Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Kell építési engedély szerinte...

Kell építési engedély szerintetek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Hàzbővítéssel kapcsolatosan milyen információt tudtok, ami az építési engedélyt illeti? Kimondottan nem találtam fix információt.. Ami a bővíteni kívánt területet illeti:


-A meglévő téglaépítésű ház északi oldalán egy kb 6*4 m-es területről lenne szó,

-10-15 cm-es vasalt beton vízszintben már van a területen, ami nincs, és nem is lesz egy szintben a meglévő épülettel (lesz egy lépcsőnyi különbség),

-Tetőszerkezet kapcsán egy féltető lenne cserepeslemez borítással,

-Az új épületrész jelentős részére nagy ablakokat, egy erkélyajtót, valamint a bejárati ajtót terveztük beépíteni.

-később rakatnànk be hűtő- fűtő klímàt is, mert szélcsatornában van a ház, és az északi oldal nagyon hideg nálunk :).

-funkcióját tekintve az új terület télikert, illetve kiülős rész lenne.


Az, hogy szerkezetileg könnyűszerkezet, vagy falazott lenne, még nincs eldöntve, szakember véleményére várunk.


A helyi önkormányzatnál màr voltam benn, nem nagyon tudtak segíteni, a helyi építési szabályzatban engedélykötelességre vonatkozó részt nem találtam.


Segítségeteket előre is köszönöm!



2023. máj. 24. 08:16
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ja azt elfelejtettem, hogy az alappal együtt a beton 70-75 cm, nem csak a 15. Úgy vettem a házat, hogy volt már beton placc, annak az aljáig leástam, így tudtam meg, hogy 60 cm mélyen van a földben. A màr meglévő beton nem volt vízszintben, mi ezért betonoztunk rá mégegyszer meg vasaltuk pluszban be :)
2023. máj. 24. 08:19
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mindezzel a helyi építési szabályzat foglalkozik. Önkormányzat építési osztályát ajánlom.
2023. máj. 24. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, szerintem ezen a linken jól össze van foglalva mikor nem kell építési engedély.

[link]

A felsorolásban NINCS benne az amit te szeretnél, vagyis számomra ez azt jelenti, hogy ehhez kell építési engedély és nem elég egyszerű bejelentés.

2023. máj. 24. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A helyi építési szabályzat a mérvadó.

Érdeklődj az önkormányzatnál.

2023. máj. 24. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mit jelent az, hogy a helyi önkormányzaton nem nagyon tudtak segíteni? Pontosan mit mondtak? Mert ha kb. semmit, akkor úgy kell hozzáállni, ahogy ők, és építsd meg és szard le! 6x4-el bőven benne vagy a 100 légköbméterben, ahhoz pedig nem kell engedély! Télikert, nem emberi tartózkodásra szánt építmény, slussz. Mindegy mi célt szolgál valójában, azt mondod rá, hogy télikert és kész! Korábban fedett terasz volt, Te beépítetted télikertnek.

Túlpörgik ezt sokan, nem kell minden f.szsággal, rendelettel foglalkozni! Nálunk az összes telek túl van építve, ilyen-olyan melléképületekkel, hozzáépítéssel stb. stb. Ha az önkormányzatnál érdeklődtél és nem mondtak semmit sem, az tükrözi a hozzáállásukat, magyarán leszarják mit csinálsz, ennek fényében Te is szard le őket!

Mivel nem Te csináltad ezt az alapot, én azt javasolnám, hogy könnyűszerkezettel építs rá, ne terheld téglával. Hiába van mély alap, nem tudhatod, hogy az be lett-e vasalva vagy sem, ahogy azt sem, hogy milyen minőségű betonból lett öntve és azt sem, hogy nem "dúsították-e" egy kicsit vagy nagyon kövekkel, téglákkal stb. Azt sem tudhatod, hogy ez az alap össze van-e kötve, vasalva a ház alapjával, ha nem, már képes külön mozogni, ezért a könnyűszerkezet a biztos, azzal alig terhelsz, így nagyon nagy eséllyel nem mozdul el. Szükséges volna minimum vízszigetelés, de akár hőszigetelés is, ennek okán hogy erre rábetonoztál, az hiba volt. Le kellene teríteni bitumenes lemezt, majd vasháló, majd ez szolgálhat szerelőbetonként, ha akarsz rajta elvinni bármit is, akár vizet, villanyt, bármit, majd erre jöhetne egy vékonyabb beton (5-10cm), szigetelés esetén pedig a sorrend, bitumenes lemez, leszereled a betonon amit kell, majd 10cm lépésálló hőszigetelés, fólia, vasháló, beton. Tőcsavarokat a könnyűszerkezethez még a szigetelés leterítése előtt be kell építeni. Megfúrod a betont kifújatod kompresszorral, kicsit nedvesíted, benyomsz a lyukakba vegyidübelt és mehet bele egyből a menetesszár, gyorsan csináld mert 10-15 perc alatt köt.

2023. máj. 24. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

#5 Sokszor nem tudni mikor tesz jót magának az ember, idő és tapasztalat kell mire kiderül.

