Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Lehet rá építkezni? Régi...

Lehet rá építkezni? Régi B30-as falak beton alapon de 14 éves (1999).

Figyelt kérdés

14 éve 1999-be B30-as téglából épültek a főfalak (csak a 4 főfal van kész) beton alapra, pince nélkül.

Le van (és volt is mindig) a teteje takarva fóliával (tető , betonkoszorú és vakolat nincs rajta), épek és nincsenek szétdurrogva vagy repedve és az alap is ép, repedés nélkül.

Viszont mindkét oldala ki van téve az időjárásnak, fagynak esőnek stb. és ugye már 14 éves.

Lehet folytatni az építést?

Nyeregtető menne rá, lakható padlástérrel.

Mi a véleményetek?



2013. aug. 28. 22:05
 1/10 anonim ***** válasza:
83%
Miért ne lehetne .Innét kell folytatni.
2013. aug. 28. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
79%

Lehet. Legalább 8 cm hőszigeteléssel.

Az agyagtégla alatt valszleg van bitumen, azt már 60 éve is úgy csinálták, így a felázástól megóvta. A csapódó eső kiszárad belőle a széltől és a naptól.

Sokkal többet ki kell bírnia, mint egy vakolatlan kéménynek. Azok a savas füstgáz ellenére is kibírnak egy jó 50 évet.

2013. aug. 28. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
42%

Nem egészen értem, a 2-es mire válaszolt, de mindegy..

Engem az alapozás aggasztana kicsit.. nem tudni, mi van az alapban.. vagy igen?

2013. aug. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Igen van az a bitumines kátránypapír az alap és a fal között.

Ezt apósomék kezdték el csinálni saját célra de abba hagyták és most nekünk adták (ajándékozásival). Nem voltam ott az alapozásnál de gondolom nem lehet olyan rossz.

2013. aug. 28. 23:15
 5/10 anonim ***** válasza:
65%

És így is van megtervezve? Mert már '99-ben is a szabvány a teherhordó térelhetároló falakra min. 38cm vastag keràmia falazóelemeket(blokktégla) írt elő!

Mindenképp konzultálj a terveket készítő felelős tervezővel, vagy ha nincs ilyen keress egyet!

2013. aug. 29. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Érdekes én értem a 2. választ és egyetértek vele!

:)


"Mert már '99-ben is a szabvány a teherhordó térelhetároló falakra min. 38cm vastag keràmia falazóelemeket(blokktégla) írt elő!"


Ez viszont újdonság számomra, hiszen 2003-ban építkeztem és 30-as Porotherm-ből vannak a főfalak, így is lett tervezve, így kapott engedélyt!


Apropó engedély: Az eredeti építési engedély 14 év alatt legalább 3x lejárt, így az egészet a meglévő építmény alapján újra kell engedélyeztetni, bizonyára új terveket is kell csináltatni.

2013. aug. 29. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekem egy kicsit cifra volt a savas füstgázas kéményekről szóló rész, a hőszigetelést pedig a kérdés szempontjából teljesen indifferensnek tartom; az építés lehetséges folytatása számomra maximálisan statikai vonatkozású kérdés (de ha már minimum hőszig. vastagságról beszélünk, akkor az manapság már 10 cm-nél kezdődik, B30-nál meg pláne).

A bitumenes vízszigetelés egyértelmű követelmény, de ennek megléte egy nyers téglaépítménynél (ahol ráadásul még valszeg szerelőbeton van) szemrevételezéssel hamar ellenőrizhető, nem kell tippelni.


Ha én állnék hasonló dilemma előtt, mindenképpen az alapozásról próbálnék meg infot beszerezni, ugyanis a szakik előszeretettel spórolnak a sávalap kialakításánál ill. az alap vasalásnál, ami utólag igen kellemetlen meglepetéseket tud okozni. Ezek a problémák tipikusan a födém és a tetőzet elkészülése után, az alap teljes terhelése során (a konszolidáció évei alatt) kezdenek előjönni repedező falak formájában. Az építési naplóba is belenéznék.


#5: Itt valami tévedés lesz.. nem tudok olyan szabványról, ami teherhordó és térelhatároló falakra 38 cm kerámia falazóelemeket írna elő.. Egyrészt van egy tucat másfajta építési technológia (pl ytong), másrészt a 30 cm fölötti falazóméret általában már csupán a jobb hőszigetelés célját szolgálja, statikailag a 30 cm tökéletesen megfelelő teherhordásra. Nem véletlen, hogy minden második házat ezzel építenek még manapság is.

