Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Házilagos kivitelezésű építkez...

Házilagos kivitelezésű építkezésnél műszaki ellenőr vagy FMV szükséges?

Figyelt kérdés

Idén szeretnék elkezdeni építkezni, apum kőműves, így élni szeretnék a házilagos kivitelezéssel. Viszont jogszabályokat böngészve sem egészen tiszta a dolog (lehet csak nekem). Eddig ezt raktam össze (lehet ez is téves): FMV szükséges addig amíg magunk dolgozunk a házon (alap, falazás, stb.), viszont ha utána vállalkozó is be lesz vonva (ács, bádogos, fűtésszerelő, stb.) azután már szükséges műszaki ellenőrt is fogadnom. Helytálló ez a gondolatmenet, vagy teljesen rosszul gondolom? Házilagos kivitelezésnél ki vezeti a naplót?

Ha valaki építkezett hasonlóan, kérném, hogy a tapasztalatait ossza meg velem.



2018. febr. 14. 19:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
58%
Nincs házilagos kivitelezés.
2018. febr. 14. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Kell mind a kettő. Műszaki ellenőr csak akkor nem kell, ha generál kivitelező építi a házat (mindent egy vállalkozó és alvállalkozói készítenek). Egyébként pedig kell műszaki ellenőr. FMV is kell, minden szakmának (építőmesteri/gépész/elektromos) külön-külön. Apád csak kőműves munkát végezhettek, te segédmunkát, ha nincs építőipari szakmád, családtagokon kívül más rokonok, barátok nem dolgozhatnak az építkezésen, csak hivatalosan bejelentett formában. Még lesz kötelező tervezői művezetés is.

Az e-naplót mindenki maga vezeti, amíg házilag megy a dolog, apád, vagy az FMV, aztán minden vállalkozónak lesz saját naplója és ő maga vezeti (vagy akit megbíz vele). Arra kell figyelned, hogy a naplót az Építésfelügyelet is olvasgatja, nem fogják elhinni, hogy ketten apáddal felépítitek a házat, kimennek ellenőrizni.

Az e-napló ki is zárja azokat a vállalkozókat, akiknek nincs szakképesítése, FMV-je. Neked, mint építtetőnek kell ezt koordinálni, a műszaki ellenőr segítségével.

2018. febr. 14. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Szt ugyan nem írtad apád vállalkozó e. Ha nrm skkor továbbra sem beszélhetünk házilagos kivitelezésről.
2018. febr. 14. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
#3: annyit lazítottak már a szabályozáson, hogy saját magának (és közeli családtagjának) azt a szakmunkát megcsinálhatja FMV vezetése mellett, amire szakmai képesítése van. De ahogy fentebb írtam, két ember nem épít fel egy házat. Pl. mikor jön a mixer 8 m3 betonnal, azt ketten nem dolgozzák be, biztos be kell vonni valakiket és nem lehetnek rokonok, barátok. A házi betonkeverés meg szerkezetépítésnél kizárt. És ez csak egy példa volt.
2018. febr. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Megkértem, hogy lehetőleg olyan írjon, aki jártas a dologban, esetleg ő is hasonlóképp építkezett, és nem olyanok válaszára voltam kíváncsi, aki valakinek a valakijétől hallotta, illetve fórumon olvasta. Ehelyett akkora sületlenségeket hordanak össze aminek az ellentétét a google is kidobja jogszabályokkal karöltve másodpercek alatt. Én csak értelmezni próbáltam a jogszabályokat mert a házilagos kivitelezés egy igen sarkalatos pontja az építkezésnek. Ez meg, hogy nincs... Az e-naplo-ba első választási lehetőség között ajánlja fel ezt az opciót kb... Ennek ellenére köszönöm, annak aki érdemben próbált hozzászólni.
2018. febr. 14. 21:35
 6/15 anonim ***** válasza:

#2-es, #4-es jól írja!

Mivel nem generál kivitelezővel akarod megoldani ezért kell szakáganként FMV, és kell műszaki ellenőr is. Sőt ha családi házról beszélünk (300m2 alatti bejelentéses kategória) akkor még a tervezői művezetés is kötelező.

Az építésfelügyelet tuti ellenőriz mindent.

Üdv:

egy építőmérnök

2018. febr. 14. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Jó hát nemrég építkeztem akkor még nem volt ilyen. Nem tudtam hogy változott.

.

2018. febr. 14. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Kicsit vonatkoztassunk el attól, hogy X ember mennyi munkát tud elvégezni, de hozok példát: dolgoztam segédmunkásként diák koromban, láttam mihez hány ember kell. Alapozás egy kőműves, aki lehúzza + 2 segédmunkás. Falazás 2kőműves és két segédmunkás és 5 nap alatt kész a fal. Persze ezek azok az idők voltak amikor még igazi kőművesek építették a házat. + Saját magának jobban, gyorsabban dolgozik az ember. Valószínűleg mi sem ketten vagy hárman csinálnánk mindent, így be lesz vonva vállalkozó kőműves munkára is, de amíg ez nem feltétlenül szükséges addig nem (vas szerelésért és zsaluzásért nem fizetek pl. fél-egy milliót, mert kb ennyi az ára csak a munkadíjnak). Mint lehetőséget kérdeztem, hogy mik a vonzatai ennek saját célra történő építésnek. Kicsit konkrétabban akkor: elkezdjük a ház alapozását + vasszerelést (itt még nincs más vállalkozó): FMV nyilván kell már itt, ő vezeti a naplót. A műszaki ellenőrre vonatkozott igazából a kérdésem, hogy az építés ezen szakaszában is szükséges a jelenléte, amikor még csak mi dolgozunk a házon. Természetesen ha jön egy vállalkozó, akkor kötelező az műszaki ellenőr, ezzel tisztában vagyok.
2018. febr. 14. 22:20
 9/15 anonim ***** válasza:
Ha nem indítasz generál kivitelezővel, kell a műszaki ellenőr. Pláne, hogy te is írod, hogy már a szerkezetépítéshez kell bevonni vállalkozót is. Igazából a műszaki ellenőr munkája a tervek ellenőrzésével kezdődik - ezt sokan nem tudják, még a kivitelezés (naplónyitás) előtt meg kell bízni. Különösen, mivel a naplónyitás után kell a terveket feltölteni. Végig kell vinnie, a műszaki átadás-átvételig.
2018. febr. 14. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Így van! Kell a műszaki ellenőr.

A nagyobb probléma az FMV lehet, mivel ő a "felelős" ezért nem sokan szeretnek ismeretlen szakember munkájáért felelősséget vállalni.

2018. febr. 14. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!