Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Építkezés előtt állok. Áram...

Építkezés előtt állok. Áram bekötésekor 1x vagy 3x 32 ampert javasoltok?

Figyelt kérdés
Lakóház lesz, minden fogyasztó elképzelhető a kertben, házban, ami manapság használatos. A fűtés tisztán elektromos lesz. Melyek a durvább fogyasztók amik az 1x32-nél egyszerre használva soknak számítanak?

2023. nov. 14. 07:06
 1/9 anonim ***** válasza:
64%
Ha ennyire fogalmatlan vagy a témában, akkor kérdezz meg egy villanyszerelőt.
2023. nov. 14. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
58%

Leginkább a tervezőkkel kellene egyeztetned arról mi az igénnyed, mik a szükségletek.

Ez fogja megadni.

2023. nov. 14. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Építkezéshez jobb a 3 fázis. A véglegeshez meg jobb a nagy teljesítmény. A teljesítmény meg pénzkérdés. Ha van pénzed egy házra, akkor a 3x32 A költsége eltörőül mellette.
2023. nov. 14. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
76%

Mindenképp 3 fázist kérj. 3x16 vagy 3x 20 amper a tipikus.

1 fázist utólag csak szekrény cserével (rombolással) tudsz bővíteni.

2023. nov. 14. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
75%

A bekötéshez szükséged lesz egy regisztrált szerelőre, aki kiépíti a mérési helyet. Összeírod milyen fogyasztók lesznek a házban, elektromos lesz-e a főzőlap vagy sem, sütő, szárítógép, mosogatógép, mosógép stb. stb.

Az elektromos fűtés milyen elektromos fűtés lesz...

Ha ezeket átgondolod majd átbeszéled vele, tud neked kalkulálni mire adjátok be az igényt!

Ha az elektromos fűtés valamilyen hőszivattyús megoldás lesz, ahhoz lehet igényelni H tarifát (azzal olcsóbb, fele annyi a kW ára, mint nappalin!), azonban H tarifa igényléséhez szükség van a készülékre, meg kell vásárolni, ennek okán addig, ameddig tart az építkezés, csak az állandó (nappali) órát kell megigényelni, de a mérési helyet már eleve úgy kell kialakítani, hogy a H tarifának is beépül a mérési hely. Mivel épület nincs a telken (ha jól értem), így egy lábonálló mérőóraszekrényt kell leásni. Ennek méretét az dönti el, hogy hány mérőórád lesz, azaz azt okvetlen tudnod kell, hogy a H tarifán felül szükséged van-e B tarifára (éjszakai áramra)! Ha lesz bojler, melegvizet is árammal akarod előállítani, akkor szükséged van B tarifára is! Nappalira egyébként mindenképp 3 fázist kell megigényelni és én első körben kérnék 2x25A+1x20A-t! Amennyiben kiépül a mérési hely, utána ezt már nem bonyolult felbővíteni! Ahhoz már nincs szükséged reg.szerelőre, csak be kell adnod egy igényt az áramszolgáltatónak és cserélik a biztosítékot nagyobbra! 1x32A ami "ingyenes", az áramszolgáltatónak ezért még nem kell külön fizetned, efelett amperenként asszem 4000 vagy 4500Ft-ot ki kell perkálni. Azaz az említett 2x25+1x20-ért fizetned kell az áramszolgáltatónak 170 ezer forintot, ehhez hozzájön még ugyebár a reg.szerelő munkája ami ennek a többszöröse lesz! Azt is tudni kell, hogy míg régen az 1x32-be nem számított bele az éjszakai, most az is beleszámít, tehát ha éjszakai áramra is szükséged van, fizetsz minimum további 45 ezer forintot, ha ehhez hozzájön még a H tarifa is, akkor ott is fizetsz legalább 220 ezret (ha nem többet). Szóval bő milliós tételre számíts. Ezt egyszerre nyilván nem kell kifizetni, ahhoz, hogy az építkezés megindulhasson az állandó áramot kell megigényelni. Csak arra számíts, hogy az építkezés befejeztével vár még egy súlyosabb költség, a másik két óra megigénylése okán, mert hát ugyebár az építkezés végefelé van az az állapot szinte mindenkinél, hogy pénz szűkében van.

2023. nov. 14. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
#4 Ez már nem állja meg a helyét, ugyanis már csak 3 fázisú mérőóraszekrényeket fogadják el, azaz az 1 fázisú órának is 3 fázisú mérőóraszekrényt kell beépíteni.
2023. nov. 14. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az összes járulékos költséghez képest csak jelképes összeg lesz a plusz teljesítmény, mindenképp 3x32-t építtetnék ki.
2023. nov. 14. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Vagyis ha jól értem, a három fázis "kötelező", abból 1x32 van alanyi jogon, a többit én fizetem. Ha három fázis van, a doboz, a telepítés stb költsége állandó, független attól, 2x mennyit veszek hozzá, utóbbit pedig egy egyszerű eljárással ráadásul bármikor kiegészíthetem 32-re, ha most 16A-t rendelek.

Köszönöm a válaszokat!

1: több villanyszerelőtől kérek ajánlatot, ezek közül egyet nem akarok megszívatni azzal, hogy az elejétől elmeséltetem az egészet, aztán esetleg mégsem őt választom.

2023. nov. 14. 18:13
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem kötelező a három fázis! Egy fázist is kérhetsz, az óraszekrény lesz mindenképpen olyan, hogy három fázisú órát is tud fogadni. Neked mindenképpen három fázisra van szükséged, így három fázist igényelj mindenképp. Eleve már az építkezés során is nagyon nagy eséllyel szükséged lesz három fázisra!

A többit jól értetted, 1x32 jár alanyi jogon, azon felül amperenként fizetsz 4000-4500 forintot. Érdemes megkérni legalább az állandó áramból a véglegest. Azt, hogy könnyen bővítheted csak azért írtam, hogyha lakod már a házat és kiderül mégsem elég, akkor egy viszonylag egyszerű eljárással ez felbővíthető.

Emiatt nem kell egyébként aggódnod, ált. helyszíni felmérésre kimegy a reg.szerelő, az az esetek elsöprő többségében nem lesz ingyenes, úgyhogy "megszívatni" nem fogod. Annyit kell tudnia a reg.szerelőnek, hogy 3 fázist szeretnél az állandóra és hogy hány ampert azt majd átbeszélitek, de én 2x20+1x25-öt ajánlanék legalább, továbbá azt kell tudnia, hogy lesz-e vezérelt (éjszakai), ill. azt is okvetlen kell tudnia, hogy szükséged van H tarifára, azaz annak is épüljön be az óraszekrény, de mivel építkezel, még nincs készülék, így erre az igény csak később lesz beadva.

2023. nov. 15. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!