Amikor építkeztünk mi is úgy jártunk, hogy megszabták nekünk hol kezdődhet a házunk, mert elő van írva az utcaképnél a szabály és meg van határozva mekkora lehet a terület maximális beépíthetősége (ez nem volt gond szerencsére, nagy a telek). Viszont így a kerítéskapu túl közel lett volna a garázskapuhoz, nem tudott volna elé beállni kocsi kerten belülre. Hát kicsit lazák voltunk - de nem túl bátran - 1 méternyit toltunk házon, gondolva ennyi nem feltűnő utca fronton sem és ráfoghatjuk, hogy később épült a kerítés.

Aztán elkezdtek felépülni mellettünk a sorházak és kiderült, hogy semmit nem kell betartaniuk abból amit nekünk az önkormányzat megszabott. Az utcaképet most mi bontjuk meg azzal, hogy 6m-re vagyunk a kerítéstől, a többi ház mind sokkal beljebb, ahogy mi is szerettük volna. A beépíthetőségnél sem tartották be a maximum 30%-t, az építmény orommagassága sem annyi amit nekünk engedtek volna korábban. Mi vagyunk az utcában az az egyetlen ház ami kilóg a képből - holott csak mi építkeztünk az önkormányzat előírásai szerint (majdnem). :)

2023. máj. 24. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

A HÉSZ csak az építésből, bővítésből kizárt szegmenseket tartalmazza, jogszabályra nem hivatkozik, nem ír le konkrétumot, csak annyit, hogy a szomszéd telkét mennyire közelíthetem meg a bővítéssel, nem sérthet közérdeket stb.


5-6-os vàlaszoló:


Köszönöm válaszod, így terveztük mi js megcsinálni, csak tartok attól, hogy valaki esetleg jó szándékból "felnyom". A télikertek jogi megfogalmazását sehol nem találtam pl, mert én is aként definiálnám az új területet későbbiekben, de nincs sehol leírva, hogy milyen anyagból kell épüljön, milyen borítással, hány %-a kell legyen üveg, nyílászáró stb. 😅

2023. máj. 24. 11:37
 8/11 anonim ***** válasza:
Biztosítási kár esetén problémád lesz, ha nincs a Földhivatalban bejelölve a bővítmény. Erre biztosítást sem köthetsz. Ostromold az építésügyi szakosztályt az önkormányzatnál írásbeli feleletre. Esetleg érdeklődj (nincs ingyen) építkezésekre szakosodott jogásznál.
2023. máj. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

2020.márciusa óta az építésügyi hatóság a kormányhivatalokon belül működik (előtte jegyzői hatáskör volt). Az önkormányzatnál max településképvédelmi szempontból tudnak felvilágosítást adni.


A nem engedélyköteles építési tevékenységeket a 312/2012 korm.rendelet tartalmazza, nem a HÉSZ.


Lakóépület bővítéséhez egyszerű bejelentést kell(ene) tenni. (Nő a lakóépület hasznos alapterülete?)


Nemcsak a biztosításnál, hanem pl.eladásnál, felújítási támogatásnál, jószándékú szomszéd bejelentésénél is kibukhat.

2023. máj. 24. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#8 Milyen jellegű probléma? Nálam nincs se a tároló, sem pedig a pince bejelölve a térképen, ettől függetlenül mindkettő biztosítva van, a pince beázásra és beomlásra, a tároló szintúgy, továbbá a tárolóban lévő szerszámok további 3M forint értékben biztosítva vannak.

Egy télikert (ahogy pl. egy tároló, egy garázs is) nem emberi tartózkodásra szánt épület, azaz ezzel nem nő a lakóépület hasznos alapterülete, mert ez nem lakórész, így nem kell engedély az építéséhez, mert 100 légköbméterrel bővíthet engedély nélkül, ha az nem emberi tartózkodásra szánt épület lesz. Bele lehet menni a hülyeségbe és bele is lehet gabalyodni rendesen, aztán lehet a semmire fizetni nem keveset, csak az a kérdés, hogy érdemes-e. A szomszéd nem tudja feljelenteni, mert nincs miért feljelentse! Ez nem engedélyköteles!


"A télikertek jogi megfogalmazását sehol nem találtam pl, mert én is aként definiálnám az új területet későbbiekben, de nincs sehol leírva, hogy milyen anyagból kell épüljön, milyen borítással, hány %-a kell legyen üveg, nyílászáró stb."

Azért nincs ez konkrétan leírva, mert minden tököm f-szságra nem térhetnek ki a HÉSZ-ben, de az le van írva a HÉSZ-ben, hogy milyen lehet a háztető milyen borítást kaphat, ennek okán ez érvényes mindenre, a melléképületekre, a kerti budira ha engedi a HÉSZ, a tárolóra, a garázsra, mindenre. Fal anyagát pedig egyetlen HÉSZ sem taglalja, ahogy azt sem, hogy hány ablakod lehet, ne borítsál már ki! Ablak tekintetében annyi kitétel van csak, hogy telekhatárra épült háznál a szomszédra nem nézhet ablak szemmagasságban. Épülhet téglából, könnyűszerkezetből, vályogból.

2023. máj. 25. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!