Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » A magyar ember miért bont le...

A magyar ember miért bont le minden házat és épít teljesen újat, még akkor is, ha a régi ház statikailag NINCS rossz állapotban és dupla annyi lebontani és újraépíteni, mint felújítani? Ez valami magyar szokás?

Figyelt kérdés
Én éltem Canada-ban és sokszor jártam a states-ben is. Ott 100 éves faházak állnak. Namost, az ilyet itthon házként el sem lehetne adni, max telekként, bontandó épülettel. Itthon mégis lebontják az ezekhez képest sokkal jobb statikai állapotu házakat, ahelyett, hogy felújítanák (mert ott felújítják, még azt is, aminek több tartó "gerendáját" is szétette a bogár, inkább kicserélik), átalakítanák azokat... Miért? Ez valami magyar sajátosság?
2019. júl. 31. 19:35
 1/8 mindentudó99 ***** válasza:
19%
Meg kell mutatni ha bele gebednek is hogy új ház lesz. Aztán ott vannak akik okos tanácsokat adnak. Á ne foglakozz a régi házzal durd el. Nem érdemes vesződni. Olyanok adnak tanácsot akinek 2 forint nincs a zsebében. Mikor én èpítkeztem jó állapotú használt max 10 éves cserepet vettem bagóért. Na jöttek ám a tanácsok. Új cseréppel jobban mutatna! Mintha én nem tudnám. Na az illetőnek se volt egy fillerje se szerintem. De egyébként m9stanság egyre inkább a használt házakat veszik és újítják. 20 -30 millája keveseknek van újra.
2019. júl. 31. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Én amikor hazajöttem és az enyémet megvettem (cirka 4 éve), a szomszéd is átjött (se be nem engedtük, se nem hívtuk :D), hogy ezt aztán bontani kell, mert egy ház, ami így "megreped".... jah, volt rajta egy repedés, amit szép egyenesen jött ki ott, ahol a hozzáépített fal és a régi fal találkozott... nem kötötték össze a téglákat :D Az a fal kiment és újra lett húzva, alapozva, be lett kötve és tökéletes az egész ház. semmi baja. tetőt is felújítottuk, totál tető 800 ezer volt ( oksa, az apám asztalos mester, csak anyagot kellett venni) , de akkor is. Jöttek ám itt a tanácsok, hogy azonnal bontsam le, nagyon átérzem amit mondasz... viszont én inkább dolgoztam vele, átépítettem és sokkal kevesebb pénzből van egy JÓ házam, ami még legalább 70-80 évig ki fog tartani. De pl a mögöttem lévő utcában, volt egy hasonló, szép nagy ház, nagy telekkel, sokkal de sokkal jobb tetővel mint amilyen az enyémnek volt. sehol egy repedés. Már le is tolták az egészet és épül rá a negyed akkora kis kamra.... pedig tégla volt... hát ez volt a baj, hogy kisméretü tégla és nem ikersejt vagy ytong... én nem tudom, lehet valakik szándékosan gerjesztik ezt? amúgy ez nem is túl környezet tudatos dolog.... ezek a házak itt vannak 100 éve, kibírtak egy komoly földrengést is és mégis bontják....
2019. júl. 31. 20:01
 3/8 anonim ***** válasza:
83%

Ez marha nagy általánosítás, sőt, inkább hazgságnak mondanám.

Akik építkeznek, nyilván inkább üres telekre, hiszen nem hiányzik a bontás költsége. Rengeteg, rengeteg házat újítanak fel, szerintem még többet is, mint amennyit indokolt lenne. Hogy miért? Egyrészt elosztásában egy régi pl. paraszti vályogház soha nem fogja kielégíteni a mai kor elvárásait. Kicsik a fesztávok, szobák sorban, fürdő mivel régiben még nem volt, most egy kamra vagy egyéb kényszermegoldás és még sorolhatnám. 10x10-eseket, amik már hellyel-közzel legalább méretben megfelelnek egy családnak, én ritkán látok bontás alatt.


A másik, hogy ezeket a házakat szerkezetileg sem lehet felújítani. Kezdve ott, hogy egy vályogházat hőszigetelni kb. a ház kinyírását jelenti. Vízszigetelés megoldása falátvágással egy vagyon, akkor már inkább tényleg bele kell túrni egy gödörbe, mint életed végéig toldozni foldozni a vizes falakat. Vagy fizetni egy vagyont a fűtésre.


Na aztán a bővítés, hogy azt sem lehet kultúráltan megoldani. De nem is sorolom, lezártam.


