Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Villanyszerelés alapismeretek?

Villanyszerelés alapismeretek?

Figyelt kérdés

Nem szeretnék villanyt szerelni otthon, de az alapismeretekkel szeretnék tisztában lenni. Sajnos nekem még az se világos, mik a fázisok, mi is pontosan a földelés, mi a 220V, 240V, 400V között a praktikus különbség, és társai. Erre van valami jó anyag laikusoknak?


Ezt találtam a neten:


[link]


Ez még releváns? Elég régi könyvnek tűnik.



febr. 24. 14:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ránéztem, nem rossz ez. Az alapok nem változtak.
febr. 24. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi!

Gondolom ha külföldön élek, akkor már nem érvényes, csak az otthoni dolgokra?

febr. 24. 14:38
 3/7 anonim ***** válasza:
#2: A bizsera az bizsera itt is ott is. A Watt ugyanazt jelenti itt is ott is. Egy kapcsolót is ugyanúgy kell bekötni. Az német áram is ugyanúgy b.sz meg mint a magyar :)
febr. 24. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

Pontositok .


230V van a hálózatban már 1 fázis esetén.


Németországban a kapcsolót fordítva kötik be azaz amikor le van kapcsolva a villanykapcsoló, akkor világít a lámpa.😁

febr. 24. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A baj, hogy a hètköznapi nyelvben is tèvesen hívnak dolgokat, ebből jönnek a hibás berhálások megoldások.

Tapasztaltam, hogy OKJ szerelő mèg a váltóáramot sem èrtette, a 3 fázis tènye, vagy az áramok is kínai volt neki.

Alapokra az ilyen könyvek jók, de a villamosság bonyolultam.

A 220v ès 240 v ról csak annyi, hogy èvek alatt emelik a feszültsègszintet lassan. Így lesz a règen 220v ból lassan 250v. Ès vàltozik a 380v is 400v ès fölè.

febr. 24. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az ilyen gyorstalpaló villanyszerelő képzéseket be kéne tiltani már a francba, szándékosan elkövetett emberölés és anyagi javak veszélyeztetése kb.
febr. 25. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez egy nagyon jó könyv, nekem is megvan, az alapokat jól meg lehet tanulni belőle.

"A 220v ès 240 v ról csak annyi, hogy èvek alatt emelik a feszültsègszintet lassan. Így lesz a règen 220v ból lassan 250v. Ès vàltozik a 380v is 400v ès fölè."

Ez butaság. Arról van szó, hogy a 90-es években volt egy szabványváltozás, a 220V-ból 230V lett, a 380V-ból pedig 400V.

Ezek névleges értékek, szabványba rögzítve vannak (tűréshatárral együtt persze).

Ezek az új értékek pedig azért lettek így választva, hogy Európában egységesítés legyen. Annak idején volt ahol kevesebb mint 220V volt hivatalosan, máshol több, a 230V átlagos érték lett ezért választva, szabványba rögzítve.


Ez persze nem jelenti azt, hogy ha otthon megméritek, akkor mindig pontosan 230V lesz, mert van egy tűréshatár, pluszminusz valamennyi volt, és van egy mérési eljárás. A mérőhelyre 1 hétre regisztert raknak, és bizonyos időközönként mér a műszer. A mért adatokat feldolgozzák, ahhoz van egy kiértékelési módszer. Ezt a mérést a villanyszolgáltató csinálja, ha gyanus hogy tűréshatáron felül van a feszültség (mert mondjuk hetente égnek ki az új LED világítások). Aztán ha szükséges, akkor az utcai transzformátor csillagpintján állítanak. Aztán kitudja meddig lesz ez járható út, mert eszement módon terjednek a napelemek, amelyek hozzájárulnak a feszültségemelkedéshez meg a hálózati ingadozásokhoz...

febr. 26. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!