Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Miért tervezik mostanában a...

Miért tervezik mostanában a lakóházakat/lakásokat kisméretű ablakkal?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem, hogy mostanában az új építésű házak legtöbbjénél keskeny ablakokkal terveznek.( nem több 70 cm szélestől az ablakkeret) Érdekelne, hogy ez valamilyen új divathullám vagy koncepció, esetleg törvényben szabályozott? Nem látom a logikát benne. Persze tudom, hogy van olyan, hogy településrendezés és szabályozás, mely leszabályozhat bizonyos dolgokat (elől kétablakosak legyenek a házak vagy legyen előkert, fa, bokor stb.) , de szívesen hallanám egy építész tervező álláspontját?


Én ugyan csak fejben tervezek egy leendő lakáshoz/házhoz, de nézegetve néha az új építésű lakások alaprajzait, sokszor fogom a fejem, hogy hogyan tudták ezt így kitalálni.



2018. szept. 28. 07:16
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
76%
Én itt Angyalföldön nem tudok úgy megtenni 500 métert, hogy ne botoljak bele egy újépítésbe, de sehol nem találkoztam az általad leírt jelenséggel.
2018. szept. 28. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
76%
Én inkább irodaháznál láttam ilyen ablakokat.
2018. szept. 28. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
76%

Ilyent még én sem láttam, az újépítésű társasházakon is normális méretű ablakokat látok mindig.

Tény, hogy sok hő távozik rajta, de vannak korszerű többréteges gázzal töltött ablakok.

2018. szept. 28. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Hát, akkor lehet, hogy csak nekem tűnik fel. Nekem itt Angyalföldön tűnt fel. Végig megy a busz a Reitter Ferenc utcán és gombamódon nőnek az új építésű házak. Picike ablakokkal. Lehet, hogy jutalékot kapnak az Elektromos Művektől (folyamatosan égetned kell a villanyt)...

Egy vidéki ismerősnél is láttam ilyen jelenséget, de jellemzően inkább itt Pesten. ha tudok , majd képet is linkelek

2018. szept. 28. 08:51
 5/16 anonim ***** válasza:
27%

Ez egyszerűen divat, adott esetekben sokkal jobban néz ki néhány ritmusos csíkablak, mint egy 150x150-es standard.

Természetesen ezt nagyon sokan nagyon rosszul utánozzák, olyan helyekre is ezt teszik, ahol nem lenne indokolt, vagy teljesen rossz arányokkal.


Itt van egy felújításunk, ott a jobb oldalon 3 ilyen csíkablakot terveztünk be:

[link]

Itt az eredeti ház:

[link]

A csíkablakok mögött lakószoba helyett gardrób és fürdőszoba lett, kicsit növelni akartuk az intimitást. Elegánsabb így, mint egy nagyablakkal.

2018. szept. 28. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
32%

Energetikailag, a benapozottság miatt. Magyarul, kevesebb lesz a ház energiaigénye, mert kevésbé meegszik fel. Ez benne a logika.


A nyílászárók nagyságát ugyanis a tájolás/benapozottság befolyásolja.

2018. szept. 28. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Én is itt járok a Reitteren minden nap. :-)

Melyik háznál tűnt ez fel neked?

Ma kicsit "nyitottabb" szemmel megyek majd, megnézem jó alaposan.

2018. szept. 28. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
69%

# 6 - Ugyan már, ne nevettesd ki amgad :D

Tavasszal meg kevesebb a hőnyereség. Nyárra meg teszel rá egy árnyékolót és kész.

De egyébként annyira jelentéktelen a különbség, hogy soha az életben ilyennel senki nem foglalkozott még, hogy egy nagy ablak legyen vagy 3 kicsi.


Az persze számít energetikailag, hogy egy teljes fal üveg, vagy csak egy kisablak van rajta, de ettől még senki nem tervez egy panorámás nappalit 60x60-as Wc ablakkal :D

2018. szept. 28. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

#6: A több nap télen csökkenti, nyáron növeli a hőigényt (viszont nyárra ott a redőny és más opciók). Többet számít, hogy az ablak egy lyuk a hőszigetelésen egy jobban szigetelt háznál, de ez sem igazán szempont, ablak kell, nekem az előírások miatt egészen sok és nagy ablakot is terveztek, hiába növeli a hőigényt, az csak egyetlen szempont.


Én sem tapasztaltam ilyesmit, de nyilván más helyeken fordulok elő. Normál családi házaknál elég rosszul jönnének ki a keskeny ablakok, főleg egy nappalinál.

2018. szept. 29. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

ne vesszetek össze, nem ez volt a cél.

A Szegedi úti megállónál is,ahol most építenek új társasházakat, illetve a Rokolya megállónál is (20-as /30as busz) ahol félig kővel van felburkolva a ház, s még elég soknál. Nem arról van szó, hogyha két 70 cm-es ablakot egymás mellé tesznek, mert az oké, de sok helyen csak 1 db ilyen kis ablak van, melyen szerintem kevesebb fény megy be. Persze szebben néz ki így, mert nem kelt olyan 70-es évekbeli panel hatást, noha ez is panel... vagy legalábbis gyorsszerkezetes.

2018. okt. 4. 09:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!