Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Elektromos kazán teljesítménye...

Elektromos kazán teljesítménye elegendő?

Figyelt kérdés
Most építkeztem, minden oldalról szigetelt a ház, a nyílászárók is korszerűek. A belső tér nettó 85 m2. Elektromos kazánnal fogok fűteni ami a vízteres radiátorokhoz készíti a vizet. A kivitelező azt mondta, hogy 24 kw-os kazánt javasol. Szükség van ekkora teljesítményű kazánra egyáltalán? Vagy mindegy?A 24 kw-os úgysem fogyaszt többet?

2022. febr. 28. 21:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
53%

Adott hőmérséklet tartásához adott teljesítmény kell, akármekkora is a beépített. Ha nagyobb teljesítménnyel jár a kazán, akkor melegebb lesz. Ezek meglepő újdonságok voltak? Ez szenes kályhánál is így volt... nem raktál rá annyit, hűlt a szoba, többet raktál rá, melegedett. Nincs villanykazán termosztát nélkül, a jobbak meg nem is küldik rá a teljes teljesítményt, ha nem akkor a különbség, stb.

Az viszont nem mindegy, hogy mit enged meg az ember felfűtésnél. Tegyük fel, minusz 5 foknál egy hétig nincs villany, jól áthűl az építmény. Akkor, ha a lakány hővesztesége ilyen hidegben 22 fok belső hőmérsékletnél mondjuk 2 kW lenne, akkor

- 2 kW kazánteljesítménnyel elméletileg végtelen idő alatt éri el a 22 fokot (gyakorlatilag azért két hét múlva csak lesz már 21,5 fok)

- 5 kW kazánteljesítménnyel lehet, hogy másnap már a lakásban nem kell sapka, holnaputánra már csak akkor cidrizik az ember, ha fal közelében van

- 15 kW kazánteljesítménnyel már másnap reggelre lehet pizsiben kenyeret szelni

Ez döntés kérdése. Egy átlagos lakás vagy ház fűtéséhez általában 20-30 kW-os gázos vagy szenes kazánt vásárolnak mások, azon is el lehet gondolkodni.

Egészen mellékesen, az épületgépészek általában többnyire annyi radiátort, stb terveznek be, hogy nem tudja hamar felfűteni a lakást akármekkora kazán se, mert a víz ugye nem lehet 90 foknál melegebb, szóval ajánlatos túlméretezni a radiátorokat vagy akármiket.

2022. febr. 28. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Felejtsd el azt a szart, aha jól szigetelt a ház és netto 85m2, akkor 40 fokos Dt esetén is max 4kw a fűtési igényed, tök felesleges 24kw elektromos kazán, egy vagyont kellene fizetned hálózatbővítés címen.

Radiátoros fűtés 21 században? ez kinek az ötlete volt?

Ha a radiátorokat jelentősen túlméretezed és csővezésen sem spórolsz, akkor lehetne hőszívattyúűs fűtést kialakítani, de ahhoz felületfűtés passzolna, amit k ilehet egészíteni radiátorral is.

UI: gatyádat le fogod fizetni áramra, mert ennek a háznak az éves fűtési+HMV költsége 6000-7000kwh, Ami éves szinten 200000ft alapból. Mivel úgy is kell megújuló az energetikába, így érdemes lenne hőszivattyúban gondolkodni, és a fogyasztás 1800-2000kwh csökkenne.

2022. febr. 28. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
A javasolt kazán méret egy dolog. De mit számoltak ki épület energetikánál. Mennyi a ház hővesztesége? A beruházó ráméretezte a 20 éves ökölszabály alapján. A szigetelésed egy dolog. De 5cm vagy 20cm a vastagsága. Ez erősen eltérő kazánteljesítményt igényel. Egy passzív házba néhány kw elegedő.
2022. márc. 1. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

#2-es

Évi 200e forintos fűtés+hmv számla 85m2-en az nem volna túlzottan sok. Sokan ennél többet elköltenek fára/gázra éves szinten 85m2-en. Évi 200e forint az átalánnyal havi 17.000 forint! Értem én, hogy a hőszivattyú ennél is olcsóbb (üzemeltetési költségét tekintve!!!) és igazat is adok ebben. Egy valamivel van probléma, hőszivattyút az országban pár cég szervizel és a szakmai tudása ennek a pár cégnek is egy nulla! Szimplán műszerészek! Lehet gondolkodni hőszivattyúban és nincs is semmi probléma addig, amíg nincs gond a rendszerben, de amint van... nincs se fűtésed se melegvized hetekig! Hetekig, és ezt több ismerős tapasztalatára alapozva írom!

