Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Eső vízgyűjtés mennyire...

Eső vízgyűjtés mennyire járható út?

Figyelt kérdés

65m2 felületű tetőm évi 700mm csapadékkal kb. 47m3 vizet szolgáltatna, amit ideiglenesen 8m3tartállyal hasznosítanék. Természetesen szűrve. WC, mosás, mosogatás, fürdéshez megfelelő lehet?

Mekkora tartály kéne egy egyenletesebb töltés/felhasználás arányhoz?

Havonta kb. 4-5m3 a vízigényünk.

Ha apad a vízkészlet tartálykocsival szállítatnék, de a jelentős hányadot esővízzel szeretném megoldani.



2022. febr. 7. 23:40
1 2
 1/17 L.. István ***** válasza:
80%
WC ok, az nekem is az ásott kútról megy, a többire nem használnám. Meg locsolás, persze.
2022. febr. 8. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

én is gyűjtöm az esővizet dupla ekkora tetőről...sajnos olyan koszos, tele van mindenféle porral, lárvával, oldott madárürülékkel...ezeket persze nem látni, a tartály aljára ülepszik, de nem merném locsoláson kívül másra használni. Arra kiváló, emberi használatra nem. Talán a wc, de a testemmel nem érintkezhet.


Amúgy ásott kútból is locsolok, de annak is van nemkívánatos baktérium tartalma.


Szóval, a vízgyűjtés igen dícséretes, csak a felhasználása...hát azt nem tudom. Nehéz kristálytiszta esővízhez jutni még ülepítés után is. A baktériumokat ugyanis nem látni.

2022. febr. 8. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Egy olyan szűrő/tisztító berendezés ami emberi felhasználásra is alkalmassá tenné az esővizet, irreálisan sokba kerülne, bár kétségkívül megvalósítható technikai oldalról.
2022. febr. 8. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
95%

Sokan laknak avagy nyaralnak olyan ingatlanban, ahol nincs bevezetve a víz. Itt esővizet használnak mosásra, mosogatásra, zuhanyzásra, a WC lehúzására ez Magyarországon belül. Hogy továbbmenjek Horvátország egyes részein és pl. Málta jelentős részén esővizet használnak a háztartásban!

A vizet egy akár 3 lépcsős szűrőn kell átengedni. Nem annyira drága szűrő, csak karbantartást igényel. Amire alkalmatlannak vélem én is, az nyilvánvalóan a főzés és a fogmosás, meg persze meginni sem kell! Főzésre, ivásra a legkulturáltabb megoldás, egy víz adagoló. A mosdóhoz pedig akár egy fordított ozmózis szűrő! Az működőképes bír lenni egy olyan rendszer esetén ahol eleve ahogy írtam a főágon van egy három lépcsős szűrő. Ha ilyen beépül, akkor viszont mivel a rendelkezésreálló víz mennyisége nem végtelen, és a szűrő öblítést igényel, így az öblítővizet szerintem célszerű visszavezetni a víztározóba.

10m3-es tartályt használ ismerősöm, azzal tudta elérni, hogy sosem kell vizet hozatnia, de Ő egyedül él! A csapadék éves mennyisége nagyban nem változott, csak az aszályos időszakok lettek hosszabbak, értsd minél nagyobb esővíztározóra van szükség.

Az ereszcsatornára okvetlen fel kell kerüljön egy szűrőrács, ami megakadályozza, hogy nagyobb hulladék a tározóba jusson, de a tározóba sem vezetheted le közvetlen az összegyűlt csapadékot, közé kell iktatni egy kvázi ülepítőt, ami nem egy bonyolult történet, házilag megépíthető, de lehet ilyet készen is kapni.

Az, hogy drága a szűrő (szerintem nem, de lényegtelen), az relatív. Egyrészt ahol nincs víz se kút, ott nem drága, másrészt ha azt nézzük mennyibe kerül a víz és a hálózatfenntartási díj, amit nem fog fizetni sosem, akkor sem drága.

Azon az állásponton vagyok én is, hogy ahol van víz, ott a legegyszerűbb megoldás arra rácsatlakozni, nyilván, de ahol nincs...?

Esetemben max. úgy lehetne megoldani, hogy az aknát kiteszem közterületre, ettől én 130m-re vagyok, és 130m-en kiépítem a mért szakaszt, plusz megépítem a mérőóraaknát, plusz kiásom közterületen az árkot és még fizetek több 100 ezret a vízműnek, hozzávetőlegesen 600 ezer forintba kerülne a víz bevezetése a hétvégi házba. Meg nem bolondultam, hogy ennyit költsek arra, hogy utána ha fogyasztok ha nem, fizessek ezért a rendszerért és azért a vízért, amit nem mellesleg a hétvégi háztól mérve kb. 500 méterre termelnek ki a föld alól és ennek okán indulok nulla eséllyel a sikeres kútfúrás tekintetében! Egy nagy lóf....!

Aki tart attól, hogy fertőzés éri az esővízben vagy kúti vízben való fürdés miatt, az hipochonder! Mi bajod lesz pl. egy tóban fürdés esetén vagy egy kútról feltöltött medencében? Mindenesetre ha ilyen parája van valakinek, akkor a tározóba belehet lógatni 2-3 UV lámpát, továbbá lehet adagolni klórt minden további nélkül, de az esővíz lényege pont ez volna, hogy klórral nem érintkezik sem a tested sem a ruháid, sem az étkészleted, továbbá lágy víz, így a fürdés ebben egészségesebb és egyébként érezhetően más.

