Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » 2 pára/szagelszívó 1 csőbe?...

2 pára/szagelszívó 1 csőbe? Lehetséges műszakilag? Alább vázolom a konkrét helyzetet.

Figyelt kérdés

Adott egy "amerikai konyhás nappali" és egy különálló főzőkönyha. Ez a két helység közös fallal rendelkezik. A közös falon mind a két helységbe fel van szerelve pára/szagelszívó. A páraelszívó kivezetés vízszintesen történne a külső légtérbe a főzőkonyhából, itt 1 db 125mm-es lyuk áll rendelkezésre. Az egyik szagelszívó 125mm-es, a másik pedig 150mm-es kivezetéssel rendelkezik.

Hogyan lehetne ezeket úgy bekötni "közös" csőbe, hogy ne zavarják egymás működését?

Szeretném elkerülni, hogy még egy lyukat kelljen fúrni a külső falra.

Azon gondolkodtam, hogy talán érdemes lenne minél hosszabban külön vezetni a két csövet és az utolsó méteren közösíteni + visszacsapó idomokkal elérni, hogy a levegő biztosan kifelé menjen.

Lehet egyáltalán ilyet csinálni? (Hogy működjön is rendesen..)



2020. jan. 27. 13:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Simán megoldható két visszacsapó szeleppel. Én a falban lévő lyukat felbővíteném legalább 150-re vagy akár 200-ra, a biztos légáramlás érdekében. Belülre tennék egy Y-elágazó idomot. 200-as idom esetén kell egy 150-es és egy 125-ös szűkítő, ezekre mehet a megfelelő méretű visszacsapó és innen már flexibilis csővel is lehet vinni a gépekig.
2020. jan. 27. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszöm a választ!

Biztosan kellene vajon a méret bővítés? A 125-ös közös szakasz már nem vinné el? Nem menne sűrűn a kettő elszívó együtt, de lehet, hogy előfordulna.

Az Y nekem is eszembe jutott, de mivel a 3 ág 120 fokban áll egymáshoz képest és a hely picit szűkös, nem biztos, hogy elfér, viszont egy T idom jobban passzolna, ott viszont az áramlást nem tudom mennyiben nefolyásolja az, hogy 2x 90 fokot fordulna az egyik ág..

A hosszú felxibilis szakasz (nekem ez 3-4 méter) nem lenne túl zajos? Úgy hallottam, hogy jobb merev csőben vinni, mert az nem fog berezonálni, de tapasztalatom igazán nincs, ezt csak hallottam tanácsként.

2020. jan. 27. 15:20
 3/7 anonim ***** válasza:
A páraelszívókban ált. eleve van visszacsapószelep! Az nem elégséges?
2020. jan. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A szűk keresztmetszetű cső torlódást és a légsebesség növekedését okozhatja amikor egyszerre megy a két gép. Ez pedig teljesítménycsökkenéssel és zajjal (sivítás, fütyülés) járhat. A ház falára kívülről kell szerelni egy rácsot vagy zsalut, ez pedig tovább csökkenti a levegő áramlását. Nem állítom, hogy így lesz, de előfordulhat.

Ha most még van rá lehetőség, akkor én bővíteném, ha már necces a dolog, akkor kipróbálnám így.

A T-idom nem a legjobb ebben a felállásban, mert a sarkos idomok turbulenciát okoznak, főleg, hogy ilyenkor csak az egyik irányba tud áramlani a levegő. Jobb lenne az Y és esetleg egy 45°-os idommal vagy flexi csővel befordulni a derékszögbe. Egyébként Y-idomokat lehet venni mindenféle variációs méretben vagy akár legyártatni is lehet légtechnikai cégeknél.

Ilyen hosszú távon már valóban jobb a merev cső (spiko vagy műanyag) és csak a végén rákötni flexivel.

2020. jan. 27. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az utolsó választ!

Meggyőztek az érvek, mindenképp Y lesz és merev (műanyag) csövek, illetve bővíteni is fogom a meglévő lyukat.

Egy kérdés maradt bennem, hogy elég lesz e vajon ha 150-re bővítem a közös szakaszt. Ez jelentősen leegyszerüsítené a kivitelezlést, mert az egyik (a kevésbé kihasznált) elszívó amúgy is 150mm-es kivezetésű. Ami gyakrabban lesz használva az a 125mm-es. Remélem, hogy nem lesz gond akkor se ha mégis egyszerre megy néha a kettő..

2020. jan. 28. 16:36
 6/7 anonim ***** válasza:
Valószínűleg jó lesz, max. amikor egyszerre megy a két gép egy kicsit susogósabb hangja lesz. Az meg úgy sem nagyon fog hallatszani, mivel a falban lesz a szűkület és a gépeknek is van egy alapzajuk.
2020. jan. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, nagy segítség volt! :)
2020. jan. 29. 11:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!