Hőszivattyús rendszer kiépítésének a költsége és egy szimpla elektromos kazán kiépítésének a költsége annyira távol esik egymástól, hogy csak abban az esetben lehet a hőszivattyús rendszert ajánlani helyette, ha a pénz kvázi nem számít. Mert lehet elmondani elméletben azt, hogy idővel visszahozza az árát és lehet kampányolni mellette azzal, hogy ez a jövő, szó se róla, de pl. egyik ismerősnél a 3. évben a javítási költség volt annyi, mint amennyibe kerül egy elektromos kazán, na azért az para, úgy gondolom.

Mind ettől függetlenül őrültség 24kW-os elektromos kazánnal fűtési rendszert építeni! 85m2-re nem tudom ki az a marha, aki 24kW-os kazánt ajánlotta a kérdezőnek, egy rossz szigetelőképességű épület esetén is legalább 200m2-t ki lehet fűteni egy 24kW-os kazánnal. 24kW-os, az 3x36A ampert igényel! Az csak a kazán, ehhez ha hozzájön a többi fogyasztó a házban, ami hát nyilván szintén villany, hisz ha volna gáz, akkor gázra épülne a fűtési rendszer is, így számolva már 3x60A-ra lenne szükség legalább, ez már ipari igény és ennyit lehet meg sem adnak! 85m2-re elméleti síkon elegendő egy 8kW-os kazán, ami pedig fázisonként 12-13A-t igényel. Azért az mindjárt "barátibb"! Így 3x32A már elegendő lehet a teljes vill. igény kielégítésére, ami pedig 290.000 Forintba kerül a vill. szolgáltató felé (amper díja)!

2022. márc. 1. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Egy 9 KW-tos bőven elegendő, de az energetika úgy is írja mekkorára van szükség! Erre ráteszel egy indirekt tárolót és a meleg víz is megvan oldva. Egy 150 literes tárolót 8KW-os kazán hideg csapvízből, 14°C-55°C-ra 48 perc alatt fűt fel!

Átfolyós vagy tárolós gázkazán esetén, ha a meleg vizet is készíti akkor kellene ekkora. Fűtő kazánnál kisebb is elegendő (8KW). 24KW os kazán 150 literes HMV 14-55: 18 perc

24Kw-os villany kazánhoz 105A szükséges, ami 3x35A!!! Mivel minden elektromos lesz a háztartáshoz is kéne még vagy 45A, ami összesen 150A ebből 32A ingyen van, a maradék pedig: ~743000 Ft lenne csak a hálózat bővítés!


A 9Kw kazánnak elegendő 40A, azaz 3x13A ->3x32A-ra kellene bővíteni -->317000 Ft!!!

Úgy tippelném, hogy lesz mellette napelem is az előírások miatt. Ezt nullázni a háztartási villanyszámlával együtt kb 8,6-9KWp napelem rendszer szükséges, és ilyen esetben a panelonkénti optimalizáltat érdemes választani

2022. márc. 1. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
0%

5+

A padlófűtés nem mindig elegendő a szobákban, mivel nagyon gyakori az 50-60%-os bútorozottság. Nem mindenki szeret hidegebb helységben aludni, mint amiben napközben tartózkodik. Ezek közé tartozok én is. 2-3 fok eltérés előfordulhat, és kompenzációhoz hidegben az egészségügy határérték (26°C) fölé kell fűteni a padlót, osztó átszabályozásával.

Másik gyakori probléma, hogy átmeneti időben a padlófűtés nem tudja lekövetni a hőmérséklet ingadozást.pl: reggel -1°C, ház "kihűl", fűtés indul, majd 10 körül már +10 °C van, és már túl is fűtötte a házat. Másik gyakori eset mikor délután besüt a nap a nappali meleg, kazán nem indul, a szobák hidegek lesznek estére. Ilyenkor nyomkodják felfel a termosztátokat.

