Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Igaz, hogy a saját ház felépít...

Igaz, hogy a saját ház felépítése, kalákában rokonokkal, ismerősökkel régen megengedett volt? Azt tudom, hogy ma már nem szabad, mert rengeteg engedély kell, ill. több jogszabály is vonatkozik az építkezésre, ami ezt nem teszi lehetővé.

Figyelt kérdés
Én nem tervezek ilyesmit, csak általában értem a kérdést, ugyanis állítólag régen, jó pár évtizede lehetséges volt, hogy az ember saját maga építse fel a házát, akár rokonok, barátok bevonásával, de nem tudom, ennek mennyire van valóságalapja, de azt tudom, hogy manapság már így nem szabad.

2022. jan. 4. 14:02
 1/10 anonim ***** válasza:
92%
Persze, akárhány építkezésen voltam segíteni. A szakmunkákat is haverok-ismerősök csinálták.
2022. jan. 4. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%
Igen, több ilyen is épült a rokonságban félig vagy teljesen sajátkezűleg.
2022. jan. 4. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
77%

Most is lehet,csak meg kell nevezni ki a műszaki felügyelő.

Sok esetben ezt a tervező vállalja be,figyeli hogy azok az anyagok vannak e beépítve melyeket előírt.

2022. jan. 4. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 mindentudó99 ***** válasza:
95%
Igen pl a Kádárkockák időszakában is jellemzően így építkeztek. És azok a házak is állnak
2022. jan. 4. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
90%
Igen, teljesen jellemző volt. Persze építési engedély meg használatba vételi engedély kellett, és meg kellett terveztetni ugyanúgy, de nem volt annyira felügyelve hogy ki is dolgozik az építkezésen. Szüleim háza is rokonok, ismerősök közreműködésével épült.
2022. jan. 4. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
87%

Így lehetett igen olcsón építkezni.

Az összes ismerős jött segíteni ingyen, de cserébe a többiek is visszasegítettek ha a másik építkezett.

Természetesen a nők és asszonyok is besegítettek pl. a téglahordásban, avagy főztek valamit. Ennek amúgy igen nagy összekovácsoló ereje volt minden közösségben.

2022. jan. 4. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Valentino BROssi ***** válasza:
68%

Ma is lehet így építkezni, az előző építésügyi reform kezdetben tiltotta, aztán lazítottak rajta. Viszont ha nem akarsz nagyot csalódni és félkész épülettel a nyakadon maradni (tele van ilyenekkel az ország) akkor úgy kell megválasztani az építési technológiát, hogy laikusok se tudjanak vele nagyon melléfogni. Értendő ez alatt a legbutább alapozás, LEGO-s téglák, öntapadós fóliák, lapostető - amivel végül is többet fogsz elkölteni a hülye-biztos tervezésű építőanyagra, mint ha a szakiparos építené meg profi építőanyagokból.

Arany középút, hogy a kivitelező szerkezetkész állapotba hozza a terveidet (akár előregyártott szerkezettel), te meg kiélheted magad abban, hogy a legdrágább munkadíjú feladatokat, mint a burkolás, szigetelés, vakolás, festés magad végezheted, ezeken lehet igazán spórolni - régen a falazás is a kaláka része volt, de ismétlem: a mai tégláknak pl. csak elenyésző része alkalmas csináld magad felhasználásra, de egy nyílászáró beépítés, gépészeti szerelés vagy tetőfedés sem feltétlen sétagalopp.

2022. jan. 5. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
81%
Lehetett és most is lehet. Csak már nem érnek rá az emberek.
2022. jan. 5. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
58%
Lehetett igen, alapvetően ez volt a családi ház építésének természetes módja. Ma viszont annyira bonyolultak az épületek, hogy már nem tudja átlag Józsi megépíteni.
2022. jan. 5. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én nem is hallottam róla, hogy manapság lehetne így, sajnos az a fránya bürokrácia szinte mindenbe beleavatkozik! De régen, amióta világ a világ, valóban lehetett így építkezni, hogy ismerősök-rokonok-barátok összegyűltek, és együtt építették fel a házat, csupán a tervrajz és engedélyek kellettek hozzá, illetve a bekötési munkákhoz (víz, gáz, villany) szakember, de alapozás-falazás-tetőépítés mehetett a haverokkal, nem volt ennyire szerteágazó bürokrácia, ez csupán a '90-es évek végén- 2000 körül kezdett kibontakozni!

A régi házunk 1956-ban épült, majd 1992-ben a bővítést bár kőművesek csinálták, de pár egyedi megoldást apukám csinált saját kézzel, saját ötletből, néha az utolsó pillanatban kigondolva - a kőműveseknek nem okozott gondot, hogy néha beleavatkozott, és hivatalosan sem volt belőle semmi probléma!

6 éve vettük a mostani házunkat, ami a szomszédok emlékei szerint 1964-ben épült, az előző tulaj elmondása szerint pedig az Ő nagymamája anno a közeli kocsmából szedte össze az embereket az építéshez! Meg is látszik rajta: sehol egy derékszög, minden sarokban látszik kisebb-nagyobb ferdeség! :D

2022. jan. 6. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!