Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Régebbi kertes házaknál a...

Régebbi kertes házaknál a teljesen járda mellett lévő házfalak vs. Kerítés mögé építkezősök külön korszakot takar, vagy régóta jelen volt mindkét forma?

Figyelt kérdés
sajnos első típusban lakom a szüleimmel, engem eszméletlenül bír zavarni hogy mennek a járdán és belátnak a szobádba konkrétan, függöny ide vagy oda és a ház mellett van egy kerítés, nem előtte. de ugyanúgy megtalálható az utcában a másik véglet is, ahol van egy kerítés, és a házacska jóval mögötte, nem kopácsolhatják az ablakod nem állnak az arcodba, sokkal nyugodtabb lehet.
2017. okt. 7. 20:53
 1/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Most nem tudok képet csatolni, mert telefonról vagyok,de sejtem milyenre gondolsz.

Nagymamám ilyenben lakik.(Az Alföldön), neki is régi kertes háza van és a ház mellett van a kapu, de nála majdnem mindig le van húzva a redőny, de ha fel van húzva, akkor simán be lehet látni, meg a járdán ha elmegy az ember, akár akkor is.

Szerintem most is rengeteg ilyen van, főleg falu helyen, de elég sok városban/város részen is láttam ilyet.

Szerintem meg lehet szokni, nekem fel sem tűnik ha nála vagyok, bár ugye elég messze él, csak ilyen egy két heteket vagyok ott, de nem zavar.

2017. okt. 7. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Azért építették az utcafrontra a házakat, mert így ott megspórolták a kerítést, s maradt hely a többi melléképületnek is a ház mögött. Ez nagyon fontos volt 50-100 évvel ezelőtt.

Sok esetben az első ház után jött a második, mert régen divat volt a közös udvar. Mi két házunk is ilyen.

Az egyik kint van az utcafronton, 15 méter szélesen, és 9 méter mélyen, majd ezt szorosan követi egy folyosós parasztház, 6 méter széles, és 20-25 méter hosszú.


Mi utcánkban a legtöbb ház az utcafronton van, sok közülük Kádár-kocka. De már akkoriban olyan magasra tették az ablakot, hogy nem lehet belátni. Tehát majdnem 2 méter magasan van az ablak alja.

2017. okt. 7. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
a mienk a tipikus parasztház kivitelt képviseli, első régebbi része legalábbis, de a folyosóját szüleim felfalazták mikor hátra bővítették, így lett belőle egy kis "előszoba", vagy igazából semmire sem használható tárolóhelyiség. kádár kockák szemközti házak közt megtalálhatók de ezek már mind kerítés mögöttiek. de a mellettünk lévő ház pl. úgy van megoldva hogy az udvarunkról egyből a szomszéd ház oldalfala tolakodik egy keskeny udvar képébe. gondolom ez is régebbi megoldás
2017. okt. 7. 21:38
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

Bármint a ti udvarotok keskeny, és máris ott van a szomszéd házfala, ha kilépsz az ajtón?


Nekünk jó, mert 32 méter széles a telek, így hiába veszi el a felét a házunk, nagyon messze van még a szomszéd háza.

2017. okt. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
igen, az udvar egyik oldalát a másik ház fala alkotja. keskenyebben indul, és van hátrafelé egy egy kiszélesedő konykakert (fogalmam sincs mi alapján osztották itt fel a telkeket)
2017. okt. 7. 21:55
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát igen, régen voltak érdekes telekfelosztások. Ha jól emlékszem, a miénk 8 helyrajzi számon van bejegyezve.
2017. okt. 7. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nekem is utcafronti házam van, 1930-as években épült, nem

mai darab. Az utcai ablakokra tükrös fóliát raktam fel,

így nem látnak be, de ettől még zavar. Ami még rosszabb,

hogy van hátsó szomszéd, aki rajtam keresztül lát be, te-

hát az udvari ablakokra is kell fólia.

Majd lekerítem, ha lesz időm és energiám, de egyelőre ez

van.

A házat nem feltétlen bontanám le, de ha ez lenne a sor-

sa, akkor tuti, hogy nem az utcafrontra raknám, hanem

"előkertet" csinálnék. Bár a szabályozás ezt nem feltét-

len engedi (városkép és társai) de úgyis kibundázom :)

2017. okt. 8. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
86%

Mindkét megoldás régóta jelen van, feltehetőleg sok évszázada.

Országrészek szerint más volt a divat. Nem kizárólag, de általában a sík vidékeken, ahol volt bőven hely, ott csináltak előkertet, ahol meg mondjuk egy szűk völgyben épültek a házak, ott az utcára építkeztek.

De a nagyobb települések egyes részei is különböző megoldásokkal készültek. Ez már jobban korszakfüggő. De itt is a fő az, hogy ahol a telkek az igényekhez képest viszonylag kicsik voltak, ott építkeztek közvetlenül az utcafrontra.

Meg persze, vannak az átmeneti részek, ahol egyik ház ilyen, másik olyan. Itt már szinte biztos, hogy korszakfüggő a dolog, a divat ment el más irányba, az igények változásával.

2017. okt. 8. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igen, régóta. Ez történelmileg alakult ki, pl. ipari vagy mezővárosokban.
2017. okt. 8. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!