Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Miért hosszú a parasztház?

Miért hosszú a parasztház?

Figyelt kérdés
2019. jan. 2. 19:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
63%

1 biztos, nádból még nem láttam palapipeodid alakú tetőt

Gyanítom nehéz is lenne

2019. jan. 2. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem könnyebb rá tetőt csinálni.

Ha meg már létrejött egy utca, akkor csak hátrafelé tudták bővíteni a házat, nem feltétlenül épült az egész egyszerre.

2019. jan. 2. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt a kert felé bővítették ahogy a gazda gyarapodott, ahogy előttem írták. Másrészt meg gondoskodtak arról is hogy a helyiségek mai szóhasználattal passzív házak legyenek. Télen volt némi természetes fűtése a helyiségeknek, besütött a tornácra a Nap. Nyáron meg némi árnyékot adott mert a magasan álló Nap a tetőt sütötte.

[link]

Például az istállónak is fontos volt nyáron az árnyék, télen meg a bejáratán és ablakán besütő Nap.

2019. jan. 2. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
53%

Mert állt egy "tisztaszobából", egy konyhából, egy lakószobából és ez a hosszú formát adta ki.

Ilyen egyszerű!

2019. jan. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
86%

#1

Sajnos el kell áruljam a tájékozatlanságomat, mert gőzöm nincs róla, hogy milyen az a "palapipeodid alakú"

Viszont gyanítom, hogy nem a nád miatt csinálták hosszúkásra, mert bármilyen tetőt lehet nádból készíteni.

Például:

[link]

2019. jan. 2. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Szerintem ez egy kategória a taligával. Vannak rá érvek, hogy miért csak egy kerék, de akkor is emelni kell, holott gurul, áhhh! Ez is: a lehető legtöbb külső fal (jó esetben kényszerből egy marhahideg folyosó), a lehető legrosszab fűthetőség, főleg ha egyetlen kemence van az egészre. Nem értem a rációt. Még a szigetelt alapú, vasbetonkoszorúval erősített is mind-mind Ikarus alakú. Mitől jobb így, mint kamra a (jó esetben északi) végén, előszoba-folyosó oldalt, de szobák és konyha a nagy búbos köré építve?
2019. jan. 2. 22:17
 7/11 A kérdező kommentje:

Gondolom erre gondol a költő:

[link]


Csak nem értem, ezt se...

2019. jan. 2. 22:19
 8/11 anonim ***** válasza:
37%

#7

Igazad lehet!:)

Csak a "palapipeodid" és a "parallelepipedon" kicsit sem hasonlít egymásra, csak olyan okosan hangzik.:)

2019. jan. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
94%

Amit írtak a benapozottsággal az részben igaz.

Fontosabb viszont a technológia: Vályog falra nem tehettek túl hosszú és nagy gerendát, mert egyrészt nem is volt, másrészt megrogyott volna alatta. Aztán ugyan így nem tudtak túl nagy tetőt ácsolni. Az ablakok is kicsik voltak. Ezek még többnyire döngölt falak voltak. Ahogy fejlődött a technológia, úgy viszont nőtt a fesztáv, nőtt a ház, kialakult pl. a 10x10-es kádárkocka, ott már van egy közbenső főfal, a vályog nem döngölt, hanem vetett, megjelent a kő lábazat, vegyes falazat.


Szóval visszakanyarodva a kérdésedre, az igazán régi parasztházak azért hosszúak, mert ilyet tudtak csinálni, ez volt a célszerű.

2019. jan. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
82%
Másrészt pedig az életvitelhez is ez igazodott a legjobban
2019. jan. 3. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!