Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Vakolás, hogyan?

Meszike91 kérdése:

Vakolás, hogyan?

Figyelt kérdés

Édesanyám házánál kellene kívülről vakolni, pontosabban csak javítani, ott ahol erre szükség van. Sose csináltam még ilyent, de úgy gondolom, hogy meg tudnám csinálni, még ha nem is olyan nagyon szépen.


Ami érdekelne, hogy milyen anyagokat kell használni és milyen szerszámokra volna szükség hozzá. Meg jó volna ha a technikát felvázolnátok.


Képek:


[link]


[link]


Olvastam, hogy a baumit-nak van kifejezetten műemlékekre tervezett vakolata, ami vizes falra is jó. Elvileg ugye van vízszigetelés, de szerintem már nem sokat ér.

Meg van ahol az alapzatot képező kő is elrohadt, azt is ki kéne pórolni valamivel. Vagy azt is bevakolhatom?



2019. júl. 6. 15:50
 1/7 anonim ***** válasza:
Épp egy hete csináltam. Készvakolatot vettem, vödörben keverőszárral megkevertem, kőműveskanállal rá a simítóra és rákentem a falra. Eddig nem esett le ☺
2019. júl. 6. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 mindentudó99 ***** válasza:
Ott latható egy alap. Felette valami szigetelés. Aztán a fal. Na ez a vakolat azért esett le mert az alapot egybevakolták a fallal és így hiába a szigetelés a vakolaton felmegy a víz. Legalábbis a 2. képen nekem úgy tűnik Szóval csak a szigeteléstől felfele vakolj. Cement föveny mész víz. [link]
2019. júl. 6. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

# 2/2 Időpont ma 16:02


Alapvetően nem vakolták egybe. Max ott ahol valaki belejavított. Szerintem valamennyire szívja is fel a vizet.


Technikáról valami? Azt olvastam, hogy gúzolni is kell, hogy jobb legyen a kötés a falhoz. Ezt hogyan kell? Erre is van a baumitnak külön terméke.


Inkább vennék előre kever vakolatot, lehetőleg olyant ami kifejezetten vizes falra van kitalálva. Gyanús hogy mindenhol csak alul málik a vakolat.


Meg ahol alul az alap is hiányos azt mivel pótoljam? Betonnal kitölthetem? Ha igen akkor milyen betonnal?


Lehet hülyeségeket kérdezek, de a neten össze vissza írnak mindent. Én meg nem tudom, hogy mit hogyan szokás csinálni.

2019. júl. 6. 17:05
 4/7 anonim ***** válasza:

Friss beton a kötött betonra nem tapad, a szilárdításhoz nem ad hozzá, ezért, ha csak kisebb darabok hiányoznak, felesleges betonnal pótolnod.


Ha a fal belül nem nedves, akkor a vízszigetelésnek nincs különösebb baja, nem kell pótolnod.


Általában azért szokott a vakolás alsó része leesni, mert nagy esőzésekkor tócsák lesznek a ház előtt és az abba beleeső eső akkora vízpermetet ver fel, hogy áztatja a falat. Ez tipikusan ősszel szokott történni. Amikor már mínuszok is vannak, az ázott vakolat megfagy és reped.


Először, egy vésővel, kisásóval vagy valamivel szedd le a vakolat további, lazább részeit. Aztán egy seprűvel pucold meg a felületet. A vakolás előtt még slaggal permetezd/mosd le a vakolandó falrészt. Lehetőleg akkor vakoljál, amikor árnyékban van a fal, mert ilyen időben a napon pár perc alatt porrá szárad a vakolat és nem lesz tartása.


Vakolóanyagnak jó ey közönséges kültéri vakolóanyag, pl. Uniputz. Készülj fel rá, hogy sokat kell venned. Nézd meg, hogy hány centi vastagság kell, mekkora felületre. 2 cm vastagságnál egy 25 kilós zsák max 1 m2-re elég. És a mennyiségre érdemes még 20%-ot rászámolni.


A gúzolás jó ötlet. Ehhez itt elegendő hígabbra keverni a vakolatanyagot, nem szükséges előfröcskölő. A profik fándlival dobják rá a gúzt az előkészített (mosott) falra. Nekem ez még sosem sikerült, úgyhogy én kertészkesztyűt húzok és kézzel csapom a falra az anyagot. Én kézzel könnyebben be tudom vinni a gúzt a résekbe, lyukakba.


Amikor a gúznak már van tartása (lehet hogy 1-2 óra, lehet, hogy másnap). Akkor elő a normálra bekevert vakolat és glettvassal szépen rá kell kennni: vödörből a kanállal a glettvas szélére kenni, onnan a vassal a falra. Kezdőnek nem érdemes vastagon, mert csak dimbes-dombos lesz. Inkább vakolj rá később még egyszer vékonyan. Ezt az Uniputz-ot 4 mm vékonyan is lehet kenni.


Amikre mindenképp szükséged lesz: vödör, vakolókanál, glettvas. Glettvasból, mondjuk, egy 30x12-es. Egy nagyobb is jó lehet mellette, de azt nehezebb kezelni. Egy fúrógép és egy habarcskeverő is jól jöhet. Ha csak ki adagokat keversz be, azt a kanállal is meg lehet csinálni (bár nagyon macerás), a habarcskeverővel nagyon jól ki lehet keverni az anyagot.


Mindig legyen kéznél egy vödör víz: szerszámtisztításhoz, pár csepp pluszban a vakolatba stb.

2019. júl. 7. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

# 4/4 Időpont ma 10:27


Először is köszön a választ!


Van olyan hely ahol a kölső fal belső oldalán is lejön a vakolat/penészes a fal alja. Viszont a belső falakon ilyen nincs.


Estefelé érdemes volna vakolni? A lehülés nem okozhat bajt? Nappal folyamatosan süti a nap a falat. Vagy a már levakolt falat nem kell locsolni, hogy ne száradjon ki túl gyorsan (ne égjen meg)?


Habarcskeverőt egyszeri használatra inkább nem vennék ha nem szükséges. Az nem baj ha macera összekeverni.


Van ahol elég nagy rész hiányzik az alapból. Pont a szigetelés vonalában rohadt szét. Egy kést 10 centire be tudtam dugni a téglák külső vonalához képest az alap és a fal közé. Ezt semmiképp se hagynám így. Már csak azért se, mert az ilyen helyekre a hangyák is előszeretettel beköltöznek. Azt szeretném ha nem maradna rés a falba nekik.

2019. júl. 7. 11:49
 6/7 A kérdező kommentje:
*köszönöm
2019. júl. 7. 11:49
 7/7 anonim ***** válasza:
A lehűlés nem okoz bajt. Ha a vakolt részt kevés vízzel néhányszor megpermetezed (csak permetezd ne áztasd, mert akkor kioldódik a cement), akkor a vakolat erősebbre köt.
2019. júl. 8. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!