Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Szabad negatív kábelből rezet...

Szabad negatív kábelből rezet és alumíniumot összekötni?

Figyelt kérdés

Használt lakást vettünk, 6 év után a folyosó feletti lámpát épp most húzom át. Régi, már porladó bitumenszigetelésben volt. Most láttam, hogy "csokiban" egyik végén réz és alu kábel egy irányban volt bekötve, azaz egymással érintkezett.

Nem láttam rajta korróziót, pedig kb 10 éve volt a rendszer nagyrésze cserélve réz kábelre.

Szabad ezt így? Úgy tudtam a kettő együtt tűzveszélyes. Termeszetesen rézzel figom újrahúzni, nem partizánkodok


2023. szept. 19. 05:01
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Lehet de vastagabb aluminiumot kell hasznalni a vezetőképesség miatt, ugyh pld 1es réz 1.5 aluminium valahogy igy. Mivel a rez a legjobb vezető az aluminium meg nemannyira igy az aluminiumbol vastagabbat kell hasznalni es akkor egaban lesz.
2023. szept. 19. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
65%
Alu-t és rezet wago-val szabad összekötni, sőt igazából csak az őskövületek csokiznak szerintem. Plusz az alu-t pasztával kell kinyomni, hogy ne korrodálódjon.
2023. szept. 19. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

>Nem láttam rajta korróziót

-Ha porszáraz, akkor nem is lesz, de ugye bármikor lekondenzálhat bárhol a pára, szóval erre nem lehet építeni. Hagyományos (nem csatos) wago kell, pasztával, aminek a fő szerepe az oxigén távoltartása - a réz csak katalizál, valójában az oxigén eszi meg az alumíniumot.


-a sorkapocsba egyirányba két vezeték akkor is szabálytalan, ha azonos anyagúak - nem garantálható, hogy mindkettőt sokáig stabilan fogja szorítani. Ha eltérő anyagúak=hőtágulásúak, akkor meg pláne nem. Felhetetően nem folyt komolyabb áram rajta, csak gyenge világítási, azért nem lazult ki / égett meg a kötés.

2023. szept. 19. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
52%
Az alumínium azonnal oxidálódik, nagyon vèkony rètegben, nem látható.Ez megvèdi a további oxidációtól, normál körülmènyek között.
2023. szept. 19. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha rendes lemezes csoki, akkor jó úgy.

Stabilabb kötés, mint a WAGO.

A csavaros csokiban, és simán összesodorva viszont tűzveszélyes.

2023. szept. 19. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Egy videó, hogy mit okoz a simán összetekert réz és alu vezeték:

https://www.youtube.com/watch?v=wymX8dheg5s

Itt egy leírás, hogy a Wago-ba saját paszta használatával lehet alumíniumot kapcsolni:

[link]

A jó megoldás: minden legyen réz, minimális kötési ponttal.

2023. szept. 21. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!