Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Milyen időközönként kell...

Milyen időközönként kell takarítani a lakásban, és mit mivel talarítsak, tisztitsak?

Figyelt kérdés
Egy kezdő legényember 21/F

2023. febr. 8. 13:40
 1/8 anonim ***** válasza:
91%

Mekkora a lakás?

Egy átlagos 40-50 nm-es lakást heti 1-2 óra alatt ki lehet takarítani. De ezt csak a takarítás. Ha pakolni is kell, vagy a mosogató mellett állni, mert egy hétig nem mosogattál, akkor nyilván több.

Ha rendet tartasz, akkor hamar megvan.

Nekem pl. van pár “praktikám”: mindig mindent a helyére teszek, a zuhanyzóról a vízcseppeket fürdés után egy gumis lehúzóval lehúzom, a csaptelepet egy ronggyal letörlöm. Lemértem 45 mp, napi kettőször. Nekem ennyit megér, hogy ne kelljen a vízkövet sikálni. Mosdónál ugyanez, este fogmosás után szárazra törlöm, reggel szintén, ez is csak pár másodperc.

Tisztítószerekben én a Frosch márkát használom, így, hogy nincs elhanyagolva a fürdőszoba, nekem beválltak.

2023. febr. 8. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól függ mennyire zavar a por.

Amikor kicsik voltak a gyerekeim akkor naponta volt porszívózás, felmosás, fürdőszoba takarítás, mert négykézláb közlekedtek, a padlón ültek, mindent a szájukba vettek, összefogdostak.

Ahogy nagyobbak lettek úgy lett egyre ritkább a takarítás és a hétvégére szorult, néha csak 2 hetente van. Általában egy fél nap - pár óra, mivel nem egyedül kell csinálni. Porszívózás, felmosás, előtte persze portörlés. A fürdőszoba/vécé takarítása. Függönyt, ablakot ritkán szoktam mosni, takarítani.

A párom karácsonyra vett egy robot porszívót, azzal most ők szeretnek szórakozgatni.

Ha nem akarod nagyon bonyolítani a dolgot, nyugodtan használj mosogatószert a takarításhoz is. csak kevesebbet mint a mosogatásnál. A portörlést sima vizes (csak nedves) vagy nem habzó, híg mosogatószeres vízben öblített ronggyal érdemes csinálni, akkor nem ül vissza a por túl hamar.

Először nedves ruhával töröld le a port a felületekről, utána mehet a porszívózás, a végén a felmosás. A felmosó vízhez is jó kevés mosogatószer, de vehetsz kifejezetten felmosáshoz való tisztítószert, az segít leülepedni a kosznak a vödörben és amikor öblíted a felmosót akkor nem kerül vissza bele a korábbi kosz. Én Alax felmosó koncentrátumot használok, de enélkül is megoldható.

A fürdőben a felületeket simán át kell törölni, a vízköves részeket - csap és környéke, a mosdókagyló belseje, a zuhanynál amin látszik a fehér lerakódás, esetleg a csempe és a kád belseje - azt sima ecetes szivaccsal szoktam átmosni és kicsit később vízzel leöblítem A vécénél a lehúzóját/gombját is át kell törölni+az ülőkét és magát a vécé kagylót is. Először ezt is tisztítószeres ronggyal vagy szivaccsal, ha nagyon zavar akkor meg előbb vizes vécépapírral és azt le is húzhatod rögtön a vécében. Aztán Domestos-t szoktam használni, mert az nem csöpög úgy, mint a sima hipó és jobb is a szaga mert választhatsz illatosítottat. A hipóból (Domestos) vagy a vízbe teszek vagy közvetlen a vizes ruhára, szivacsra és áttörlöm a vécé felületeit. De csak ha már nem koszos, a fertőtlenítés meg a szag miatt. Viszont utána a vécé ülőkét tiszta vizes ruhával is áttörlöm, ne üljön bele valaki a hipós cuccba vagy nehogy a ruhájának ártson ha hozzáér. De ha híg hipós vízzel dolgozol akkor ez nem fontos. Bele a vécébe is érdemes hipót tenni és a vécékefével körben a perem alatt is tisztítani, majd lehúzni és a vízzel körben leöblíteni a koszt.

Ha zavar a vécé tisztítása akkor vegyél fel gumikesztyűt hozzá, pár perc és kész is van!

Arra figyelj hogy ne koszold össze takarítás közben azt amit már megcsináltál! addig ne moss fel amíg nincs befejezve a vizes/nedves törlés mert összecsöpögteted a padlót stb.

Ahogy írták, ha nem vagy túl rendetlen és nem túl nagy a lakás, akkor gyorsan készen van.

2023. febr. 9. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
32 m2, köszi a segítséget!
2023. febr. 9. 00:56
 4/8 anonim ***** válasza:
76%

#2: ha a wc-be mindig csak hipót vagy domestost használsz, akkor csak fertőtleníted, de a vízkövet nem fogja oldani, ahhoz savas szer kell.

Érdemes inkább külön wc tisztításra alkalmas szert venni, az ülőkét és a kagyló külső részét pedig fertőtleníteni. Csak vigyázni kell, hogy a két szer ne keveredjen!

2023. febr. 9. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Párnákat, paplant, függönyt milyen gyakran kell mosni, és milyen programon

?

2023. febr. 9. 10:02
 6/8 anonim ***** válasza:

Amikor szükségesnek érzed.

Van aki hetente cseréli a huzatokat, van aki kicsit ritkábban. DÍszpárnáknál is a használattól függ. Ha csak ott áll akkor elég akár havonta, ha tényleg használod is akkor ugyanúgy, mint az ágyneműdet.

A függönyt én évszakonként szoktam mosni csak, de anyósom havonta.

Mindig az anyagától függ, hogy milyen programon kell mosni. Ágyneműt magas hőmérsékleten, akár 60°C-on is, ha nem olyan ami összemegy, a díszpárnák huzatát lehet hogy jobb kézzel mosni. A csipkefüggönyt én 40°C-on szoktam mosni, rendes programmal, de a sötétítőim anyaga ezt nem bírja, azt csak 30°C-on.

Ha a csipkefüggönyt nem centrifugázod ki túlságosan, az 1000-es helyett csak 400-as fordulattal, akkor lehet, hogy vasalni sem kell, csak felakasztod a helyére nedvesen és kilógja magát ami közben megszárad. Az én függönyeim ilyenek, de nem mindenkinél van ilyen. A sötétítőket sajnos nekem vasalnom is kell - egy helységet kivéve, azok vasalás nélkül is szépen száradnak még rendesen kicentrifugázva is.

2023. febr. 9. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! A paplamonon az van, hogy 40 fok nem hiszem bírná 60 fokon
2023. febr. 10. 00:04
 8/8 anonim ***** válasza:

-ágyneműt, lepedőt kéthetente mosni -60 fokon

- függönyt 4 havonta mosni (nem kell vasalni, mert ha mosás után azonnal, nedvesen visszateszed, akkor kisimul mire megszárad.)30,40 fokon

-hetente: porszívózás, felmosás, portörlés, fürdőszoba takarítás, mosás

-naponta: konyha , mosogatás, elpakolgatás magad után lakásszerte

2023. szept. 27. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!