Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Családi ház elektromos hálózat...

Családi ház elektromos hálózat felújítás esetén milyen keresztmetszeteket ajánlanátok?

Figyelt kérdés

Én alapvetően úgy gondoltam hogy a világításnak másfeles, minden egyébként kétésfeles keresztmetszettel érdemes dolgozni.


A villanytűzhelynek távolságból eredendően kell gondolkozni, a legbiztonságosabb legalább a 4-es keresztmetszetű rézkábel.


Kérdés már csak az, hogy magát a gerincet is (amire rácsatlakoznak a szobák pl.) is érdemes 4-es keresztmetszettel huzalozni?


2016. okt. 29. 20:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A négyest picit túlzásnak érzem , de igazából az egész munkához képest elenyésző az árkülönbség úgyhogy csináld:) vastagabb csővel kell dolgoznod.
2016. okt. 29. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Mi a francnak 4 es gerinc? Tv hez, porszìvòhoz, hifihez... ? Fölösleges pènzkidobás. 2.5- est sem fogod sosem maxra kiterhelni.

Mivel az aljzatok max16A, ìgy ennyivel kell lebiztosìtani, oda meg a 2,5 vezetèk kell. Ami már eleve jòval többel is terhelhető.Mèretezès szempontjából bőven elèg ez. Règen az 1,5 vezetèket használták ugyan erre gond nèlkül

2016. okt. 29. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

azért gondolkozok 4-esben, mert ugye ott a távolsági feszültségesés. Ha önmagában pl. egy villanytűzhelyt nézünk, akkor oda elég a 2,5-ös... de ekkor nem számolunk a távolsági tényezővel.


Én most éppen villanyszerelést tanulok egyébként, és ott egy tanár beszélt erről, hogy érdemes azt is 4-essel kitolni.


Ebből a logikából következtettem le, hogyha a szobákba el szeretnék helyezni nagyfogyasztókat (pl. ilyet:

[link]


akkor már eleve 2,5-ös keresztmetszetben érdemes gondolkoznom, de mivel magában ez is 2000W körül mozog, mint mondjuk egy villanytűzhely égője, vagy inkább a sütője, akkor máris ott vagyunk, hogy ott is 4-es keresztmetszet érdemes ha távol van, míg az egyik szoba mindenképp messze van, így érdemes 4-esben gondolkodni legalább a gerincen.


A legtisztább még ott is az volna, hogy mint a boyler, vagy a villanytűzhely esetében, külön szálon futna egy-egy külön kismegszakítóba... Németeknél elvileg szokás, ez a minden szobában minden dolognak 1-1 kismegszakító...

2016. okt. 30. 00:20
 4/12 anonim ***** válasza:

A villanytűzhelyek 6-7kW osak. Ezek általában 2-3 fázisról mennek, de lehet 1-re is kötni, ha elég a keresztmetszet és a kismegszakító. Ide mindenképpen 4-es kell már, vagy 1 fázisnál 6-os is kellhet. De ezt arányaiban véve lehet számolni és felfelé kerekíteni.

Számolhatsz feszültség esésre is, de lakáson, házon belül sosincsen akkora távolság, hogy kelljen; vagy számold ki, hogy kell e a 4-es(!).Kb. 100 méternél szoktunk számolni vele és nagyobb keresztmetszetet venni, alatta nem.

A nagyfogyasztóknak külön szálat szoktak általában húzni, mert a terhelés hosszú ideig tart és a kötés a leggyengébb láncszem ami adott esetben melegedhet.Egy 2kW-os terhelés is csak ~9A jelent, amit a 1,5 vezeték nevetve elvisz.

Sosem raktam egy házba sem szobákhoz ekkora gerincet, mert felesleges költség, és a kötés is nehezebb a nagy keresztmetszet különbség miatt Már a wago sem viszi egy méretbe. Valamint egy 273-as wago-ba egymásmellé rakott 1,5 és 2,5 vezetéknél pár év múlva a 1,5-öst kézzel ki lehet húzni(tapasztalatom).

Itt a linken találsz egy táblázatokat elektromos számításról, használd egészséggel, sokat tud: [link]

Így könnyen számolhatsz már feszültségesést, mert van benne.

2016. okt. 30. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Egyéni áramkörök(mosogatógép-mosógép-konyha munkadugalj-hűtő-törölközőszárítő-klíma és még kinek mi) 2,5. kivéve ha valamelyik berendezés nem ír elő mást.

Világítás egyértelműen 1,5, 2 körre szedve, külön áramvédőn.

A dugaljaknak meg mehet bőven a 1,5-ös, csak több körre szedve, 13 amperre ráteszel 3kw-ot, szóval ha kell ideiglenesen rá lehet kötni egy-egy hősugárzót.

Villanytűzhelynek én mindig 4-est viszek, olyan messze még nem vittem az elosztótól hogy kelljek a nagyobb km.

Aztán ha van riasztó, kamerarendszer annak érdemes külön vinni, áramvédő előttit/nélkülti.

Kazánnak, termosztátnak fűtésvezérlőnek szintén külön, szintén áramvédő nélkül.

EPH 6mm2

2016. okt. 30. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Akkor marad az az opció, hogy a villanytűzhely 4-es, dugaljak 2,5-ös a világítás 1,5-ös lesz. Gondolom a boylernek is elég a 2,5, bár én azt olvastam a mellékelt füzetben hogy 1,5-4 keresztmetszet ajánlott. (amit nem értek, hiszen ha elég az 1,5 neki, amit azért kétlek, akkor miért sorolja fel hogy jó a 2,5 meg a 4 is, ennyi erővel a 6 meg a 10-es és a 16-os is....)


Alapvetően az a probléma hogy 1,5-öst 2,5-el kellene összekötni itt nem hiszem hogy fel fog állni, hiszen pont ezért akarom többek között a dugaljakat így már 2,5-ön húzni végig azaz az elosztódoboztól egészen a dugaljig.


Egyébként én a 221-es wagora esküszöm.

2016. okt. 30. 17:55
 7/12 anonim ***** válasza:
Szerintem a 2,5-őssel nem lesz vidám konnektorokat szerelni. Jó vastag, és merev.
2016. okt. 30. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
szereltem már konnektort vele :) Egyébként ha valakit zavar a merevség (engem nem), van belőle sodort változat, arra rá az érvéghüvely, úgy könnyebb vele dolgozni :)
2016. okt. 31. 11:56
 9/12 anonim ***** válasza:
kicsit merev, de valóban megszokható, és az új szabvány szerint csak az biztosítható 16A-al
2016. okt. 31. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

1,5 mm2 világítás, dugaljak

villanytűzhelyhez mehet a 4-es, főleg ha több mint 10 méterre van az elosztótól.

Ne gerincre köss, sugaras hálózatot csinálj.

Pl. ilyen kiosztásban gondolkodj

nappali világítás 10A

nappali dugaljak 16A

háló szobák világítás 10A

háló szobák dugaljak 16A

konyha dugaljak 16A

sütő+főzőlap 25A

fürdőszoba 16A


A dugaljakat és a világítást ajánlott külön áramkörre tenni. Ha este a kenyérpirító lecsapja a biztit, a sötétben ne ess hasra.

2016. nov. 1. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!