Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mi az oka? Két áramkörös...

Mi az oka? Két áramkörös kapcsoló 3 csatlakozó. Egy be és két elmenő. Egyik körben egy lámpa van, a másikon egy sorkapocs. Ha bekapcsolom az 1-es gombot világít a lámpa. Ok, de mellette a másik lámpa fázis vezetékén halványan pislákol a fázis ceruza.

Figyelt kérdés

2016. okt. 11. 23:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Azért mert fázis ceruza.A fázisceruza sokmindent kimutat, de nem mér értéket. Mivel az izzók közösen a nullához kapcsolódnak, így a szabad végen is megjelenik a töltés, ezt jelzi a ceruza.

Értelmetlen vele dolgozni, mert sok baromságot jelez. használj műszert!

2016. okt. 12. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Épp a mérésre gondoltam, csak nem fért ki a kérdés alá. Viszont itt nincs most csak egy izzó. És igaz, hogy a nullák közösek de olyan szálon van áram még ha kicsi is aminek mindkét vége a levegőben van. Egyik vége sorkapocs, a másik a kapcsolóba van kötve, de az az ág meg van szakítva. Csak a másik kör van be kapcsolva.

Olyan mintha a kapcsoló áthúzna, de nem teljesen. Holnap rá mérek és jelentkezem.

2016. okt. 12. 06:51
 3/6 anonim ***** válasza:

A fázisceruzával nem értelmetlen dolgozni - jó műszer (értsd: nagy belső ellenállású) is ugyanazt a jelenséget adja. Csak, ha az ember használ valamit, legyen tisztában a mit és a miért fogalmakkal. Váltakozófeszültségnél teljesen természetes dolog az induktív és kapacitív úton megjelenő feszültség.

Kiszűrni úgy lehet, hogy leterheled. A régebbi magyar szabványok szerinti (sőt, még a most érvényes MSZ 1585-ben is ez van), életvédelmi célra használatos feszültség indikációs módszerek 20-60 mA közötti terhelést jelentettek, vagy állandóra, vagy bekapcsolhatóan.

Én saját használatra megengedtem magamnak azt a luxust (másnak nem ajánlom, csak magyarázatképp), hogy száraz cipőben melegpadlós helyiségben a másik kezemmel megérintettem a madzag végét, ha ekkor a jelzés eltűnt, akkor az induktív vagy kapacitív istenek munkálkodtak. Illetve, ha volt nálam elektronikus mutatós műszer, akkor tekertem egy többkattintásost a méréshatár váltó tárcsán, és ha a mutató nagyjából ugyanabban a szögben állt, akkor ez a jelenség volt (nagyobb méréshatáron nagyobb az ellenállás, tehát kevésbé terheli le, tehát nagyobb feszültséget mutat). Digitálisnál is működik ez, csak nem látványos, hozzá kell gondolni, mit láttam az előbb. :)

A mai szabványok egyébként más elvi alapról indulnak ki feszültségjelzőknél, pont azt mondják, hogy a kis és a nagy ellenállásúnak is megvan az értelme, a kisebb ellenállású letöri a kapacitív úton megjelenő feszültséget, ami jó, mert jelzi, hogy nincs "erős" kapcsolat, de rossz, mert ha földelés nélkül nyúlsz hozzá, akkor mégis megüthet annyira, hogy meglepődsz, leugrasz a létráról, infarktust kapsz, stb. nagy ellenállásúnál meg fordítva. Tehát a motto: tudd, mit csinálsz.

Már csak azért is értelmetlen a fázisceruzát értelmetlennek nevezni, mert ha nincs a környéken nulla vagy föld, akkor a fázisceruza marad, mint eszköz. Ezt még az MSZ 1585 is elismeri.

2016. okt. 12. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
igen elismeri, ebben az egy esetben.
2016. okt. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

No megszületett, a kapcsoló rendben van. Az indukált feszültséget ugyan nem tudtam az én szerény képességü digi műszeremmel megmérni. De jelen van és volt azt követően is amikor a vezeték másik végét ki kötöttem a kapcsolóból.


Magyarul most már a vezeték mindkét vége a levegőben lóg és mégis van benne feszültség, bár nem tudtam mérni, de a fázis ceruza mutatja.


Szóval utána nézve a dolognak az történik, hogy a három vezeték ahogy meg a csőben és ha ebből kettőben ténylegesen folyik áram azaz bekapcsolom a lámpát akkor a harmadik vezetékben valószínűleg induktív úton jelenik meg valami egész kis feszültség.

2016. okt. 15. 08:41
 6/6 anonim ***** válasza:

Majdnem így van, de az indukció nem ez, ahhoz zárt áramkör kellene.

Szórt kapacitás amiről itt szó van.

2017. febr. 14. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!