Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Hagyományos vakolt falat...

Hagyományos vakolt falat beltérben lehet glettelés nélkül diszperziós festékkel festeni?

Figyelt kérdés

Adott egy helyiség, aminek téglafalait kb. 20 éve vakolták le hagyományos meszes vakolattal. Sosem volt sem meszelve, sem festve.

Most házilag szeretnénk megoldani a festését, de glettelés nélkül?

Esztétikailag nem zavarna, ha nem lenne festés előtt glettelve, de technológiailag lehet-e belőle utólag gond?

Pl. könnyebben/lemállik a festék, foltosodik a felület, egyéb?


Létezik olyan festék vagy anyag, ami a vakolt felületre is felvihető, színezhető, és tartós megoldást is nyújt?



#diszperziós festés #beltéri vakolt fal festése #festés glettelés nélkül
2018. máj. 12. 16:23
 1/8 anonim ***** válasza:
45%
Lehet, de légáteresztő festékkel dolgozz.
2018. máj. 12. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Glettelés csak azért kell, hogy szép sima felület legyen. De ahogyan írtad ez nem lényeg.


Mészfestékkel nyugodtan lefestheted, és szinezheted is (festékboltban lehet venni vödrös kiszerelésben is, nem muszály házilag szűrögetni).


Én így csinálnám:

-vakolat portalanítása

- 1 rétegben mélyalapozó

- 1 réteg fehér festék

- 1-2 réteg színes festék attól függ, hogy takar.

2018. máj. 12. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat és a hasznos tanácsokat.


Jól gondolom, hogy a mészfesték az nem diszperziós festék?

Úgy képzelem, olyan lehet, mint a normál mész, amit anno a "meszelésnél" szoktak használni, csak már előre elkészített vödrös kiszerelésben?


A lakásban vannak régi meszelt falaink is, amiket szeretnénk majd felújítani.

Ezekre csak mésszel, mészfestékkel lehet rádolgozni vagy esetleg diszperziós festékkel (pl. Inntaler vagy Héra) is?

2018. máj. 12. 17:39
 4/8 anonim ***** válasza:

A mész festék az a régi oltott mész vízzel hígítva,scak vödörben.

Nem diszperziós falfesték.

A régi meszes fal kijavítása után ,mehet rá a vödrös mészfesték is,vagy a diszperziós is,de a diszperziósra már nem lehet mészfestékkel festeni,mert ledobja.

2018. máj. 12. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia!


A kérdésedet most linkelte be nekem egy válaszoló az én kérdésemhez.

Hátha még be szoktál lépni...


Festettél végül glettelés nélkül?

Milyen lett?

Esetleg ha megoldható, közeli képet tudsz feltenni a falról?


Köszönöm szépen!

2020. febr. 7. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

5#:

Igen festettem és nekem/nekünk tetszik így is. Rusztikusnak mondanám. :)

Képet sajnos most nem tudok feltenni, de a tapasztalataimat szívesen megosztom.


- Több réteget* kellett felvinni, mintha ugyanazzal festékkel és színnel egy előzetesen glettelt vagy már festett falat festettünk volna. (*Legalább egy réteggel többet.)


- Érdemes festés előtt jól átcsiszolni, hogy az esetleges felületi egyenetlenségek ne legyenek annyira szembetűnőek. Én megtettem ezt még festés előtt is, majd az első réteg felvitele és megszáradása után is, mert akkor a szín (pasztell) és a fényhatások jobban kiemelték a felületi eltéréseket, mint festés előtt.


- Az idő múlásával jobban előjönnek a textúra sajátosságai. Közvetlenül a festés utáni napokban nagyon homogénnek tűnt a látvány, azonban idővel -most már 2 év távlatából is mondhatom- jobban szembetűnik a fal/vakolat alaptextúrája, felületi megjelenése. ma már olyan dolgok is meglátszódnak, amik a festéskor és közvetlenül utána nem voltak szembetűnőek. (Ezt egyébként olyan falaknál is megtapasztaltam, amik korábban -glettelés nélkül- is festve voltak, majd az újabb festés (2018-ban) után is voltak velük tapasztalataink.


- Én a Poli-Farbe Inntaler nevű festékével festettem. A pasztell színek kikeveréséhez pedig Aquakolor színezőpasztákat használtam.

Még a festés megkezdése előtt 10% vízzel hígítottam, majd színeztem az alapfestéket, és minden réteget ezzel vittem fel. (A termék leírása ettől kicsit eltérő hígítást ajánl az első és többi réteghez. A vakolt glettelés nélküli falnál az első hígabb réteg után -és az esetlegesen szükséges újracsiszolást követően- érdemesebb lehet vastagabb, azaz hígítás nélküli anyaggal próbálkozni. Így talán kevesebb réteggel -és munkával- el lehet érni ugyanazt a hatást. Legközelebb biztosan így próbálnám. :)))


- Festettem:

- nyers vakolt, glettelés nélküli falakat,

- nyers vakolt, glettelés nélkül korábban már festett falakat,

- glettel és korábban már festett falakat,

- gipszkartonból épített falakat.

- A festéshez általában hengert használtam, valamint a sarkokhoz ecseteket.

2020. febr. 13. 09:44
 7/8 A kérdező kommentje:

Ami kimaradt az előző leírásomból.

- Ahogyan a 2. hozzászóló is mondta, a falat először -és ha csiszoltad, akkor természetesen a csiszolás után is- portalanítani kell. Én ezt porszívóval oldottam meg a falakon és a mennyezeten is.

- Majd még festés előtt mélyalapozóval is lekezeltem. Ezt is hengerrel és ecseteléssel vittem fel egy rétegben.


- Egyébként mélyalapozót (Héra falfix) használtam azoknál a falaknál is a festés előtt, amik korábban glettelés nélkül már le lettek festve egyszer vagy kétszer. Így nem szedte fel a henger a régi rétegeket, amikor az új festést végeztem.


(Ez az előzetes mélyalapozós módszer a korábban már lefestett tetőtéri gipszkarton mennyezetek és ferde falak lefestése előtt is hasznos megoldásnak bizonyult, mert így elkerülhető volt, hogy a henger felszedje a korábbi rétegeket. Sajnos nem én festettem a a gipszkartonok legelső rétegeit és amikor a második festést már saját kivitelezésben végeztem, rendre azt tapasztaltam, hogy csak akkor nem szedte fel a henger a korábbi rétegeket, amikor hímestojásként bántam a hengerrel/fallal.)

2020. febr. 13. 11:04
 8/8 anonim ***** válasza:
Huh, köszönöm a kimerítő választ! :)
2020. febr. 13. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!