Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Kb hány %-ban lehet gyújtóskén...

Kb hány %-ban lehet gyújtósként alkalmazni kályhákban ezeket: mogyihéj, dióhéj, fenyőtű, toboz? (Utóbbiak gyantatartalma miatt tudtommal csak minimálisan.)

Figyelt kérdés

Mogyi alatt főleg földimogyorót értek. Okozhatnak kárt -túlontúl koromlerakódás stb- kisebb mennyiségben a kályhának, kandallónak, vagy a kéményben a felsoroltak? Nem akarom, h kárbavesszenek ezek, és ha jók gyújtósnak, vagy kiegészítésnek, a fagáak mint gyújtósokhoz, akkor szeretném használni.

Milyen arányban szabad egy begyújtás alkalmával hozzáadni ezekből?



2022. márc. 10. 21:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%

Telejsen mindegy ezek nem ártanak semminek, de ha ezekből akarsz többször is begyújtani akkor tetemes mennyiség kell ami gondolom nem lesz.

Túl van tolva ez a fenyő gyantás dolog is a hegyekbek sokan egész télen fenyővel fűtenek.

2022. márc. 10. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Na de a fenyő melyik részével fűtenek a hegyekben? Ugyanis a fenyőFA teljesen oké mint gyújtós, én is használtam évekig. Na de a toboz, pláne a fenyőTŰ...?
2022. márc. 10. 22:13
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Gyújtósként aligha, hiszen ezek a dolgok lassan égnek. Gyújtósnak olyan fa kell, ami gyorsan ég.
2022. márc. 10. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Attól eltekintve hogy okozhat-e kárt, tökéletesen alkalmatlan gyújtósnak.
2022. márc. 10. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Miért használják egyesek ezeket az anyagokat a kályhába? Nincs értelme? Induljunk ki abból, hogy hátha tényleg nem jók gyújtósnak. Akkor miért jó a kályhában azok számára, akik berakják oda? Van fűtőértékük legalább, a meglátásotok szerint?
2022. márc. 10. 23:32
 6/12 anonim ***** válasza:
69%

#1 nincs túltolva a fenyővel való hosszútávú fűtés, ugyanis a gyantából származó korom/kátrány elég szépen letud rakódni a kéményben.

Ha nem hiszed nyugodtan eljöhetsz hozzám megnézni. 3 évig fűtöttem fenyővel (építési hulladék: gerendák, zsaluanyag, deszkák stb) elég szépen hazavágta a kazánt és a kéményt is. Konkrétan eltávolíthatatlan kőkemény fekete dzsuva rakódott rá.


A kérdésben felsorolt hulladékok begyújtásra alkalmatlanok. Inkább akkor tüzeld el mikor már rendes tűz van a kályhában.

De csak kis mennyiségben adagold, ugyanis főleg a dióhéj hajlamos "berobbanni" vagyis a gőze ami a hirtelen hőtől felszabadul.

2022. márc. 10. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Van fűtőértéke. Nem sok, kevesebb mint a fának, de van. Egyébként semmi előnye nincs, azok akik berekják oda kizárólag azért rakják be mert ingyen van, illetve mert macerás lenne máshol elhelyezni a hulladékot. De konkrét fűtéstechnikai szempontból semmi értelme.
2022. márc. 10. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Kedves 23:47-es, fenyőfáról írtál, ami ennyire kormozott nálatok, vagy fenyőtűről, tobozról? Szimplán fenyőfa is okozott ilyet? Egy másik ingatlanban évekig volt gyújtósként használva fenyőfa, és iszonyú kormos volt, kb 2 hetente kellett kéményt seperni. De azt sose fordult meg a fejemben, hogy netán a fenyőFA okozta-e, esetleg többedmagával az is vajon? Ott nem volt sose toboz, se fenyőtű, viszont gyújtósként fenyőfa rendszeresen.


Egy másik ingatlanban, ahol sosincs használva a fenyőnek semmilyen része, gyönyörű huzatos a kémény, és nem igazán keletkezik korom, sőt, alig látható füst keletkezik a kéményen, bár, tudom, az utóbbi dolog más tényezőktől is függ egyébként.


Kedves 23:59, gondolkodtam is, hogy inkább a komposztba rakom ezeket innentől, annak biztosan van értelme és haszna, bár ugye héjakat érdemes összezúzni előtte.

2022. márc. 11. 00:11
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

#8 leírtam, hogy fenyő fűrészáruról beszélek. Deszkák, gerendák, lécek.

Tűlevéllel nemszokás fűteni, max valami biomassza kazánban lehetne hasznosítani.

Mindenesetre attól semmi baja nem lesz sem a kéménynek, sem a szilárdtüzelésű készüléknek ha CSAK begyújtásra használják a fenyőt. Én kizárólag fűtésre használtam, 30-40 köbmétert tüzeltem el 3 év alatt, ezért vágta haza a kéményem és a kazánom is.

A fenyőgyanta kormol, az égéshez szükséges párás levegővel keveredve pedig kátrány keletkezik belőle. Ez a kátrány meg lerakódik a kéményben és idővel kikeményedik.

2022. márc. 11. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Értelek, tehát gyújtósnak jó a fenyőfa, a meglátásod, tapasztalatod szerint. Ezek szerint más játszott közre annál az ingatlannál, ahol 2 hetente durván kormos volt a kémény, és fenyőfa csak gyújtósként volt alaklmazva.
2022. márc. 11. 00:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!