Most mondjuk annyi igaz, hogy az állam (csok) az új házak építését nyomatja, emiatt talán tényleg torzult kicsit a piac ebbe az irányba.



Az amcsi fa hulladékokat meg hagyjuk szerintem. Nagyon bíztató olyan házban lakni, ami szétrohadt, meg ami tele van bogárral. Ja, tele lehet nyomatni vegyszerrel. A patkány attól beleköltözik, de legalább bogár az nem. Aztán meg csodálkozik az ember, hogy fullad a csodában. Hőtároló tömeg nulla. Nincs semmilyen előnye ezeknek a házaknak.


Szval azon kívül, hogy a kérdésed butaság, igazából nem is visz sehová. Remélem azért segítettem.

2019. júl. 31. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
13%

Ez nem magyar sajátosság, totálisan jellemző az összes kelet-európai, NDK-s és ne lepődj meg: amerikai újgazdagokra, akiknek van pénzük és szeretnék, ha a szomszédnak, az utcának, a településnek leesne az álla, mert nekik lám mi van! Ez valami kompenzációja a régi lenézett csóróknak, talán önmaguk felé is.

Egyes amerikaiak pl. különösen röhejesek, ahogy bontják a szilárd házakat és teszik a helyére az 500m2-es papírmasé "csodálat" amiket aztán egy komolyabb szél romba dönt.

2019. júl. 31. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes, mert a környékünkön amit lehet inkább helyrehoznak még a 60-70 éves házakat is mint hogy újat építsenek. Pedig a legtöbb ember megtehetné hogy dozerral le az egészet és nulláról kezdjék de nem teszik. Igaz építenek hozzá, a tetőt azt cserélik de az alapját meg az alsó részét nem bántják csak épül hozzá maximum.

A mi házunkat az előző tulaj úgy vette meg hogy az egy szintes volt, illetve a hátsó részén ahol a konyhánk van ott garázs volt aminek a falai fából voltak, csak ugye amikor ő megvette akkor azt lebontotta és téglából építette fel oda a jelenlegi konyhánkat plusz az emeletet egy komplett tetőcserével együtt nyilván. Alapvetően mondta hogy statikailag rendben volt de nagyon el volt hanyagolva, szinte félig elhagyatott volt, mert egy idős fazoné volt aki nem is lakott benne évekig, csak üres volt a ház, pontosabban ide járt le pálinkát főzni, meg kertészkedni nyáron, télen meg nulla élet volt.

Mesélte hogy azért vették meg mert az öreg nagyon olcsón adta szinte telek áron és úgy adták el nekik hogy az bontásra van ítélve papíron igazolva. De megnézették több statikussal és mondták hogy a ház rendben van és a tető is bírja még pár évig, de az cserés mindenképp. Egyedül a kémény volt használhatatlan teljesen de azt is csak tetőig kellett vissza bontani és újjá építeni, ennyi volt a baja. Aztán ő megvette, rendbe hozta, de volt egy válás meg több családi probléma ami miatt muszáj volt költöznie és ezért adta el nekünk szintén ár alatt. Annyi különbséggel hogy a felső szinten a válaszfalak nem voltak levakolva, de minden megvolt hozzá, csövek, vezetékek, radiátorok, nyílászárók igaz be voltak építve, tehát minden megvolt ami kellett. Szóval nekünk kellett befejezni a felét amit apránként csináltunk mert az alsó rész teljesen lakható volt.

2019. júl. 31. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Felénk ez nem szokás .
2019. júl. 31. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Dave092 ***** válasza:
100%
A kérdés jó, viszont nem gondolnám valósnak a problémát. Szép számmal akad felújítás is. Tervezési program függő ki milyen, mekkora házban akar élni. Sajnos nagyon sokan elmentek ebbe az undormány mediterrán stílusba ami kevésbé jellemző a régi népi építészetre (gondolok itt a jó öreg nyeregtetős tornácos házakra) ez miatt azért akadhatnak "értelmetlen" bontások, de szerencsére vannak szép számmal akik a felújítás/átalakítás mellett döntenek :)
2019. júl. 31. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Szerintem sem jellemző az, amit leírtál. De! Míg a "states"-ben (fú,de gáz!), egy faszerkezetű házban odébb akarsz tenni gy "falat", akkor előveszed a fűrészt, 3 óra alatt kész vagy az egész művelettel. Próbáld meg ugyanezt kivitelezni egy téglaházzal. Szóval adott esetben egy bontás sokkal egyszerűbb, ha más elrendezésű házat szeretnél, mint főfalakat, tartógerendákat, tetőt újraértelmezni, ami kétes eredménnyel kecsegtet.
2019. aug. 1. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!