Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Lakás újrakábelezésénél a...

Lakás újrakábelezésénél a kötődoboz betápja jöhet egy másik kötődobozból?

Figyelt kérdés
Újrakábelezem a panellakást és az egyik kötődoboznál (WC, fürdő) be kéne kötnöm 2 kapcsolót, 2 lámpát és 2 konnektort. A rendelkezésre álló kötődobozba ez már nem fér be, ezért lenne mellette egy másik kötődoboz. A kérdés az lenne, hogy az első kötődobozhoz a lakáseloszóból jön a betáp, viszont a második kötődoboz kaphatja az elsőből, vagy mindenképpen a lakáselosztóból kell? Nyilván sokkal egyszerűbb lenne a 20 cm-re lévő első kötődobozból, mint a 10 méterre lévő lakáselosztóból, de szabad-e ilyet csinálni? Van-e bármi rizikó benne? Wago-val szerelek.
dec. 24. 00:00
 1/9 anonim ***** válasza:
23%
Most ezt nem értem, a főelosztóra akarod rákötni a fürdőt? Mondjuk kár válaszolni, mert amúgyis csak villanyszerelő végezhet ilyen munkát. Tessék hívni egyet!
dec. 24. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

[link]


Ez sem fér el?

dec. 24. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Megpróbálom egyszerűbben leírni. Van két kötődobozom. Alapesetben mindkettő betápja a bejárat mellett lévő fő lakáselosztó lenne. A kérdésem az, hogy az egyik betápja lehet-e a másik kötődoboz (a fő lakáselosztó helyett). Nem az a kérdésem, hogy működik-e, mert nyilván működik, hanem hogy a szabvány ilyet megenged-e.


Az oka az, hogy nagyon kevés hely áll a rendelkezésre, és nem férnek el a kötések 1 kötődobozban. A kötődobozt nem tudom nagyobbra cserélni, mert a falvastagság 4 cm, és már így is reped a fal és betonvasat kéne átvágnom hozzá. (Nem főfal, hanem a fürdő/WC-nek van 4 cm vastagságú fala)

dec. 24. 09:37
 4/9 anonim ***** válasza:
85%

Én értettem. Igen, persze, mitől ne? Ha nem férsz be a dobozba, akkor betehetsz egy másikat, egyikből a másikba átviszel egy betápot és összekötöd ott azokkal, ami az elsőbe nem fért be. Nem túl elegáns, de ha az áramkör megfelelően van biztosítva baj nem lehet belőle. Ez számtalan esetben megtörténik, csak általában nem így, hogy egymás mellett van a két kötődoboz, de ez lényegtelen...

Annyira egyébként ne fossál attól, hogy esetleg átütöd a falat, nem főfal, nincs tartószerep, maximum a túloldalt is le kell javítanod, szóval akár cserélheted nagyobbra is, ha tudod.

dec. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
76%

Simán jó így, igazából a lakásban kb az összes kötődoboz ugyanígy sokadmagában van felfűzve, csak egymástól távolabb vannak.

Amire kínosan figyelj, az a vezetékkeresztmetszet, és a vezeték típusához való kötőelem.

dec. 24. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Valamiért én azt gondoltam, hogy az összes kötődoboznak a betápjának az elosztónak kell lennie, de akkor jó lesz így.

Valahol olvastam, hogy a konnektorokat nem szabad sorolni, mert ha kilazul a földvezeték az egyik konnektorban, akkor a másikban sem lesz és ez veszélyforrás. Valami hasonló okokból gondoltam azt, hogy kötődobozt sem szabad sorolni.

dec. 24. 20:27
 7/9 anonim ***** válasza:
#6: a sorolt szerelvenyeknék (pl. 4 konnektor egyben) van ez, amit mondasz, kötődobozoknál minden leágazik
dec. 24. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 nemaRendőrség ***** válasza:

Attól függ mire van pénzed és igényed.


Fürdőbe én 3 kábelt vittem az elosztótól, mindhármat 16Aos megszakítóval.

A mosógép és kisfogyasztók(lámpa pl) az egyik

Szárítógép és bojler a másik

Konnektorok a harmadik



Előtte, volt hogy igen forró lett a kábel, vagy simán levágta a házat mikor mind a három nagyfogyasztó ment. De ha valami csoda folytán az nem is, olyankor szokta asszony szárítani a haját.


Szimpatikusabb volt a 3 külön kör mint egy 4-10mm kábelt elvinni.


Ha neked nincsenek ilyen gépeid, akkor bőven jó a láncba kötés

dec. 25. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Valahol olvastam, hogy a konnektorokat nem szabad sorolni, mert ha kilazul a földvezeték az egyik konnektorban, akkor a másikban sem lesz és ez veszélyforrás."


Ez egy idióta, süket, okoskodás! Ezekre az emberekre nem kell hallgatni, felülbírálják még az MSZ-t is, mert Ők jobban tudják! Ha logikusan végig gondolod ezt, 1. egy dugaljban nem viccből van két vezetéknek hely, nem azért van két vezetéknek hely, hogy utána Te azt akkor se használd, ha volna feladata, volna értelme!!! Egy dugalj úgy kerül legyártásra, hogy az sorolható legyen.

2. ha egy dugaljban lelazul a földelés, azt nem veszed észre, hisz csak hiba esetén veszed észre, hogy nincs földelés! Tulajdonképpen nem k...ra mindegy, hogy 1-ben nincs földelés ilyen hibánál vagy pl. 4-ben nincs földelés? Elsőre fennakadsz a kérdésen, azt gondolnád, hogy nem mindegy, de egyetlen egy elég a bajhoz! Ugyanolyan nagy bajt tud okozni az, ha 1-ben nincs, mint ha 4-ben nincs! Mindenesetre a fő kérdés az, hogy mi a búbánattól lazulna le? Lazulás régen előfordult alu vezetéknél (és innen jön, akár innen öröklődik öregről inasra ez a paranoia, ez az alapja), lazulás előfordulhat olyan gépek betápjánál, ami rezonál, lazulás előfordulhat ha melegszik, a földelésen nincs terhelés, nem melegszik! Olyan előfordulhat, hogy már a bekötés során nem húzod meg rendesen a csavart, ezért kell ellenőrizni már szerelvényezés során. Miután bekötötted a vezetéket meghúzod, hogy megbizonyosodj arról, fogja a csavar, majd miután kész a szerelvényezés, minden egyes dugaljat ellenőrződ műszerrel, minden egyes áramkörnél ellenőrződ a ÉVK-t is, hogy működik-e. 3. Soha, sehol nem tanítanak ilyet, hogy dugaljakat nem lehet sorolni!

dec. 25. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!