Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Milyen módon és milyen anyagok...

Milyen módon és milyen anyagokkal lehetne a legolcsóbban megoldani kerten belül az elektromos áram elvezetését a telek két végében egymással szemben lévő gyalogos és autós kapukhoz?

Figyelt kérdés

Udvaron belül szeretném elvezetnem az áramot egy járda vonalában. A járda egyik végén egy kiskapu (személybejárat) van, a járda másik végén (telek végén) egy másik utcára nyíló autós bejárat tolókapuja lesz. Az áramvétel helye a két kapu között, a kiskapuhoz közelebb esően, a járdától 5fm-re lévő pincehelyiségben van.


- Részben a gyalogos járda megvilágítását szeretném megoldani ~30fm hosszban, az épületnél és a kiskapunál időzített kapcsolók vagy mozgásérzékelős vezérlők működtetésével.

- Az autós tolókapu kb. 55-60fm távolságban van attól a helytől, ahonnan az áramot el kell vezetnem.


- A járda mellett végig díszfák vannak, ezért a helyszűke és a növények gyökérzete miatt max. 40-60 cm mélyre tudnám letenni a vezetékeket.


- Milyen anyagokkal (vezeték, védőcső) kellene a földben vezetnem a kábeleket, ha a fektetésre elégséges az 40-60 cm-es mélység?

- Milyen vezetékkel és védőcsővel oldható meg, hogy pl. egy a járda mellé telepített korlátrendszerre rögzítve vezessem el az áramot?



#kerten belül áram vezetése #járdák megvilágítása #kerti kapuhoz áram elvezetése #földkábel fektetése #légkábel használata #védőcsövek használata #biztonsági megoldások
2018. máj. 13. 10:06
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A mélység nem számít, nem vízvezeték, nem fagy el, egy ásónyom elég. Földkábelt veszel és kész, azt arra találták ki. A melóhelyemen 25 éve vannak a földben a kábelek, nem volt még probléma azzal, hogy szétrohadtak volna.
2018. máj. 13. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

- A földkábelt nem is kell védőcsőbe tenni?

- Ilyen távolságoknál, milyen keresztmetszetű vezetékeket célszerű lefektetni?

A világításnak 3-4 m-enként lenne egy-egy max 150 W-os hagyományos fényforrás. Olyan 6-8 db lámpahelyre gondoltam.

Az autós kerti kapunak megy egy 230V-os motorja lesz majd. A kapu max 6m széles nyílást fog kezelni és vasból lesz.

2018. máj. 13. 11:06
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A földkábel nem rohad szét persze, azért kell mélyre leásni, hogy nehogy megsérüljön.. 2 ásónyom bőven elég lenne, bár majdnem 100 métert kellene ásni.. elég sok.

Elég hosszú táv, szóval szerintem minimum kellene egy 3x4-es MT kábel. A 30 méteres távra elég lenne a 2,5x4-es MT is. Ezt 20-as, vagy 25-ös átmérőjű lépésálló gégecsőbe kell belehúzni.

2018. máj. 13. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
3-as vagyok. Ha földkábelt választod, akkor nem kell cső, meg ne is olyat vegyél amit írtam, mert az nem az.
2018. máj. 13. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Régebben kábeltéglát használtak a földkábel fölé elhelyezve, hogy védjék, ma egy műanyag jelzőszalagot.
2018. máj. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

A 3-as (4-es) válaszolótól kérdezném, hogy:

- a vezetékek keresztmetszetére megadott méretekkel azért kalkulálhatok?

- a 4. válaszban csak a gégecsövekre írtad, hogy azok nem kellenek?

- a megadott keresztmetszetekben (3x4, 2,5x4) az első számok az egyes erek keresztmetszetét jelentik, a másodikak pedig az erek számát?

2018. máj. 19. 07:01
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, miert ilyen benan irtam le a keresztmetszeteket.. szoval 3x4 mm2 es 3x2,5 mm2-re gondoltam. Nem is foldkabelekrol beszelek, azert kell nekik a cso. 2,5 mm2-es foldkabelt szerintem nem is lehet venni.. ha mindenkepp foldkabelt akarsz, akkor vehetsz ennek is vastagot.. az sosem baj, ki tudja meg mit szeretnel rola uzemeltetni.


Lenyeg, hogy minel vastagabb a kabeled, annal jobb. Ha a 3x4-es es a 3x2,5-os MT-t valasztod akkor kell neki a gegecso, ha a foldkabelt, azt csak le kell asni.

2018. máj. 19. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már értem.
2018. máj. 19. 15:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!