Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mi ér többet, az ablakcsere...

Józan Paraszt kérdése:

Mi ér többet, az ablakcsere (régi fa dupla üveg kb 25 cm-es légkamrával) vagy homlokzatszigetelés 15cm vastagon?

Figyelt kérdés
Mindenki mást mond,valaki mondja már meg légyszives,mert már kész vagyok,Vagy ez,vagy az.Hol megy el több meleg?Az ablak,mondjuk iszonyat az a tipikus régi fa.2 szer kell kinyitni:)Most óránként 1-2 fokot csökkent a hőmérséklet,ami ugye nem igazán jó:)
2013. dec. 16. 20:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Egyik a másik nélkül nem eredményes .
2013. dec. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Kevés infó, de a fal tipikusan sokkal nagyobb, mint az ablakfelület, a vastag szigetelés pedig elég hatásosan leviszi az U értékét egy gyönge hőszigetelésű falnak. Úgyhogy szerintem a fal szigetelése ér többet, de azért egy remek fal rossz ablakkal nem az igazi. Nem hőszigetelési átlagértékben lakunk, egy gyönge pont is kellemetlen tud lenni.

Az a tuti, ha az egész ház hőhídmentesen le van szigetelve és a nyílászárók is jók.

2013. dec. 16. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Az ablak U-értéke egy egységgel csökken kb. 2,4->1,4-re.

Ez azt jelenti, hogy négyzetméterenként a fűtési időszak átlagos körülményei között (bent 20 fok, kint 4 fok) 16*1 = 16 Watt fűtési teljesítményt nyersz vele. Csak a low-e üvegezés cseréje 12eFt/négyzetméter anyagáron, és akkor az ablak még maradt a régi.


Hogy a falon mennyit nyersz, az attól függ, milyen most a fal. Ha mondjuk B30-as falazat, akkor az U=1,5-es értéket csökkentjük mondjuk 0,5-re, akkor itt is 16W-ot nyerünk négyzetméterenként, de a beruházás fajlagosan jóval olcsóbb, mert anyagáron 3eFt/nm, munkadíjjal 6eFt/nm, azaz jóval olcsóbban nyerünk ugyanannyit.


De ha szigetelhető a padlás, akkor az a legtutibb, mert ott csak az üveggyapot ára van, amit magad leterítesz, és 4*5 cm vastagon is kijön ezer Ft/nm áron, tehát ennek a legjobb a megtérülése.

2013. dec. 16. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Szerintem nem érdemes addig belekezdeni a szigetelésbe, amíg ablakcsere nem volt, így akárhogy is gazdaságosabb én ezekkel kezdeném. Előbb rendes nyílászárók, aztán gyűjtögetés és egy jó szigetelés (alulról, felülről, oldalról). Önmagában a szigetelés semmit nem ér, ha továbbra is komoly hőhidak maradnak, márpedig az ablaknál azok maradnak. Ha viszont most szigeteltetsz és évek múlva elkezded kicserélni az ablakokat, akkor ember legyen a talpán az, aki azt az új ablakot olyan hatásfokkal és olyan szépre "visszacsomagolja" a falba, mint ahogy a régi állt a szigetelés előtt. Számomra hülyeségnek tűnik azzal kezdeni, amit a következő lépésnél majd szét kell bontani.

Én első körben azt javaslom, hogy ablakokat cseréltessetek és amennyiben marad rá keret a pince/alagsor felől (ha van), illetve a padlás felől szigeteljetek, majd ha ismét összegyűlik annyi pénz, akkor álljatok neki a homlokzatnak.

2013. dec. 17. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
B30 as téglafal.A padlásra löktem 15cm üveggyapotot,de nem érek semmi különbséget,pedig 35 eret költöttünk rá,inkább még hidegebb van,és hamarabb hűl a lakás.Szerintem a ablakoknál szökik a hő.
2013. dec. 17. 12:40
 6/13 anonim ***** válasza:

Mindenképp ablakot cserélnék előbb.

A jelenlegi ablakod hőszigetelő képessége új korában is 4 W/m2K körül volt, mára ez az elégtelen zárásának "köszönhetően" valahol 7-10 körül lehet.

A mai ablakok 1,0 körül vannak.

Amíg nekem is olyan ablakaim voltak, átmenetileg olcsón javított a helyzeten az öntapadós gumitömítés, ami legalább a levegő áramlását meggátolta.

2013. dec. 17. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
7-10?az király,akkor értem a gyors kihűlés okát.Köszi!Akkor azt intézem el nyáron!
2013. dec. 18. 10:57
 8/13 anonim ***** válasza:
50%

Ne keverjük a hőszigetelést a szellőzéssel! A kétrétegű ablak U=2,4-es, ehhez jön hozzá a légcsere vesztesége, de azt nem praktikus az U-érték rontásával kifejezni.


