Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mit kell alkalmazni ahhoz,...

Mit kell alkalmazni ahhoz, hogy a kiöntött beton ne ragadjon hozzá a zsaluzathoz (öntőforma), hanem arról simán, sérülés nélkül váljon le?

Figyelt kérdés

Két tucat egyforma betonöntvényt kell készítsek, ezért célszerű a deszkából (OSB lap) elkészített öntőformát többször is használni. De ehhez az kell, hogy a kész öntvény a formából annak szétverése nélkül kicsúsztatható legyen.

Köszönöm



2015. ápr. 21. 00:19
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
legyen sima a zsalu, és kezeld le olajjal.
2015. ápr. 21. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Formaleválasztónak hívják, valóban az olaj a legegyszerűbb.
2015. ápr. 21. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Végső esetben nejlonfólia. Persze a végeknél meg fog ráncosodni.
2015. ápr. 21. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Festékes boltban zsaluolajat kell venni, és valami kisméretű permetezőbe téve a zsalut megspriccolni...
2015. ápr. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Én kenőzsír és gázolaj keverékét használom. Olyan állagú kell legyen, mint a híg tejföl.


Ezzel bekened vékonyan és kész.


Ha nagyon igényes akarsz lenni, akkor veszel stearint és azzal csinálod, de az elég macerás, mert főzni kell előtte...

2015. ápr. 22. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Kicsúszni nem fog bármivel is kened be.

Készíts olyan formát ami "nyitható", és az alsó és oldalsó rész külön választható.


Ha a betonfelületet utólag festeni kell nem jó az olaj és zsír, mert "szennyezi" a felületet.

(szinte minden bevonatnál alapfeltétel a száraz, zsírmentes felület, fokozottan igaz ez a vízbázisú anyagokra).


A fa zsaluzatok (OSB is) vizet vesznek fel a betonból, bedagadnak ettől is "rászorul" a betonra.


Ha nagyon sokat kellene csinálni célszerű megcsinálni fémből, a műkövesek is ezt alkalmazzák, de még így is kell a formaleválasztó.


Jó a fólia is de a sarkoknál valóban begyűrődik és látszani fog.

Láttam már több rétegben vizes újságpapírt is használni nem lett rossz a végeredmény.

2015. ápr. 30. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsóval picit vitatkoznék...

Az igaz, hogy a fa zsalu vizet vesz fel a betonból és bedagad, de néhány óra múlva megfordul a helyzet és amint a beton feléli a vizét, a fából is "megpróbálja" elszívni. Továbbá a fa szellőzik (ha nem esik az eső éppen) és tovább szárad, azaz zsugorodik. Így egy 90 fokos falú vályúból már 1 nap után kiüthető az öntvény, persze szerencsésebb felfelé szélesedő trapézt használni, abból mégkönnyebben kipottyan mindenféle kencefice nélkül. Persze nem árt ha a zsalu nem nagyon szőrös és az sem baj ha olajjal impregnált, de trapéznál ezek sem lényeges szempontok csak négyzet/téglalap keresztmetszetűnél. Talán nem véletlenül trapéz alakúak a beton kerítésoszlopok.

2015. ápr. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ne vitatkozzunk. :)

A száradást végig gondolva ám legyen igazad.

Én csak abból indultam ki, hogy "szőrős" deszkánál, de még sima OSB-nél is a cementlé szinte a felső rétegekbe is beszivárog, szinte magába szívja a fa. A "28 nap" letelte után sokszor úgy kell "lepajszerozni" a felületről a deszkát.

Abban 100% igazad van, ha trapéz alakú a minta simán kijhet belőle.

Azért írtam annyi mindent, mert T.Kérdező nem konkretizálta, hogy mit szeretne csinálni pontosan.

Más a technika kerítés lábazatnál és más egy ablakpárkánynál ahol még a vizorr is "ki van zsaluzva".

2015. ápr. 30. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a javaslatokat. Mentek a pontok.


A végső megoldás a formaleválasztó olaj lett és a szétszedhető zsalu.


Ki nem csúszik a kiöntött (téglatest alakú, tehát nem trapézos) beton, de szétszerelés után szinte pöccintésre válik le a zsaluzat. Eddig minden alkalommal sérülés nélkül szedtem szét/le.


Utóbb magam is azt kezdem látni, hogy jobb lett volna fémből csinálni a zsalut. De azt a legelején túl nagy felhajtásnak éreztem. Az OSB lap a használatok során óhatatlan kissé amortizálódik - de azért talán kibírja a végéig. Minden esetre azt megtanultam, hogy az OSB lap nem jó zsalunak, pláne nem többször használatos zsalunak.


Ami a vízfelvételt és a bedagadást illeti, az teljességgel bejött. Sajna, az első öntésnél meg is jártam az esettel, de azért ki tudtam javítani.


Nem, festeni nem kell utóbb a betont. Ilyen természetes alakjában marad mindörökre - árkot kell vele áthidalni autóval terhelhető módon.

2015. okt. 6. 02:07
 10/10 anonim válasza:
Esetleg sziloplaszttal próbálta már valaki leglettelni az osb lapot? Ez a simaságot, a leválasztási és a vízfelvételi problémákat is is kilőné, és elég tartós is lehetne. Vagy ha nem sziló akkor pl. a fürdőszobáknál alkalmazott elasztikus vízzáró alapozó, amit burkolás előtt szoktak felkenni.Tapasztalat?
jan. 24. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!