Nekem agyon szigetelt új építésű házam van, és a szobákba a padlófűtés mellé raktam radiátorokat is termofejekkel. Így helyet foglal, csúnya, nem kell 26°C fölé fűteni a padlót, a radiátorok szépen lekövetik az időjárást a gyors reagálásuk miatt. Tehát ha da délutáni nap felmelegíti a nappali-konyha- étkező kombót, a radiátor meg felfűti estére a szobákat, fürdőt és nem kell nyomkodni a termosztátot! A beállított 22°C az 22°C 1°C hőingással, nem többel!

2022. márc. 1. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

"Nekem agyon szigetelt új építésű házam van, és a szobákba a padlófűtés mellé raktam radiátorokat is termofejekkel."


Bocs, de ez tipikus tervezési hiba. Nagyon nem lenne szükség sem radiátorra, sem termofejre egy átgondolt padlófűtéses rendszerben. Bőven megoldható lett volna megfelőlen felosztott fűtés körökkel a leírt probléma.


"kompenzációhoz hidegben az egészségügy határérték (26°C) fölé kell fűteni a padlót, osztó átszabályozásával"


Belinkelnéd ezt a határértéket?


26 °C még hidegnek érződik, 32 a kéz hőmérséklete. Kizárt hogy ettől bárkinek bármi baja lehet.


Kérdező: felejtsd el a radiátorokat! Vizes padlófűtést építs. A lényeg az, hogy legyen az alacsony hőmérsékletű felületfűtésed, arra bármilyen modern hőtermelőt rákapcsolhatsz: gázkazán, hőszivattyú, pelletégő.

Megveheted az elektromos kazánt, de 100% biztos vagyok benne, hogy 2-3 éven belül le fogod cserélni egy hőszivattyúra, mert elégedetlen leszel a villanyszámlával.

2022. márc. 1. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

" A kivitelező azt mondta, hogy"


Na én biztos nem mernék így elkölteni több millió forintot a fűtési rendszerre. Terveztesd meg épületgépésszel. Mondja meg ő a számokat, ne vállalkozó Józsi. Minden tiszteletem a kivitelezőké, de attól még hogy sokat látták szöszmötölni a fűtés szerelőt, ők NEM SZAKEMBEREK. Nem értenek a hőtechnikához.

2022. márc. 1. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Elírtam: "nem kell 26°C fölé fűteni a padlót" Tartózkodási zónákban 29°C, vizesblokkokban 33°C, perem zónák 35°C.

EN ISO 7730, ha jól emlékszem.


"Bocs, de ez tipikus tervezési hiba. Nagyon nem lenne szükség sem radiátorra, sem termofejre egy átgondolt padlófűtéses rendszerben. Bőven megoldható lett volna megfelőlen felosztott fűtés körökkel a leírt probléma."

Tökéletesen működik, nincs tervezési hiba! Minden szoba külön körön van.


30-50 tonna beton nem tudja lekövetni a ház besugárzás okozta hírtelem felmelegedést. Persze ez az üveg felületektől függ, amiből nekem rengeteg van.

Erre tipikus jó példa átmeneti időben a padlófűtéses iroda házak. Mivel általában 7-17-ig dolgoznak, reggel fáznak, fűteni kell, de kisüt a nap és máris hisztiznek és indíthatom a klímákat, majd 16 után megint fázni kezdenek. A legtöbb irodai rendszer nem tud egyszerre fűteni és hűteni is. A légtechnikás az igen.

Nekem ez nem hiányzott otthonra, így lettek a radiátorok termofejekkel + 1 PID vezérlésű termosztát.

2022. márc. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

A 30-50 tonna betonba van annyi tárolt hő, hogy nem kell fűtőgetni össze vissza, mert a nagy tömeg előnye a hőingadozások kiegyenlítése.

A besütő nap melegét tárolja, amit visszaad.

És a fűtés megtervezésnél sokmindent figyelembe kell venni. Lehet, hogy maga az épület kivitelezése, felhasznált anyagok is beleszólnak a működés megfelelőségébe. Mint ahogy írtad.

2022. márc. 1. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!