Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Szerintetek mitől lehet ez a...

Szerintetek mitől lehet ez a repedés?

Figyelt kérdés

[link]


Elég nyugis környéken van a ház, nem mennek kamionok vagy ilyesmi. Mi okozhatta ezt a repedést? Ismerősök szerint ne foglalkozzunk vele, de egyikük sem szakember és engem eléggé nyugtalanít a dolog. Szerintetek mennyire veszélyes? Kellene szakembert hívnom?



2014. okt. 31. 13:57
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
Nem tudom mitől lehet a repedés de sok helyen láttam már hasonlót. Annyi, hogy mindenképpen meg kellene időben csináltatni.
2014. okt. 31. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:

Szerintem egy kezdődő probléma elég komoly előjele.

Nagy valószínűséggel megmozdult az épület ezen sarka. (megsüllyedt)

Valószínűleg az épület körül keletkező vizek (eső, hó) elégtelen el- (le-) vezetéséből eredően.

A kép szerint nincs a csapadékvíz elvezetve az épülettől (nincs ereszcsatorna). Ami a tetőről lefolyik az közvetlenül az épület mellett szikkad el (bár nem látszik a járda, de valószínűsítem, hogy nem lehet valami széles, max. faltőjárda).

Az épület vályogból vagy vegyes falazattal készülhetett kisméretű alappal (ha van egyáltalán) ami fokozottan érzékeny a vizesedésre.

Szakemberrel nézessétek meg mindenképp. Előbb utóbb nagyobb probléma lehet belőle.

2014. okt. 31. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
megsüllyedt a képen látható sarok ami elég komoly gond
2014. okt. 31. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
41%
Legtöbb esetben az ablak feletti rövid áthidaló felfekvése okozza, a repedést! Továbbá a falazat kötése... DE nem kell félni, mert a talpszelemen tarja a tetőt, csak a falazatot kell kikaparni, és a repedéseket betömni cseréppel...
2014. okt. 31. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

"Legtöbb esetben az ablak feletti rövid áthidaló felfekvése okozza, a repedést! Továbbá a falazat kötése... DE nem kell félni, mert a talpszelemen tarja a tetőt, csak a falazatot kell kikaparni, és a repedéseket betömni cseréppel..."


Ne haragudj, de szerintem ez ennyire nem egyszerű!

Ha vályogból épült a ház és fafödémes (ami valószínű, mert "csendesítős" a tető, akkor nincs talpszelemen, hanem "sárgerenda" van, szóval nincs koszorú ami "tartaná" a tetőt. Mivel a repedés közel van a sarokhoz fokozott terhelésnek van kitéve a falazat mert az élszaru is ide terhel.

Javaslom, hogy nézessétek meg szakemberrel mert komolyabb/drágább probléma is lehet belőle


Korábbi véleményemet fenntartva szerintem a süllyedést a vízelvezetés elégtelensége okozza. Ha a repedést el is tünteti a probléma oka megmarad és újra elő fog jönni.

Másrészt, ha a süllyedés/mozgás továbbra is fennáll és a "mozgó falszakaszra födémgerendák is terhelnek előbb-utóbb azok is meg fognak mozdulni. Ami először csak esztétikai problémát fog okozni (reped a mennyezet) később meg sokba kerülő "fejfájást".

2014. okt. 31. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

#5-"Ha vályogból épült a ház és fafödémes (ami valószínű, mert "csendesítős" a tető, akkor nincs talpszelemen, hanem "sárgerenda" van,"

Bocsi de, nem kell koszorú, hiszen a vályogház építése idején nem alkalmazták-nem ismerték.. Viszont, volt a mestergerenda amin keresztezte a szarufát, tartó gerendák! Nos. igaz 2 sor vízcsendesítő van és nem ~100 éves az épület ezért így vakon is állítom, hogy tehetett talpszelement! (nem cukrász vagyok) ...

2014. okt. 31. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Én sem cukrász vagyok :).

Igen tudom, hogy nem alkalmaztak koszorút, nem is mondtam, hogy alkalmaztak, azt mondtam, hogy itt nincs.

Ezt nem teljesen értem:

"Viszont, volt a mestergerenda amin keresztezte a szarufát, tartó gerendák!"


A mestergerendát akkor alkalmazták amikor túl nagy volt a fesztáv és a födémgerendát toldani kellett.

Ha csak a födémgerenda terhelt a falra akkor alkalmazták a sárgerendát erre ült fel a födémgerenda és a födémgerenda végeibe - illetve a fiókgerendákba - volt fakötéssel illesztve a szarufa (így terhelt közvetlenül a falra) ezért volt szükség a "csendesítőre", hogy legyen ereszkilógás.

Abban az esetben teljesen igazad van, ha volt valamennyi "térdfal", mert akkor valóban volt talpszelemen viszont ilyenkor általában a szarufa volt túlnyújtva és nem volt "csendesítő" (ekkor különböző módon visszakötötték a födémgerendához, hogy ne boruljon ki).

Illetve még egy esetben volt talpszelemen, ha nagy volt a fesztáv (főleg polgári épületeknél), ha a födém tehermentesítése miatt kötőgerendákra terhelt a tető.

Ne érts félre nem szeretnék vitatkozni (főleg nem látatlanban, úgy, hogy nem láttuk az épületet).

De abból, hogy a teljes fal végig át van repedve (a tetőig) arra tudok következtetni, hogy az a sarok süllyedt meg, ha lenne belső fotó, vagy egy kép a másik oldalról nagyobb biztonsággal meg lehetne mondani. Ezek a süllyedések az esetek nagy többségében (mint írtam is) a víz miatt keletkeznek. (nincs csatorna, a víz az épület alá folyik, ha sok eső van azért mozdul meg, ha meg szárasság akkor azért, de ez függ az alaptól, és a talajtól is)

2014. okt. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%
"Ne érts félre nem szeretnék vitatkozni" Egyet értek látom Te sem cukrász vagy! :D igazad van több kép, több szempont... Adtam 1 zöld pacsit- :D
2014. okt. 31. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 lalalalalalala és la ***** válasza:

Szerintem viszont a tető a bűnös. A repedés erre is utalhat! Ha a kötőgerenda meghajlott az okozhat eféle repedêst. Tobb kêp kellene a valós probléma megállapításához. Ez nem játék! Ha nekem van igazam

akkor ezt mihamarabb orvosolni kell!

2014. nov. 1. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni.

A repedések irányából következtetni lehet az épületkárosodás okára.

A 45 fokos szögben futó repedések jellemzően süllyedés okozta repedések. Ezek a repedések először a nyílások közelében, sarkainál jelennek meg.

Ez a legveszélyesebb repedéstípus,statikus szakvélemény,amíg még nem látsz át a repedésen. Szerintem ezzel mindent elmondtam és remélem segíthettem.

2014. nov. 1. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!