Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Központifűtésnél ha helységenk...

Központifűtésnél ha helységenként 2 radiátort teszek jo a 18as 5 rétegű cső gerincnek?

Figyelt kérdés
Szóval kiépités alatt van a fűtésem. A fűtéselosztómból indulnák minden helységbe 18as 5 rétegűvel. Abból a radiátorhoz pedig leálnék 16ossal ami megy a radiátorba. Szobába 2 radiátor megy és a nappali folyosóra ami egyvan de ott is 2 lenne. Ezek igy jó lenne? Illetve lenne 2 olyan helység ahol egy radiátor lesz azok pedig a 18as végére kerülne (ott fejeződne be a kör) ahol a radiátor előtt leszűkítem 16ra. Vagy a másik megoldás hogy a fűtéselosztóból mindenhova 16 al megyek. Melyik a jobb?

2019. febr. 21. 17:39
 1/8 anonim ***** válasza:

Mi osztóból kötjük 16-os csővel, kicsit több cső kell, de viszont nincs az aljzatban toldás, és bolondbiztos megoldás.

Ha gerincvezetékkel csinálod nem elég a 18-as cső.

2019. febr. 21. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
65%
Áramlási sebesség ne legyen több mint 1,3 m/s mert hangos lesz a rendszer. Tudni kéne a térfogatáramot, alaki és surlódási ellenállások összegét, szivattyút is méretezni kellene, valószínűleg működni fog a rendszered, de nem biztos hogy a legjobb hatásfokon. Méretezni kellene mindent. Azt se tudni gáz, villany, vagy vegyes kazánod van, nem tudni a házad hőszükségletét, így nem is tudom mi alapján választottál radiátort? Szükséges lenne egy rendes gépészeti tervezés, hosszú távon megéri hidd el
2019. febr. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
A tervezést kihagyom ugyanis 300-400 ezer forintos árajánlatott kaptam rá több helyről is. Én elismerem a tanult embereket de nem ennyiért. Kiváncsi lennék hány 15-20 éves fütésrendszer volt hivatalosan terveztetve mégis mindenhol egy gatyában lehet futkozni. :) A helységek hő igénye megvan ahhoz kiválasztottuk a megfelelő teljesitményű radiátorokat. A tipus vegyes tűzelés lesz ezt elfelejtettem oda irni. Gerinc alatt pedig 2 radiátorra gondoltam nem több. 2 helyég amibe helységenként 2 radiátor lessz. Kell a gerincnek vastagabb vagy elég oda a 16os. 1.5mre lesznek egymástól a radiátorok egymás után. Falon kivüli szereléssel.
2019. febr. 21. 18:33
 4/8 anonim ***** válasza:
Remélem azért puffertartály lesz beépítve, vagy valami túlfűtés elleni védelem, mert láttam már szétolvadt alupex csövet vegyes kazános rendszerben! 2 radiátort lehetőleg ne köss rá 16 os ágra, kevés lesz a térfogatáram, nem fog megfordulni a víz valószínűleg. Ha méretezés nélkül akarod bekötni, akkor egy osztó ágra egy radiátort köss, úgy kb jó lesz beszabályzás után. Viszont ha nincs puffer, a kazán meg mondjuk 20 kw teljesítményű, a radiátorok összesen még csak 10 kw, akkor forrni fog a vized állandóan, ha lefojtod a kazánt akkor meg a kémény látja kárát, és hatványozottan romlik a hatásfok is. Gondold át a rendszered mert sokmindent ellehet rontani. Mekkora szivattyút teszel be? És mi alapján tudod hogy mekkora kell?? Számolás nélkül ez is csak találgatás lesz, ha pici, nem fordul meg a víz, ha nagy akkor meg fölöslegesen zabálja az áramot, valamint a nagyobb térfogatáram nagyobb áramlási sebességet okoz, ami hangos működéshez vezethet. Mert ugye az ideális sebesség lakóháznál 1.2-1.5 m/s
2019. febr. 21. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Huh..azt írod,: ötrétegű cső...majd lentebb: falon kívüli szerelés lesz.

???

Az igen "szép"(=igénytelen)lesz.

2019. febr. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
A kérdés között a szép vagy igénytelen nem szerepelt! Megtarthatod magadnak a véleményed ha a kérdésemre választ nem tudsz adni.
2019. febr. 25. 20:51
 7/8 KZ67 ***** válasza:

Végül is valóban nem az volt a kérdés, milyen lesz. (Szép, vagy igénytelen, az más tészta).


Viszont a kérdés azért arra céloz, hogy miként lesz jó, miként lesz hatékony.

Ezt pedig nem nehéz megmondani, ha nem ismerjük a többit (szivattyú, kazán, stb).

Ennyi infóból a 16-os kevés lehet oda, de 18-as esetén meg lehet a gerinc lesz kevés.

Vagy maradhat a 16 csak a második radiátorhoz (itt lesz egy kis fojtás, halkabb is lesz).

A többi lehet 18-as, de az egészet nem csinálnám azzal.

2019. febr. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Még a legfontosabb, a csőhossz ugye, mert abból lehet súrlódási ellenállást számolni, a szerelvényekből alaki ellenállást, ezekből térfogatáramot, majd hozzá illő szivattyút. Én most is azt mondom muszáj számolni, mert rossz hatásfokú lesz a rendszered!
2019. febr. 26. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!