Bizonyos mennyiségű (30 légköbméter/fő/óra) légcserére szükség van, különben magas lesz a páratartalom, és rossz (szén-dioxidban és egyéb mérgező anyagokban dús) lesz a levegő.


A résszellőző, páratartalom-függő szellőző nélküli alap műanyagablakok nem biztosítják a kellő légcserét, és a napi egy szellőztetés messze nem elég.


Hogy most a sok szellőzés viszi-e el a hőt, azt egyszerűen megtudhatod, ha méred a páratartalmat. Ha 40% alatt van, akkor túl nagy a légcsere. (Az mondjuk külön történet, hogy ahány mérő, annyifélét mutat...) Ekkor tömítsd az ablakokat-ajtókat olcsó habcsíkkal, és nézd meg, mi változik. (Eközben figyelni kell a kéményhuzatra, mert halál is lehet belőle, páraelszívóval kombinálva meg pláne!)

Szóval továbbra is fenntartom, hogy az ablakcsere, ha csak a fűtésszámlát nézzük, soha nem térül meg. (de jobb hőkomfort, jobb hangszigetelés, nem kell festeni - szóval nem azt mondom, hogy értelmetlen) B30 esetén a falazat +lábazat szigetelése sokkal fontosabb!

2013. dec. 18. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Bár nem biztos hogy itt és így kellene, de:


A kétrétegű ablak 2,4-es U értéke a 4-16-4 mm-es, hermetikusan zárt üveg átlagos hővesztesége.

A régi ablakok üvege jó esetben 3-as, nem ritkán 2 mm-es.

És mivel tudjuk, hogy csak a MOZDULATLAN levegő képes a szigetelésre (értsd: anti-hővezetésre), amit viszont a rosszul záródó ablak nem képes produkálni.

Igaza van #8-nak abban, hogy fontos a külső hőszigetelés (is), a megtérülésben azonban már biztosan nincs. A minap mesélte az egyik tulaj, aki idén ablakokat cseréltetett, hogy majdnem 3 fokkal melegebb van nála, mint tavaly. Ha jól tudom, egy fokos hőmérséklet csökkentés kb -6% fűtésszámla megtakarítást jelent. Neki kb 4 évébe kerül, mire megtérül a beruházás anyagi oldala, a csökkenő zajt, port és egyéb kényelmi tényezőt nem is említve.

2013. dec. 18. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

>A kétrétegű ablak 2,4-es U értéke a 4-16-4 mm-es, hermetikusan zárt üveg átlagos hővesztesége.

A régi ablakok üvege jó esetben 3-as, nem ritkán 2 mm-es.

-Nem, minden ablak U értéke 2,4, ahol a légrés nagyobb-egyenlő 16mm-nél, ugyanis az üveg hőellenállása olyan kicsi, hogy nem is számolunk vele. 3 db belső hőellenállási tényező (8) meg egy külső (24), így jön ki az U= 1/(3/8+1/24)=2,4 érték.


>És mivel tudjuk, hogy csak a MOZDULATLAN levegő képes a szigetelésre (értsd: anti-hővezetésre), amit viszont a rosszul záródó ablak nem képes produkálni.

-Ne keverjük ide a légcserét, az egy szükséges dolog. Ha befelé jön a kinti levegő, akkor az ablaktábla valóban hidegebb lesz annál, mintha tökéletes szigeteléssel megakadályoznánk a légcserét -> ezáltal több energiát is vesz fel a hideg ablakszárny a meleg szoba felől. De ez nem elveszett energia, mert a bejövő hideg levegő felmelegítésére fordítódik! Ha tökéletes légzárású ablakokat csinálok, és a szellőzőlevegőt külön ventilátorral fújatom be, azt ugyanúgy fel kell melegíteni, csak legfeljebb nem az ablakszárnyak melegítik elő, hanem a plafon vagy a szekrény vagy amivel először találkozik.


>Igaza van #8-nak abban, hogy fontos a külső hőszigetelés (is), a megtérülésben azonban már biztosan nincs.

-Én az épületfizika tudományának következtetéseit mondom. Nem kötelező elhinni, de a laboratóriumi méréseken és a fizika tudományán alapuló számítások ezt mutatják.


>A minap mesélte az egyik tulaj, aki idén ablakokat cseréltetett, hogy majdnem 3 fokkal melegebb van nála, mint tavaly.

-Én meg azt hallottam a fodrászomtól, hogy mióta ablakot cseréltetett, mindig vizesek belülről az ablaktáblák, és megjelent a falakon a penész - ezek az elégtelen légcsere miatt kialakult magas páratartalom jelei.

2013. dec. 18. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!