Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Valaki segítene értelmezni a...

Valaki segítene értelmezni a HÉSZ-t?

Figyelt kérdés

Szóval a házam telekhatáros beépítésű területen van, így minden ház a telkek bal oldalára van építve az utcában.


A HÉSZ az alábbiak szerint rendelkezik:

Előkert mérete 6 méter

Oldalkert mérete 3 méter

Hátsó kert mérete 6 méter


Ezek jól értem, hogy az építési határokat jelölik ki?


"Az Lke 3 építési övezetben az előkert mérete legalább 6 m, az oldalkert 3 m, a hátsókert 6 m. "

"Az Lke1-10 jelű építési övezetekben melléképületként garázs és a háztartással kapcsolatos épületek (nyárikonyha, tárolók stb.), kisállattartás építményei és kisipari termelő-tároló építmény (barkácsműhely) építhetők"


Ezek szerint minden egyéb építési terület?

A kérdésem az lenne, hogy a rajzon kérdőjellel jelölt területre tehetek egy kerti tárolót, ami nem engedélyköteles, de az építési előírásokat az elhelyezés tekintetében figyelembe kell vennem?


Itt a rajz:


[link]


nov. 5. 17:53
 1/4 anonim ***** válasza:

"Ezek jól értem, hogy az építési határokat jelölik ki?"

Ennél közelebb nem építhetsz semmit a kerítésedhez.

"Ezek szerint minden egyéb építési terület?"

A telked mérete adott. A jobb oldalán legalább 3m-t kell távol maradnod a telekhatártól, elől 6m-t, hátul 6m-t, a közben levő terület az építési terület. Ezen a lakóházadat úgy kell elhelyezned, hogy az egyik fala a bal oldali 3m-es sávon BELÜL essen, azon a vonalon legyen - oldalhatáros beépítésnél a telekhatártól számított 3m-en belül kell legyen az épület fala.

A többi területen magad döntöd el mit és mekkorát építesz és hova. A házadnak lehet 15m-es előkertje is és a másik fala eshet pont 6m-re a hátsó telekhatártól, vagy tarthat a házad szélessége a bal telekhatártól a jobb oldalon a kerítéstől 3m-ig. A mi telkünkön utcafronti elhelyezkedés volt amikor építkezni kezdtünk, vagyis az utcai telekhatártól 5m-re kellett legyen a ház fala. A többi nem érdekelte az önkormányzatot. Aztán kitalálták, hogy legyenek társasházak az utcában és az összes többi épület már sokkal messzebb van a kerítéstől. A végére mi vagyunk az egyetlen ház ami ilyen közel van a kerítéshez - mert közben változtattak a HÉSz utcánkra vonatkozó előírásán. :)

"A kérdésem az lenne, hogy a rajzon kérdőjellel jelölt területre tehetek egy kerti tárolót, ami nem engedélyköteles, de az építési előírásokat az elhelyezés tekintetében figyelembe kell vennem?"

Igen. Azon a területen belül oda teszel építményeket ahová akarsz, csak összességében ne lépd túl a beépíthetőséget.

Egy javaslat: az előkert legyen kicsit nagyobb! Mi betoltuk - a tervekkel ellentétesen - még 1 m-t, mert a garázs elé kocsibeállót akartunk. Most 6m-re van a garázskapunk a kerítéstől, kaputól. De a párom kocsija csak úgy fér be, hogy se előtte, se mögötte nincs hely átmenni és el kell húzni a kaput ha a másik oldalára akarunk menni a postaládához. A rajz alapján van bőven helyetek, legyen kényelmes később is ha mondjuk a bejárat elé kellene állni kipakolni valamit stb.

nov. 5. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

A főépület már adott, így azt nem fogjuk eltenni sehová, a telek viszont nagyon nagy (20 méter széles, és 96 méter hosszú), és nagyon szomorú lettem volna, ha csak telekhatárra tehetem a melléképületet!


A beépíthetőségem pont emiatt baromira megenged még rengeteg dolgot, hiszen csak 180 nm van beépítve :)


Kicsit ijesztő volt a kert tervezésénél a dolog, mert megkérdeztem email-ben az önkormányzatot, hogy lemez sufnit hová tehetek, és egy tollvonással annyit válaszoltak, hogy a "főépület takarásába".


Hát a főépület takarása nem tökéletesen az amit rajzoltam, ezért most jobban elolvastam a HÉSZ-t, de remélem így értette ő is..

nov. 5. 18:17
 3/4 anonim ***** válasza:
Senki nem fog azzal foglalkozni, hol mi van a telkeden. Ha aggódsz miatta akkor ültess elé növényeket és az utcáról majd csak az látszik! De nem lesz vele semmi gond!
nov. 5. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezt a terveződdel beszéld majd meg.

Másik pontban meg lehet fogalmazva, hogy az előkert minimum mérete mellett igazodnia kell az épületnek a már kialakult helyzethez is. Tehát hiába 6m az előírt "legalább", ha a szomszédok pl. 8 méteres előkerttel épültek, akkor neked is esetleg annyit kell majd tartani.

A sufninál viszont lehetnek még további szabályok az OTÉK-ban is. Nekem a tervező valami olyasmit magyarázott, hogy ott pedig nagyobb oldaltávolságot kell tartani és nem rakható feltétlenül a telekhatárra még alapvetően oldalhatáros beépítésnél sem tűzvédelmi okokból

nov. 5. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!