Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy fémcső, a cső keresztm...

Van egy fémcső, a cső keresztmetszetének a területe x. A cső deformálódik, ekkor a keresztmetszete egy ellipszis lesz. Ennek a területe is x?

Figyelt kérdés
Mert szerintem nem. Hiszen a kerület (ha nem nyúlik), akkor állandó, ami egy elég bonyolult képlet, viszont a terület a*b*pí (a,b: kis- és nagytengely) és szerintem az a*b szorzat változni fog. A másik kérdésem, hogy ha változik a terület, akkor hogyan? Kisebb lesz vagy nagyobb?
2018. ápr. 19. 19:01
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

*félkis- és félnagytengely


De tényleg változik, és kisebb lesz. Ha teljesen összenyomod, akkor 0 lesz a terület.

2018. ápr. 19. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem marad azonos a terület, hanem csökken. Azonos kerületű síkidomok közül a kör területe a legnagyobb.
2018. ápr. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
53%

Ez nagyban függ attól, hogy a deformálódás során történik-e térfogatváltozás; ha nem történik térfogatváltozás, akkor csak úgy változhat a keresztmetszet területe, hogyha a cső hossza változik. A keresztmetszet és a hossz szorzata állandó (mivel ez adja a térfogatot), tehát ha az egyik k-szorosára változik, akkor a másik k-adrészére változik. Tehát ha nyúlik a cső, akkor összemegy a keresztmetszet, ha összemegy a cső, akkor megnő a keresztmetszet, ha pedig nem változik a cső hossza, akkor a keresztmetszet területe is ugyanaz marad. Ha a hossz lesz állandó, akkor pedig a keresztmetszetet a térfogattal kell egybevetni, azok egymással egyenesen arányosak.


Ha sem a hossz, sem a térfogat nem változik, akkor bizony a keresztmetszet területe is ugyanakkora marad.

2018. ápr. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A 3-astól kérdezem, hogy miért gondolod, hogy a térfogat állandó? Ha pl. veszek egy teli műanyag palackot, amit könnyű összenyomni és összenyomom valamennyire, akkor kijön belőle a víz egy része.
2018. ápr. 19. 19:28
 5/15 anonim ***** válasza:
Vedd figyelembe a Poisson tényezőt is, valódi anyagokra általában nem 0,5. Vagyis van térfogatnövekedés is a deformáció során.
2018. ápr. 19. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Nem gondolom; azt mondtam, hogy tételezzük fel. Valójában háromféle variáció lehet; vagy nő a térfogat, vagy csökken, vagy állandó marad, ugyanez a helyzet a hosszal is. Úgy okoskodtam, hogy a keresztmetszetterület-hossz-térfogat hármasból az egyik állandó, akkor hogyan változik a másik kettő.


A kérdésedre az a válasz, hogy a megfelelő körülmények között nem fog változni a keresztmetszet területe, más körülmények között pedig akár nőhet, akár csökkenhet.

2018. ápr. 19. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Anyagmodelltől függ minden!


Hogyan deformálódik? Rugalmasan? Képlékenyen? És azon belűl is mi az anyagmodell.


És mi által deformálódik? Kívűlről hat rá terhelés? Belső nyomással?


Ezek mind mind fontos kérdések. Az eddigi válaszok ezen eseteknek egy szűk részhalmazára korlátozódtak, így az általánosságot megszorították.

2018. ápr. 19. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Csak én értelmeztem úgy, hogy ez egy matematikai, geometriai elméleti kérdés, és nem anyagtudományi?
2018. ápr. 19. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a választ. Valójában ez egy gyakorlati kérdés akart lenni.
2018. ápr. 19. 23:11
 10/15 anonim ***** válasza:

A keresztmetszet az síkbeli nem térbeli. Egy síkbeli zárt alakzat esetén a körnek a legkisebb a kerület/terület aránya.


Gyakorlati példa: kerti locsolócső: ha simán kör alakú a vége akkor csak kifolyik belőle a víz, de ha összeszorítjuk a végét akkor messzire fog spriccelni, mert ugyanannyi víznek nagyobb sebességgel kell áramlania a kisebb felületen keresztül..

2018. ápr. 20. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!