte tessék elmenni és megnézni egy vályogházat élőben is, ne csak papírra írt humbug számokat szajkózzunk.
2021. aug. 3. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
75%

"Engem nem győz meg senki arról, hogy a vályog szigetelőképessége rosszabb, mert nem ezt tapasztalatom."


Na de te hülye is vagy ehhez az egész kérdéshez.

Eleve, nem érted mit jelent az, hogy egységnyi.

2021. aug. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
8%

Azt írod egységnyi tégla jobban szigetel, mint egységnyi vályog.


Ezek után nyáron:


Meleg van a téglaházban? Igen. Hűvős van a téglaházban? Nem.


Meleg van a vályogházban? Nem. Hűvős van a vályogházban? Igen.


Kíváncsian várom hogyan magyarázod ezt ki. Ha ennyire jó a tégla, akkor miért a vályogban van kellemesen hűvős? Nyugodtan mutass számokat is, de a tapasztalati tényeken ez semmit nem változtat.

2021. aug. 3. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
86%

" Ha ennyire jó a tégla, akkor miért a vályogban van kellemesen hűvős?"


Azért, mert a vályogház falazata két és fél-háromszorosa a téglaépületének, úgy átlagban.

Ahol a téglaház tömege mondjuk 40 tonna, ott a vályogé 120 tonna. Természetes, hogy nagyobb tömeg lassabban melegszik fel és lassabban is hűl le, mint a kisebb.


"Nyugodtan mutass számokat is, de a tapasztalati tényeken ez semmit nem változtat."


Mondom én, hogy hülye vagy az ilyesmihez.

Akkor lenne a vályog versenyképes, ha egy négyzetméter vályogfal ugyanolyan vastag lenne mint a téglafal és úgy is melegebb lenne télen, és hidegebb nyáron. De ez nem így van.


Ehhez hozzájön még az is, hogy a vályog nem lehet nedvesebb és szárazabb sem egy bizonyos határ-értéknél, tehát, nem burkolható hőszigetelő anyaggal sem büntetlenül úgy, mint a tégla, vagy az Ytong. Magyarán, a vályog épület nem gazdaságos.

2021. aug. 3. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
31%

"Azért, mert a vályogház falazata két és fél-háromszorosa a téglaépületének, úgy átlagban."


Láttam már tripla vastag falú téglaházat is és ugyanolyan sz.r volt benne a közérzet.


A másik problémám a következő:


"Természetes, hogy nagyobb tömeg lassabban melegszik fel és lassabban is hűl le, mint a kisebb."


Eszerint a vályog lassabban melegszik fel. Eddig oké. De könyörgöm! Nyáron hetekig 40 fokos hőség van, mégis stabilan hűvős van a lakáson belül. Elfogadnám az érvedet, ha mondjuk 2-3 nap után a vályog beérné a téglaépületben uralkodó borzalmasan magas hőséget, de nem ez történik. Valami nem stimmel itt.

2021. aug. 3. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

A egri várban és hasonló vastag falú kőépítményekben még a vályogházaknál jobban is kellemes hűvös van, sőt a barlangokban is. Ennek egyébként több trükkje is van, ami egyezik a vályogházakkal:

-alacsony - 2200-2400 mm - belmagasság

-VAGY ha éppen valahol nagy belmagasság van ott épp a kürtő-effektusra és huzatra játszanak, hogy átszellőztesse az építmény, vályogház leghidegebb pontja nyáron a cserépkályha

-gyér természetes bevilágítás, megfelelő nyílászáró felület hiánya, kicsi, lőrésszerű ablakok

-falakon belül vagy a falfelületen lecsapódó nedvesség, pára

Manapság egyiket sem tekintjük erényes tulajdonságnak, még ha valaki be is magyarázza, hogy a kő/vályog/barlangépítészet a komforots.

2021. aug. 3. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
67%

"Nyáron hetekig 40 fokos hőség van, mégis stabilan hűvös van a lakáson belül."

Nekem is ezt állította ina szakadtáig az egyik kollégám. Végül kimentem vele a birtokra, hogy megnézzem ezt a csodát. Kiderült, hogy egy óriási juhar és 2 bazi nagy diófa árnyékában áll a ház egész nap. Na, úgy könnyű...

2021. aug. 4. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
57%
Az, hogy a vályogház egész nyáron hűvös, szimplán alaptalan állítás.
2021. aug. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!