Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mivel készítsen melegvizet az...

Mivel készítsen melegvizet az ember?

Figyelt kérdés

Családi ház.


4 fő.


Nemsokára építenénk, de képtelenek vagyunk eldönteni h. mivel készüljön a melegvíz.


Gáz nincs a telken, annak bevezetése ki tudja mekkora összeg.



2019. febr. 15. 18:32
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
#18: Erre is gondoltam, bár nálunk kevés a nap, de nagyon sok a szél(északnémetország). Nem tudom hogy mondjuk tartályos bojlernél meggyire elég egy 1kw-os szélgenertorral rásegíteni, de amennyire tudom, azok a bojlerek nem haladják meg a 3.5 kW-ot. Illetve azt sem tudom hogy viselkedik, ha az ember csak a névleges áram harmadát küldi át rajta. Elvileg 3 szor annyi idő alatt de fel kéne fűteni, de ez csak a száraz fizika, mellette ott vannak a veszteségek, így nem tudom, egyáltalán lenne-e belőle langyosvíz.
2019. febr. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 Alain Delon ***** válasza:

Az előző válaszomat annyival egészíteném ki, hogy az emelést fázisonként számolják, szóval ha három fázison emelsz, akkor külön-külön mind a három fázisra számolják. Az átfolyós elekrtomos meg nem törvényszerűen lesz drága, ha ésszel használja az ember. "Pár" liter vízzel meg lehet zuhanyozni, ami azt jelenti, hogy csak néhány percig fog melegíteni a vízmelegítő, és ezzel vizet is spórolsz. Az automata mosógép meg úgyis annyit használ, amennyit használ. Mosogatni szintén lehet bedugott, megengedett mosogatómedencével, és hideg folyóvízzel öblíteni.

Néztem ezt a régebben "éjszakai" áramnak nevezett valamit, amire a bojlereket kötöttek anno, hogy ezen az éjszakai, olcsóbb áramon melegítsen, de a lényege ennek is elveszett, mert azóta "vezérelt" árammá nevezték át, és már változtattak a rákapcsolási időszakon is és, az ár sem annyival kedvezőbb, mint régen.

2019. febr. 16. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:

Meg keresed a szolgláltatót és cím alapján megmondja mennyibe kerül a gázbekötés. Ahhoz még adj hozzá 2-300E Ft-ot gáztervre és a saját hálózat kiépítésére.

Mivel új építésű épületről van szó, az energetikus úgyis meghatározta, hogy milyen gépészeti megoldás állítsa elő a melegvizet és a fűtést.

Ha nincs gáz, vagy aránytalanul nagy költség a bevezetése akkor vagy valamilyen megújuló vagy villamos fűtésed lesz. Ennek megfelelően ez fogja a melegvizet is előállítani.

Pl.: Peletkazán puffer tárolóval és hmv előállítással. Vagy fűtő klíma, napkollektoros hmv készítés és elektromos rásegítéssel. Vagy hőszivattyú. Stb...

Bármelyik is lesz épület gépész megtervezi, illetve tanácsot is tud adni, melyik rendszernél milyen kivitelezési és üzemeltetési költségekkel számolhatsz.

Bojler...

Négy főre illik 200 literrel számolni. Az átfolyós vízmelegítés mindig csak szükség megoldás. Tőlünk nyugatra jobban elterjedt de, ott sem preferált módja a melegvíz előállításának. Az átfolyós vízmelegítők nagyon érzékenyek a víz keménységére. A gyakori karbantartás nagyon megdrágítja az üzemeltetését. Nyugat-Európában lényegesen lágyabb vizek fordulnak elő az ivóvízhálózatokban mint itthon. A Duna vonalát leszámítva 24-36Nk° vizeink vannak. Míg nyugaton ritka a 16Nk°-feletti víz. Ezért itthon egy átfolyós vízmelegítő elé célszerű egy vízlágyító berendezést beszerelni. Ami +200E Ft+ üzemeltetési (só, gyanta csere, áramfogyasztás) és karbantartási dijjak.

Ha hozzáteszem azt, hogy az átfolyós vízmelegítőhőz önmagában 120 A-rel kell bővíteni a hálózazot. Az mennyibe is kerül? Ráadásul normál ~38Ft/kWh árammal üzemel. Mïg az "éjszakai" mérőhely kialakítása ennek csak a töredéke és a díjja is csak ~24Ft kW-ként.

