Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Szeretnék egy tavat (>1000 nm...

Szeretnék egy tavat (>1000 nm alapterület). Meg tudom-e építeni szántó besorolású földön?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Olvasgattam a témában, de egyelőre nem találtam rá mindenhol a megfelelő cikkre.

Mindig is álmom volt egy kisebb, saját tó, ami nem kell hatalmas legyen, viszont tudjak benne úszni rendesen, a tervek szerint az alapterülete 1000 nm lenne. Szeretném, ha ezt még Pest megyében (inkább nyugati és északi agglomeráció, esetleg esztergom és vác felé még szívesen elmegyek) meg tudnám valósítani, ugyanis ide köt a családom és a munkám is, nem szeretnék sokat utazni. (Van egy beteg gyermekem, aki állandó felügyeletre szorul, csak nyugtatóval bírja a hosszabb utakat, így ez is fontos szempont a közelségre.) Olyan életszakaszba jutottam, ahol már tudok ezzel foglalkozni, a kis családi ház, autó, biztos megélhetés megvan, viszont sokat nem tudnék költeni egy telekre, így elsősorban nem lakóövezeti, hanem külterületi, üdülő vagy mezőgazdasági besorolású telkeket nézegettem. A kamasz gyerekeim haverokkal is szívesen kijárnának majd ide, úgyhogy szeretném, ha tömegközlekedéssel is elérhető lenne (nem kell félóránkénti járat, de ne is napi 1 busz, meg 5 km séta legyen a norma). Most szembejött egy olyan telek (1.5 hektár szántó), aminek jó lenne a tömegközlekedése és bőven ráférne a tó is, illetve árban is beleférne, még maradna is kicsit több a kivitelezésre. A kérdéseim: Jól értem-e, hogy amennyiben a telek nem gyomosodik, nem kell megművelnem? Mennyi az esélye, hogy adnak engedélyt tó építésére? Ha nem adják meg az engedélyt, akkor beleszólhatnak abba, ha én a telkemre több darab, de egyenként 50 köbmétert nem meghaladó tavat építek? Ha ezek hosszabb távon emberi kéz beavatkozása nélkül egybeolvadva nagyobb tavat alakítanak ki, mint 50 köbméter, vonhat-e a történés maga után büntetést, kisajátítást, stb.? Továbbá probléma lenne-e, ha ültetnék fákat a szántóföldre?

Nagyon szívesen olvasok jogszabályokat is az ügyről, de a google egyelőre inkább csak pontatlan, rövid, bulvárhírekkel teli cikkeket adott ki. Horgászni nem szeretnék a tóban (maximum magán célra, de horgásztavat nem szeretnék létesíteni), illetve magát a tavat megpróbálnám úgy kialakítani, hogy abból egy önálló rendszer, ökoszisztéma létrejöhessen. Már kísérletezem egy pici, pár négyzetméteres tóval a kertben, hogy megismerjem ezt a világot. (Erről a témáról többet találni a googlen.)

Köszönöm ha valaki segít (akár a szántó, akár más megfelelő telek) a témában, nagyon hálás lennék érte!



2023. márc. 28. 18:46
1 2
 11/11 Paradoxa válasza:
Szerintem azt is bele kellene kalkulálnod már az elején az ingatlan vásárlási terveidbe, hogy természetes személy, azaz magánszemély mezőgazdasági területet, szántót alapból csak 1 hektárt, azaz 10.000 négyzetmétert birtokolhat. Abban az esetben birtokolhat többet, ha ő maga megfelelő mezőgazdasági végzettséggel rendelkezik, helyben tényleges mezőgazdasági tevékenységet végez stb. Ez utóbbi feltételeket csak emlékezetből írtam, de a pontos információknak utána tudsz nézni. A lényeg, hogy egy személy mezőgazdasági ingatlan vásárlásának, birtoklásának feltételei vannak. És itt még csak az ingatlannál tartunk, amelynek nyilván vételára is van, plusz az adásvétel költségei. A funkciótól eltérő használat, azaz a tó kialakításának engedélyezését pedig a hatóságokkal előre egyeztetni kéne, különben miért vennél telket.
2023. ápr. 2. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!