Úgyhogy valami forrást adj meg, plíz, mert érdekelne ennek a szabványnak a hivatalos leírása..


A terveket valóban újra kell engedélyeztetni. Ez jelenleg alaphelyzetben 5 évig érvényes.


Nna, lehet nyomkodni a piros kezet :P


(3-as)

2013. aug. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Azt, hogy új tervrajz kell azt mindenképpen gondoltuk.

A hőszigetelést is hiszen nem valami túl vastag lenne a falazat ebben a formában.

De ha lehet ezt folytatni akkor ez már nem kis ktsg spórolás.

Jelenleg nem repedt sehol kicsit sem, de valóban ha nagyobb teher lesz rajta nem tudni látatlanból.

Azt gondolom csak szúrópróba szerűen több helyen mellé ásással lehet ellenőrizni milyen az alap mélysége (hiszen egy vályog aláfalazásnál is ugyanezt csinálják és mégsem rogyik össze) jól gondolom?

Mindenkinek a válaszát, tanácsát eddig is köszönöm, természetesen mindenkinél zöld "oké" jelet klikkeltem, mind hasznos még a kéményes példa is hiszen valóban az mindenhol vakolatlan és mégis tartós jó pár évtizedig.

Ez az oldal gyakorlatilag egy fórum, ahol megvitatni és jó szándékkal tanácsot adni szoktunk-szoktak

, és persze vannak vicces nem a kérdéssel kapcsolatos válaszok, de részemre (részünkre) most eddig nagyon is hasznos volt mind! Köszönöm eddig is :)!

2013. aug. 29. 14:26
 9/10 anonim ***** válasza:

"Nekem egy kicsit cifra volt a savas füstgázas kéményekről szóló rész"

Értelmezni kell a kérdést, és egy kis logikát kölcsönkérni a szomszédból.


"az építés lehetséges folytatása számomra maximálisan statikai vonatkozású kérdés"

Kiadták az építési engedélyt, tehát volt terv...


"A bitumenes vízszigetelés egyértelmű követelmény, de ennek megléte egy nyers téglaépítménynél (ahol ráadásul még valszeg szerelőbeton van) szemrevételezéssel hamar ellenőrizhető, nem kell tippelni."

Megint az a kibott nyelvtan... Nem tippelgetett senki.


"Ha én állnék hasonló dilemma előtt, mindenképpen az alapozásról próbálnék meg infot beszerezni, ugyanis a szakik előszeretettel spórolnak a sávalap kialakításánál ill. az alap vasalásnál, ami utólag igen kellemetlen meglepetéseket tud okozni."

Szerepelt a terven, 1999 már nem 1969.


"Itt valami tévedés lesz.. nem tudok olyan szabványról, ami teherhordó és térelhatároló falakra 38 cm kerámia falazóelemeket írna elő.."

Vajon miért... Ja, mert azt is a terv írja elő :O.

2013. szept. 21. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

>>az építés lehetséges folytatása számomra maximálisan statikai vonatkozású kérdés


>Kiadták az építési engedélyt, tehát volt terv...


Nem a tervről beszélek, hanem a tényleges statikai állapotról.. ennyit az értelmezésről.. :)


>>A bitumenes vízszigetelés egyértelmű követelmény...


>Megint az a kibott nyelvtan... Nem tippelgetett senki.


Az "agyagtégla alatt valszleg van bitumen" mondatrész egyértelműen a tippelés kategóriába sorolható.

Nyelvtan, mi? :P


>>az alapozásról próbálnék meg infot beszerezni, ugyanis a szakik előszeretettel spórolnak a sávalap kialakításánál ill. az alap vasalásnál


>Szerepelt a terven, 1999 már nem 1969


A terv egy dolog, egy másik dolog, hogy a szakik mit csinálnak.. ne legyenek illúzióid, nem sok minden változott '69 óta.. tudnék mesélni, de ez nem az a fórum..


>>nem tudok olyan szabványról, ami teherhordó és térelhatároló falakra 38 cm kerámia falazóelemeket írna elő..


>Vajon miért... Ja, mert azt is a terv írja elő :O


na itt végleg elvesztettem a fonalat.. megyek is a szomszédhoz kölcsönkérni egy kis logikát.. lol :)

2013. szept. 22. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!