Tárolási veszteség... Egy 200literes bojler tárolási vesztesége kb 2kW/nap. 3kW-al számolva nem éri el a 27000Ft-ot évente.

Éjszakai árammal számolva a "D" energia osztályú forróvíz tároló máris "A+" kategória, vagy afeletti lesz. Tehát jobb mint az "A"-s átfolyós.

2019. febr. 16. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:

23: ez most meglepett, hogy ilyen kemény otthon a víz. Németeknál azt hittem rosszabb mint magyarországon, érzésre.

Itt 10-14 közt mozog, és még az előző tulaj által beszerelt 20 éves vaillant van. Egyébként itt a gázfőtéssel kombinált tartályos megoldás megy, de nekem pl. a kéményseprő ajánlotta, hogy ne foglakozzak gázos átépítéssel, maradjak az elektromosnál, és sokaktől hallottam ezt. Sőt, errefelé azt látom, hogy nem egy központi nagyteljesítményű van, hanem minden csapnál kis 3500 wattos, és csak a zuhanyzónál van 3 fázisú. Mármint régi építésű házaknál, ha modernizálnak.

2019. febr. 16. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 Alain Delon ***** válasza:
24: Mint már írtam, ezt nálam is így van: a mosogató alatt egy 4 kW-os, a mosdókagyló felett egy 4,4 kW-os, zuhanyváltóval.
2019. febr. 16. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 A kérdező kommentje:

ahogy idáig nézem ebből elektromos átfolyós melegítő lesz :)


max áramütéstől jobban fél az ember..

2019. febr. 16. 13:36
 27/30 anonim ***** válasza:
Ma már szerelnek mindenhová be fi-relét.
2019. febr. 16. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:

Fűtő gázkazán, ami alacsony teljesítményre képes modulálni. Pl az enyém 1.9-12kw között fog szabályozni. Ehhez nektek kellene egy 300 literes egycsöves indirekt tároló.

A gázcsonk bevezetése a telekhatárron belülre ingyenes. Onnantól a kazánig kell fizetni a csövezést. Nem nagy költség.

Hőszükséglet számítást érdemes csináltani. Kb 25000 ft.

A kazán az indirekt tárolóval beüzemelve kb 700000 ft. Ebbe minden sallang költség benne van. Komplett központi fűtés kb 1.5 millió

2019. febr. 17. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:

28+

Ennél jobb ár érték arányú rendszer jelenleg nem létezik. És eltekintettem a 10-50év közötti megtérülést a gázos rendszerhez képest. És ekkorra hozza be a gázhoz viszonyított felárat. Pl egy vizes rendszerhez a legolcsó alternatív a víz levegő hőszivattyú ami min 1.5millióval kerül többe, és max 40%al ledz kevesebb a fütés költség. Én esetemben árajánlatok alapján 37.5 év infláció nélkül a különbözet megtérülése. Minden más csak többe van. Kivéve az 1 az 1 ben elektromos fűtést ami nagyon olcsó, de hamar drága lesz. Min 2.5x annyi lesz a fűtés számla mint gázzal. Pl elektromos kazán

2019. febr. 17. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
100%

Budapesti családi házban élünk 4-en, átlagos magyar fogyasztók vagyunk: villanysütő, mikró, mosógép, mosogatógép, tévék, hűtő, akváriumok, millió kis dugasztáp (set top boxok, telefontöltők, laptop táp, anyámkínja).

Így a havi villanyszámlánk évek óta 10000 Ft alatt van (átalányt fizetünk).

Egy 120-as villanybojlerünk van, elegendő melegvizet ad.

Gondolkodtam én is mindenféle modernebb megoldáson, de egészen egyszerűen nem éri meg. Ha 10.000 a villanyszámlánk, akkor abból maximum 3000 a bojler fogyasztása. Éves szinten az 36000 Ft.

Mikor hozná be az árát, ha én beruháznék valami profi rendszerre 3-4-500ezer Ft-ért? Igazából soha, mert mire behozná, azt is komolyabban fel kellene újítani/le kellene cserélni.

Nálam így jött ki a matek.

2019. febr. 18. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!