2022. febr. 8. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
17%
Algagátló is kell, bealgásodik!
2022. febr. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Srácok, neeee...

Úgy vélem, abból indultok ki, hogy nálatok is van egy hordó a föld színén, amibe gyűjtögettek némi esővizet. A kettő nem ugyanaz!!! Abban való igaz, hogy algásodás megindulhat, továbbá való igaz, lárva is megtelepedhet... Lárva egy föld alá ásott víztározóban nem telepszik meg, ugyanis a szúnyoglárva fejlődéséhez szükséges a fény és szükséges egy nyílt víztározó, hogy a szúnyog ahhoz hozzáférjen, továbbá algásodás sem bír megindulni, ugyanis az alga is fényből él!

2022. febr. 8. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Jól méretezett tartályban folyamatos cserével föld alatt hogy algásodna? Én is háromlépcsős szűrőre gondoltam.

Köszönöm a reális válaszokat!

Kalkulátor szerint 2főre napi 130l-el ezzel a tetővel 4m3 tartály elég lehet baranyában.

Mi nem használunk csak napi 90-100l/fő.

Szerintem teljesen jó azokra amiket leírtam. Meginni, megenni én sem tenném.

2022. febr. 8. 09:04
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Én is baranyai vagyok, 50m2 mindössze a tetőfelület, még nálam is két 3m3-es tározó van, plusz 1db 1m3-es a melléképületnél. Hogy jött ki a 4m3, milyen kalkulátorral? Mert nem az én tapasztalatom szerint, hanem ismerősöm tapasztalata szerint nem elég, azért cserélt 10m3-esre! Számold bele az aszályos időszakokat, ha belegondolsz, Januárban alig volt csapadék. 6 köbös vízigény mellett 4 köbös tartállyal elég egyetlen egy ilyen hónap, mint a január és máris beszoptad! A július-augusztus is aszályos időszak, azzal számolj minimum, hogy két hónapig kibírd csapadék nélkül, úgy kell a tartályt méretezni és bele kell venni azt is, hogy csapadékos időszakban több vizet kell tudj eltárolni, mert csapadékos időszakban lehet, hogy nem használsz el annyit, mint amennyi a tetőről lefolyik, értsd túlfolyik! Ha Ti napi 200L-t fogyasztotok, akkor én a helyedben biztosra mennék és legalább egy 10 köbös ciszternát csinálnék! Mert OK, hozathatsz egy lajt vizet, ha tényleg kifogysz még emellett is, de így adsz esélyt arra, hogy elég lesz. Ha már van ciszterna, akkor építs mellé egy másikat és kösd össze, majd átemeled a vizet egy szivattyúval ha kifogy az a tartály, amit megszívsz a házivízművel!

Nekem is csak azért lesz elég a 6m3, mert nem lakom a házat.

Ha már Baranya, Pécsett a hegyen sokan vannak vezetékes víz nélkül, és most már a helyzet jónak mondható, a 90-es években szinte minden hegyen lakó esővízzel látta el a házat, csak akkor elég volt egy pár köbös ciszterna!

Esős időszakban olyan esők vannak, hogy az 1m3-es tartály, ami a melléképületnél van, aminek a teteje nem nagyobb mint 12m2, arról pár esős nap elég ahhoz, hogy megteljen! A két 3m3-es még sosem ürült ki, de hát alig fogyasztok vizet, nem lakom ott! Most, hogy elkészül a fürdőszoba (mert hiába hétvégi ház, azért a nomád létet meguntam!) majd kiderül, hogy milyen ütemben ürül nyáron, mert többnyire akkor vagyok ott, a július-augusztusra vagyok kíváncsi, mert akkor heti 3 napot ott vagyok és van, hogy haverok is ott vannak.

2022. febr. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Nálunk (40 nm alapterületű) nyaralónkban van/volt esővizes gyűjtő-szűrő rendszer. Csak kéthetente hétvégén mentünk ki, és csak WC-hez, kézmosáshoz használtuk, de azt is nagyon spórolósan, mert kevés volt. Zuhanyhozni is lehetett volna, de inkább beültünk a lavórba csapvízbe vagy otthonra halasztottuk... Locsoláshoz meg fúrt kút (szintén kevés volt). (Egyébként meg hát hordtuk ki a csapvizet ballonokban.) Most végre lett vezetékes is 20 év után, mert ugyan még mindig külterület, de már kacsalábon forgó házakkal épült körbe... Szóval jó dolog, de rendes családi házban nem alapoznék csak erre, viszont persze kiegészítésnek jó lehet már csak környezetvédelmi szempontból is. Hogy megtérül-e, azt nem tudom.
2022. febr. 8. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészítésnek nem használhatod. Ahhoz két hálózat kell, ha nincs, azt elvileg bűntetik. Visszafertőzheted a rendszert.

Hány köbös volt a tároló, ha csak a WC-t tudtad vele lehúzni? Egy öblítés 6L! Vagy túlzol, vagy nagyon kicsi volt a ciszterna vagy elengedte a vizet!

2022. febr. 8. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!