Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Régi, meszes falfestéket...

Régi, meszes falfestéket lehet újrafesteni mészfestékkel, annélkül, hogy lekaparnánk a régi festéket?

Figyelt kérdés
Mindenki arra próbál rábeszélni, hogy le kell kaparni a régi mészfestéket, de az nagyon nagy munka lenne. Elég jó állapotú a festék, úgy gondoltuk, hogy csak a szerelők után hagyott vésés nyomait javítjuk, de a jó festéket nem kaparjuk le. A megcsiszolás alatt milyen mélységet értenek?
2015. máj. 6. 08:32
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mit értesz mészfesték alatt? Vannak diszperziós festékek, amiknek mészkő a töltőanyaga (a legtöbb fehérnek, mert az a legolcsóbb), van ami 3% mészhidrátot tartalmaz (pl. Fresco), ezek lényegében diszperziós festékek.

Lényeg, hogy a meszelés és a diszperziós nem megy egymásra, de saját magára festhető.


Akkor kell lekaparni, ha nem tart, mert akkor a ráfestett festékréteggel együtt is lejön. Csiszolni meg ízlés kérdése, mennyire szeretnél sima felületet. A meszelés eleve nem lesz olyan sima, mint a diszperziós.

2015. máj. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Pont a Frescora gondoltam, azt láttuk az OBI-ban mészfesték néven, az eladó azt mondta, csak ilyen lehet a régi, hagyományos mészfestékre festeni, a diszperzit festék néven árultakat nem. Csak a falfelület előkészítésével nem vagyunk tisztában, hogy történik festés előtt. És a diszperzit festék néven árult festékeket valóban nem lehet a régi mészfestékre közvetlenül rákenni?
2015. máj. 6. 10:16
 3/3 anonim ***** válasza:

A Fresco már csak a fertőtlenítés és a mész-szag (=marketing) miatt tartalmaz némi mészhidrátot (4%, azt hiszem), amúgy diszperziós festék.


Ha jó a meszelés (= nem fogja meg a ruhád, ha nekiérsz, azaz nem porlik), akkor tapad rá - de amúgy más diszperziós festék is.


De vésés nyomainak javítására nem tökéletes, mert fényesebb-simább felületet ad, mint a meszelés.


Szóval a lehetőségek:

1. meszeléssel javítassz. Lehet kapni festésre kész kiszerelést, pl. PoliFarbe OltottMész (nem keverendő a Mészfesték-kel), de sokan gyártanak hasonlót.


2. Lekened a teljes falat valamilyen diszperziót is tartalmazó festékkel. Nem fog, mint a mész, kicsit se és simább felületet ad.

Később két problémád lehet. Az egyik, hogy megjelenik a penész, ahol eddig nem volt. A penész ugyanis gomba, ami szerves anyagot eszik, a mészben ilyen nincs, a diszperziós fetsék kötőanyaga viszont "ehető". A részben meszet is tartalmazó diszperzók (amilyen a Fresco is) kb. 1 évig ellenállnak a penésznek, míg a mészhidrát teljesen elkarbonátosodik. (=megszűnik a lúgosság, ami távol tartja a penészt) Utána az is ehetővé válik.

A másik, hogy amikor már a mészen lévő diszperziós festéket fested le újra, a gyengén tapadó diszperziós festéket felszedi a teddy henger. Ez ellen túlhigított (=nem annyira ragadós) festékkel, meg némi festő rutinnal (rányomás kerülése, stb.) lehet védekezni. Ebből a szempontból jobban tart a fokozatos átmenet.

A mészre első rétegben Poli-Farbe mészfestékkel mennék rá, abban több a mész, arra Fresco-val, később arra meg már bármi mehet. (óvatosan...)

A harmadik, legnagyobb probléma, hogy a döntésed nehezen módosítható (ha mondjuk a penész miatt visszasírod a meszelést): mészre még úgy-ahogy tapad a diszperziós, de utána meszelni már nem tudsz a diszperziósra, csak ha visszacsiszolsz a mészig vagy a vakolatig.

2015. máj. 13. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!