Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » ELMŰ területen mekkora kereszt...

ELMŰ területen mekkora keresztmetszet kell az órától az elosztóig, 3x20 illetve 3x32A esetén?

Figyelt kérdés

2020. okt. 31. 10:24
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Most van lehetőség kicserélni,ugyanis az órától az elosztóig a szomszéd garázsán keresztül vezet,azt pedig később nem babrálhatjuk,mert most fogja felújítani.

Egyébként ezt is reg szerelő csinálta pár éve,még ávk-t sem rakott az elosztóba.

2020. okt. 31. 13:53
 12/18 anonim ***** válasza:

Az az igazság, nagy a fejekben a rendetlenség. De ez nem újdonság, mert mindig is nagy volt. Ebben a kis országban egy szabvány volt érvényes Hegyeshalomtól Záhonyig, és ezt ahány helyi buta kiskirály volt, annyiféleképpen értelmezték. Úgyhogy el kellett menni az adott helyre, megkérdezni, hogy kívánják a szerelést, és a röhögést visszafojtva jegyzetelni.


Miért írom ezt? Mert van egy érvényes Elosztói Szabályzat, amelyet az állam végrehajtó hivatala, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal hagyott jóvá. No és ennek a 2. mellékletében a 8.8. pont azt írja, hogy:

8.8 Mért oldali vezeték és sorkapocs

A mért vezeték: minimum 10 mm2 maximum 16 mm2 sodrott réz vezeték

érvéghüvelyezve. A sorkapcsok befogadó mérete: 10-25 mm2.


Most néztem, a hivatal oldalán nincs olyan határozat, ami ezt a tavaly márciusi vagy mikori jóváhagyó határozatot überelné.


Hogy a szabvány megengedi a hatost, az ennek a szép országnak a szexepilje. :D

2020. okt. 31. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Marha egyszerű, óra mellé kismegszakító és PEN szétválasztás, és mehet a hatos.

A PEN miatt kell a keresztmetszet az első védelemig.

2020. okt. 31. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Ennek nem sok köze van a szolgáltatóhoz. Ha most 12m 2.5mm2 kábel megy a garázsba, azon max 16A biztosítás alakítható ki. Ha 32A-t akarsz (kérdés van e anyi az óránál), akkor 10-es kábelt húzz be. 25A-6-os, 20A-4-es.

3f esetén 5 eres kábel.

Most hol van a PEN szétválasztva?.....stb

Azér villanyreszelővel egyeztess.

2020. okt. 31. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Az óraszekrényben,ugyanis az óra melletti dobozba már szétválasztva érkezik.

Az oké hogy én adott feszültségesés meg távolság mellett mit számolok ki,viszont én úgy tudtam a tso-k megszabják az óra és az első túláramvédelem közötti szakasz keresztmetszét.

De 5x10 lesz szerintem.


Köszi mindenkinek.

2020. nov. 1. 19:20
 16/18 anonim ***** válasza:

A szolgáltató a mérőig kiépíti a méretlen fővezetéket. A mérőhelyen van az első túláramvédelem, azt ők teszik be. Onnan tovább nem érdekli a hálózatod.

A mérőtől a főelosztóig legyen nagy a keresztmetszet (10-es Cu). A garázs leágazás biztosítása a főelosztóban legyen. A kábel a biztosításhoz legyen méretezve 32A-hez 10-es Cu, 20A-hez 4...6Cu. Ha a garázsba raksz al-elosztót (mindenképp javasolt) az oda beépítendő 6..10..16A bizosítókhoz megfelelő kábeleket használj az áramkörökhöz (dugalj, világítás stb)

2020. nov. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Megszabják. Az MSZ 447 alapján, a regisztrált szerelői kézikönyvben. Abban van az, hogy a mért fővezeték keresztmetszete ne legyen kisebb, mint a méretlené, és a méretlennél meg a vége, mikor egy mérőhöz megy, az minimum hatos legyen.

Ehhez kell hozzátenni azt, hogy ha a mért még PEN, akkor a méretlen se meg a mért se lehet 10-nél vékonyabb.

És ezzel szemben van a Hivatal határozatával jóváhagyott Elosztói Szabályzat, mint írtam, amelyik PEN-től függetlenül előírja a min 10-est.


De nem a tso-k, hanem a dso-k.

2020. nov. 1. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Bocs, benéztem, a garázson átmegy a kábeled. Akkor 5x10 megfelelő.
2020. nov. 1. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!