Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Miért reped a fal?

Miért reped a fal?

Figyelt kérdés

Sziasztok.


1976ban épült kockaházat vásaroltunk, majd telljes felujítást végeztünk...


Meglévő áthidalók megemelése a párkanymagasság emelkedése miatt, új nyilasok kialakítása, uj ablakok, ajtok, víz, villany, fűtés, aljzat,stb...

Szóval majdhogynem mindent cseréltünk, bontottunk a külső főfalakon kívül...

Újra vakoltunk, festettünk mindent...

Tető mJd tavasszal...


Kb 1.5éve lett kész a vakolás, idén március 30.án költöztünk...

Amióta itt lakunk, észrevettem pár egyenlőre "csak" hajszálrepedést amelyek kicsit aggasztanak...

Még olyan helyen is, ahol tenyleg csak minimális volt az alakítás.. vagyis szinte semmi...

Minden repedés az áthidalók tetején, felfelé mutat kb 45°.-ban...

Kivéve ahol a legdurvább, egyenlőre kb 1-2mm.. ott ahol nem volt bolygatva semmi, ott az ablak jobb alsó sarkátol indul meg lefele 45°fokban...


Vásárlás előtt nem 1ember, kőmüves, ács... szemrevételezte az épületet, és nem talát komoly problémákra utalo jeleket...

Hozzáteszem, az alap és a főfalak is par helyen megvoltak repedve (most pont azokon a helyeken nincs repedés) de elenyészőek voltak...

Ezeket a repedéseket annak tulajdonítottam hogy 42éve nem volt csatorna a házon, amit vásárlán után azonnal pótoltunk...

Szerinted, kedves válaszadó mi lehet a probléma? Tudom nehéz kép, hosszas elemzés nélkül véleményt mondani... de egy elképzelés?

Az alap eddig nem sűlyedt..

Repedések, hajszálrepedések eddig nem igazán voltak..


Letezhet az, hogy meg lett bolygatva elég komolyan a szerkezet, és az új-régi anyagok még nem álltak be?



2018. dec. 18. 21:14
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezt találtam a minap, amikor a repedések kialakulásának okait kerestem :


A repedések irányából következtetni lehet az épületkárosodás okára és az esetleges következményekre is:


1. 45 fokos szögben futó repedések: ezek jellemzően süllyedés okozta repedések. Ezek a repedések először a nyílások közelében, sarkainál jelennek meg, hiszen a szerkezetnek ezek a leggyengébb pontjai. Később átterjedhetnek más részekre is.


2. Függőleges repedések. Jellemzően későbbi hozzáépítésnél jelentkezik, ahol a régebben és az újonnan épület tartószerkezetet nem építették össze szakszerűen.


3. Vízszintes repedések. Falak kihajlásakor vagy födémek, aljzatok lehajlásakor keletkeznek jellemzően. Ezek ritkábban fordulnak elő, mint a fenti két típus. Néha az épület egyenlőtlen süllyedéséből is adódhatnak ilyen típusú repedések.


Repedések kialakulásánál először figyelje meg a viselkedésüket a fent leírtak szerint, majd ha szükséges kérje statikus véleményét az esetleges javításokról!

2018. dec. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm szépen... búvom én is a googlet, olvastam róluk sokat ott is...
2018. dec. 18. 21:28
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Úgy vélem, hogy a kérdező az utolsó (kérdő) mondatával meg is adta a feleletet: meg lett bolygatva az épület statikája. Szerintem idővel minden beáll és a repedések nem fognak nagyobbodni, HACSAK nem lett elkövetve valamilyen szarvashiba. Ha jó szakember csinálta, akkor feltételezhető, hogy szakszerűen végezte a dolgát és nem reped tovább.
2018. dec. 19. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Semmit se jelentenek ezek a repedések. Legalább is bajt nem. Meg lett bolygatva az egész és ülepszik. Majd egyszer megáll. Akkor gletteled fested. Nem árt behálózva glettelni. Nekem hozzáépítésnél át lett hálózva az összehozott két fal . Mégis megrepedt. Aztán később kapott még egy sor hálót és glettet miután egy évet vártam hogy igazodjon. Nincs ezzel semmi baj. Nem is kellene javítgatni még. Hagyjátok úgy. Ráér még javítani ha még akar mozogni mozogjon.
2018. dec. 19. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

JKó hír, hogy az áthidalóknál látsz repedéseket, ezek nem komoly gondok, sokkal aggasztóbb lenne, ha a falazat-padló vonalától indulna felfelé a sarkokban repedés, az pl. a falazat süllyedését jelentené.


Itt ahogy gondolod te is és írták is, még be kell állnia a háznak az új áthidalóknál. Mivel kicsik a repedések nagy hibára még én sem gyanakodnék, de azért figyelni kell folyamatosan. Kérdésem az, hogy miből vannak ezek a falak? Vályog vagy tégla? Bármi is legyen, ha kellő mértékű a felfekvés, illetve kellően be van kötve (értsd nem csak az áthidaló alá falaztak, hanem legalább egy téglával túl is nyúltak), akkor nem szabad tovább mozognia. Ha vályog a fal, az nagyon érzékeny a terhelésre, a nedvességre (gondolom érte kivitelezés közben), de ezek rendeződnek.


Azt javasolnám, hogy készíts fényképeket, esetleg jelöld be a repedéseket. Figyeld, és ha romlik a helyzet, értesítsd a kivitelezőt vagy egy statikust.

2018. dec. 19. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy a fal reped, nem csak a vakolat?
2018. dec. 19. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a választ...

A ház beton alapon, 30as alfa téglával lett felépítve...

Az áthidalók az előírt 12-12cm felfekvésnek minimum eleget tesznek, de véleményem az, hogy inkabb majdhogynem közelítenek a 16-18cm felfekvés felé...

Amikor kibontották a nyilast, áthidalókat, utána ugye új 30as porothermel és nagyméretű téglával potolták a hiányt, és arra gondolok hogy esetleg az összekötések a meglévő falazattal nem telljessen sikerült....?!?! Oda kellett volna a vakolaterősítő háló...

De való igaz, par év mulva hálozás es ujra glettelés a kritikus helyeken tervben lesz...

Megegyszer mindenkinek köszönöm a választ...

Kellemes ünnepeket

2018. dec. 19. 11:35
 8/10 A kérdező kommentje:

Van két függőleges repedés, kb 70cm. Hosszan a mennyezettöl indul lefelé..

Azt ott tudom hogy miért jelent meg...

Vagyis szerintem az amire gondolok...

Repedés mögött villanyvezetékek, behúzó vedőcsövek mennek, eleg sok... eleg mélyen... na oda sok vakolat került, szerintem ott ez lehet a "hiba"....

2018. dec. 19. 11:39
 9/10 anonim ***** válasza:
Mi úgy építettük a házunkat és beton geredák vannak és folyamatosan megrepedt mindenhol a házban a plafon. Hiába lett kijavítva, behálózva meg még rondább lett még buggyosan lógott is lefelé. Végül mindenhova állmennyezetet kellett raknunk mert nagyon zavartak a hosszú repedések.
2018. dec. 19. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ...
2018. dec. 20. 06:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!