Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Épületvillamosságnál az MCU...

Épületvillamosságnál az MCU vezetékek színei mit jelentenek, lila-fehér-szürke stb (többi leírásban)?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A következő gondom lenne:

Fekete - fázis

Kék - nulla

zöld-sárga - földelés igen


Szóval, amikor egy fogyasztót szeretnék bekötni (mondjuk lámpa, vagy LED táp e.) akkor a nullát elviszem a fogyasztóra, a fázist a megszakítóhoz és a megszakítótól a fogyasztóhoz milyen színnel szokták jelölni a kábelt? Fehérrel és\vagy szürkével? Rosszul tudom?

Illetve váltókapcsolós áramkörnél a lila színt használják?

Ebben kérném szíves segítségeteket!



2015. júl. 3. 22:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

megszakítótól vagy kapcsolótól a fogyasztóig szintén fekete. ha véletlen van barnád,szürkét az is mehet fázisnak, ha meg akarsz valamit különböztetni (vagy egyszerűen szig szalaggal megjelölni). de ez a szín inkább MT kábelnél van.

lilát nem használnak erősáramban, az általában vezérlő körökben, elosztókban a busz rendszerre használják, fehéret szintén vezérlésnél használják.ezeken kívül a vezérlések huzalozásánál még számos színt használnak, mert sokmindent meg kell különböztetni egymástól.

2015. júl. 4. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Alapvetően ahogy leírtad. A fekete eret használhatod bármire, akár a nullát és akár a földelést is viheted rajta. A zöld/sárga csak földelés céljára használható. A kék (bár itt van a szabványokban némi ellentmondás) alapvetően szintén csak nullának használható, de bizonyos esetekben megengedi, hogy ezt másra használd, de akkor egyértelműen jelölni kell a bekötési helynél szigetelő szalaggal, zsugorcsővel.


Attól, hogy van néhány kapcsoló és védelmi készülék attól a fázis fázismarad, azaz ott szintén marad a fekete (esetleg szürke, barna ha olyan a kábeled, de MCu egyeres szóval ott kb. feketéd, kéked, zöld-sárgád lesz amúgy is). Minden kapcsoló csak a fázist kapcsolhatja, tehát a váltókapcsolás is "fázis" azaz fekete lesz végig. Nincs szükséges másmilyen színű vezetékre.

2015. júl. 4. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
földelést nem lehet feketén vinni. a földelés(védővezető) csak zöld/sárga lehet
2015. júl. 4. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
3: Konkrétan melyik szabvány tiltja meg?
2015. júl. 5. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Három fázisnál L1 fekete, L2 barna, L3 szürke, N kék, PE zöld-sárga. Lila, stb ebben az esetben felejtős, kapcsolószálat szintén feketével fűzzük. Előttem szólónak: Tiltani nem tiltja semmi, hogy pl feketével földelést vigyen az ember, de miért is kellene? Az, hogy az utánunk jövő szerelő szívna vele, lehet mellékes kérdés, de saját magunknak ne nehezítsük már a munkát. Megfelelő színhasználattal egy rápillantással eligazodik az ember a legzsúfoltabb kötődobozon is.
2015. júl. 6. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"Tiltani nem tiltja semmi, hogy pl feketével földelést vigyen az ember..."

Nem-e??? Miért nem mindjárt hátbadöföd késsel azt, aki kérdez? Anyám! Nem hiába írta Marx György fizikus valamikor a 70-es években, hogy nem lehet őserdei tudattal 100 lóerős autót vezetni, stb...


Egyébként az MSZ HD 60364-5-51.

2015. júl. 13. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Sztrogoff nevű válaszolónak: Ha nem őserdei tudattal olvasod amit írtam, ki tudod hámozni belőle (tudod, mint a banánt a héjából), hogy épp az előttem válaszoló "feketével bármit vihetsz" szerelési technikájára reagáltam, hogy azt azért talán nem kéne! Ne hogy már a végén még én legyek a hülye!!!
2015. júl. 13. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ja, nem te írtad, hogy tiltani nem tiltja semmi?????????????????????????????
2015. júl. 14. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
...ez esetben mélységes bűntudattal kérek elnézést!
2015. júl. 14. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A mondatom elején felsoroltam a szabályos színhasználatot, de azt nem vetted észre. Az előttem szólót pedig most pontosan idézem, hogy ne nekem tulajdonítsad a tartalmat: "A fekete eret használhatod bármire, akár a nullát és akár a földelést is viheted rajta." Mivel a válasz ablak meg volt már nyitva, én pedig nem szó szerint emlékeztem az előttem leírtakra, így a "nem tiltja semmi" kifejezést használtam! Az utána következő mondat jelentése pedig az akar lenni, hogy nem elég, hogy kicseszel az utánad szerelő kollégával, de még a saját dolgodat is megnehezíted a szabálytalan színhasználattal. Pár kilométer madzagot elfűztem már én is életem során, de soha senkit nem "döftem hátba" szakszerűtlen kivitelezéssel. Lehet, hogy én is félreérthetően fogalmaztam, de az "őserdei tudat" lecsapta nálam a 32 amperes "C" kismegszakítót. Kedves Sztrogoff, elnézést, ha megbántottalak, de én itt ezt a vitát szeretném lezártnak tekinteni.
2015. júl. 14. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!