Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » A szalma (bála) ház (nyilván...

A szalma (bála) ház (nyilván "tartó-keretbe" foglalva) négy-öt méteres belmagassággal is tartja a kimagaslóan jó U=0,14 W/m2K értéket?

Figyelt kérdés

2017. jan. 1. 12:02
 1/9 anonim ***** válasza:

Igen, az emeleteket is ugyanolyan szinten tudja szigetelni.

Eddig külföldön 3 emeleteset láttam így, és a gazda is megerősítette ezt.

2017. jan. 1. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy csak én tudom úgy, hogy a hőveszteség nem függ az emeletek számától?

:D

2017. jan. 1. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi első! :)


Igen, második, értem a célzást. :) Arra gondolsz, hogy az anyag ami szigetel, semmi köze az emeletek számához.


Tehát akkor öt méter (nem két emelet, hanem légüres tér) belmagasság is (a fentiek miatt) ugyanúgy fog szigetelni - mint például (csak) három?


"Fent" az öt méteres plafon közelében is marad a fantasztikus U érték? :)

2017. jan. 1. 12:53
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Az U èrtèk marad mivel az anyag jellemző. De a felület növelèsèvel èrtelem szerűen a felületi vesztesèg az ami nő.
2017. jan. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Az U érték az anyagra jellemző.
2017. jan. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
És a felület veszteséggel is kell számolni? Ha igen, mennyire durván/negatívan befolyásolja a szalmaház hőtartását/hőveszteségét?
2017. jan. 1. 14:27
 7/9 anonim ***** válasza:
Minél nagyobb a felület, annál nagyobb a hőveszteség.
2017. jan. 1. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

számolj 100m2 alapterülettel és 2,7m magassággal pl.

legkisebb határoló fal a kör alaprajznál van, aztán a kockánál; a téglalap alapnál már több, az L és U alakú házaknál még több, hiába 100m2 az alapterülete. Ezért ha lehet a passzív házakat is kockára tervezik, mert ott a legkisebb külső falfelület a m2-re viszonyítva. (a kör kicsit nehezebb építeni és berendezni).

2017. jan. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Fehér Nándor ***** válasza:
100%

Az U érték az egy négyzetméterre eső, és 1 fok különbségre fejezi ki a hőveszteséget. Tehát ha 2,5 méter magasság helyett 5,0 magasságot választasz, akkor a határoló falakon átjutó hőveszteséged kétszer akkora lesz.

Ha például 10X15 méteres az épület, akkor a kerülete 2x10+2x15=50 m.

A külső falak felülete 5x50=250 m2

Ha a lakásban szeretnél 25 C fokot kinti -20 C fok esetén is. Akkor a különbség 45 fok (mindegy, hogy Kelvinben, vagy Celsiusban).

A hőveszteség a falakon keresztül 250x45=11250 Watt azaz 11,25 kW


További szempont, hogy a levegő szeret rétegződni, ez azt jelenti, hogy a radiátor tetején kiáramló levegő előbb felszáll a mennyezetre, majd fokozatosan kihűlve tölti meg a légteret meleggel. Ez a jelenség különösen kínos lehet nagy belmagasságnál. A mennyezet közelében lehet, hogy már 40 C fokos a levegő míg a padló közelében még csak 20 C. Ezt ellensúlyozni lehet nagy felületű alacsony hőfokú fűtéssel, pl. padlófűtés, falfűtés, vagy keverni lehet a levegőt egy jó nagy csillár-ventilátorral.


Megjegyzés:

A fentihez hasonlóan kell számolni kell a födém hőveszteségével is, valamint nem szabad megfeledkezni a lábazat hőveszteségéről sem.

A ház alapjának és lábazatának a hőszigetelése kényes kérdés. A neten fellelhető képekből úgy látom, hogy a szalmaházaknál a csapóesőtől széles ereszkilógással védekeznek, ez viszont egy magas épületnél már nem nyújt kellően hatékony védelmet, szerintem.

Téglaházaknál a lábazatban és a föld alatt általában zárt cellás polisztirol hab (XPS) hőszigetelés terjedt el. Azt nem tudom, hogy egy szalmaházzal mi áll összhangban. Ígéretes alternatív megoldásnak tűnik a habüveg.

Az XPS anyaggal le szoktak menni a föld alá 1 méterre, ez nem feltétlen függőleges irányt jelent, hanem lehet például 0,5 m lefelé, és 0,5 m szélességben a járda alá befordulni vele. Ha ez elmarad, akkor az alapozás felől nagyon keményen be fog húzni a hideg, erről sokan megfeledkeznek.

2017. jan. 2. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!