Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Melyik a legjobb fehérítő?...

Melyik a legjobb fehérítő? Mosópor vagy házi praktika is jöhet. Hány fokon mosod a fehéreket?

Figyelt kérdés
2011. nov. 28. 16:12
 1/9 anonim ***** válasza:

A legtutibb a hypó, csak az roncsolja az anyagot.

Én a fehéreket 40 fokon mosom fehér ariellel, és kb. havonta 1-2 alkalommal csinálok előmosást is, amibe teszek egy kis fehérítőt (Domestos márkájút, de gyanítom, ugyanaz van mindben). Így persze nem mindig minden ruha kap fehérítést, de elég is, amennyit kapnak.


A házi praktikák nekem nem jöttek be, egyedül az ecetet alkalmazom vízkő ellen, de az nem tisztán házi praktika, tekintve hogy fel tudom írni a képletét is a hatásának, szóval "papíron bizonyított" :D

2011. nov. 28. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Néha Domestost szoktam tenni a mosóporhoz, és így 60 fokon mosom ki a fehéreket. Észrevenni a változást.
2011. nov. 28. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
51%

A legtöbb fehér ruhánk csak 40 fokon mosható, így csak 40 fokon mosom őket.

Folyékony mosószert használok (no name-et) ésa mosószer kb. felét mosószódával helyettesítem. Pluszba teszek még hozzá szódabikarbónát. Ecettel öblítek. Nagyon szép fehérek a ruháink.

2011. nov. 28. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
69%
Mosószóda nagyon jó, áztatom benne pár órát a ruhákat, és Weiser Riese-vel mosom ki, 40 fok elég.
2011. nov. 28. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
34%
Vanish fehérítőt teszek mellé, minden mosáskor adható, és szépek a ruhák, nem roncsolja.
2011. nov. 28. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nátriumperkarbonát, vegyszerboltból.Foltsó álnév alatt is lehet kapni drogériában. Ez a mélyen tisztelt Vanish hatóanyaga is, csak ez tizedébe kerül.
2011. dec. 2. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
47%

Azt vettem észre, hogy évek alatt a fehér ruhákon lévő néhány más színű minta szürkíti el/sárgítja be a hófehér részeket (na meg persze az olyan jellegű szennyeződések). Ezt már mondta anyukám is, de nem hittem neki, mert nagyon hosszú folyamat, több év, mire észreveszi az ember. Ezért újabban teszek színfogókendőt a fehérekhez megelőzésképpen.

Fehérítéshez sokáig hypo-t használtam, de nekem legjobban a domestos fehérítő vált be. Töményebb is, és tovább is megőrzi a minőségét, a fehérítőképességét, mint a hypo, ami csak frissen a leghatékonyabb. De az nem volt elég hatékony nálam, hogy a mosógépbe öntöm, és azzal 90 fokon kimosom a ruhákat (már amelyiket lehet olyan hőfokon). Mert vannak közte sok éves törölközök, lepedők, függönyök, amik már nagyon elszíneződtek, mivel már én is kissé szürkésen/sárgásan örököltem őket a családból. Hanem egyesével áztattam be őket egy lavórban, és nem csak 10 percig hagytam úgy, mint ahogy a domestos fehérítő dobozán van írva, hanem valamikor 1-2 óráig is. (Fehérebb lett, mint csak 10 perc után, de ha 1-2 óra után még tovább úgy hagyom, már nem lesz sokkal fehérebb.) De nyilván 10 perc is elég egy viszonylag új, vagy gyakran fehérített ruha esetében. Ráadásul magas hőmérsékletű vízbe áztattam azokat a ruhákat, amik bírják. És minden ruhának új fehérítős vizet készítettem, mert az már teljesen elhasználódott, ami az előző ruháéban volt, és a vize is kihűlt.

Viszont voltak fehér ingeim, amiket akkor használtam, amikor pincérnő voltam, és azokon időnként estek zsírfoltok. (Ha lett volna lehetőségem, frissen kimosni, akkor lehet, hogy a mosogatószer kiszedte volna, de utólag már nem.) Már ott tartottam, hogy kidobom őket, mert még a domestos fehérítős szinte forró vízben való áztatás sem segített rajtuk. Végül kipróbáltam, hogy vajon nagyon árt-e, ha közvetlenül a foltra öntök vastagon domestos fehérítőt (nem dörzsölöm bele, nem áztatom vízbe utána, csak rajtahagyom). 5 percenként néztem a hatást, és kb. 10-05 perc után nagyon besárgult, ezért kimostam belőle a fehérítőt. Viszont ahogy mostam, a sárga anyag jött ki belőle, mert az csak a fehérítő volt, ami sárga volt, a folt viszont halványodott. Megint tettem rá domestos fehérítőt, úgy hagytam még fél óráig, kimostam belőle a sárgává vált fehérítő-masszát, és a folt teljesen eltűnt, a helye hófehér lett! :) És meglepetésemre nem ártott annyit az anyagnak, hogy észrevehető legyen, legalábbis én nem éreztem, hogy elvékonyodott volna, vagy változott volna egyáltalán. Azóta így minden folt kijött, csak a rozsda nem (egy kitűző okozta). Egyszer megpenészedett egy kedvenc fehér edzőfelsőm, mert izzadtan levettem, a szennyesbe tettem, pár napig ott volt, majd penészesen vettem ki. Elég rendesen elszíneződött a hónaljánál, a sima mosás nem vette ki belőle a penészt, de az is kijött domestos fehérítővel úgy, hogy közvetlenül ráöntöttem a foltra.

Volt mintás fehér ruhám is, ami szintén olyan foltot szerzett, hogy max. kidobni lehetett volna, így arra is öntöttem töményen fehérítőt. A folt maradéktalanul kijött, a minta nem, csak halványodott, de ha nem hívom fel rá valakinek a figyelmét, akkor nem lehet észrevenni, és akkor is csak erős fényben látszik.

Viszont úgy tudom, hogy a műszálas anyagoknak árthat, elszínezheti a klór. Ezért én csak olyan műszálas anyagú ruhára tettem rá ezt a fehérítőszert, ami a feltűnő folt miatt használhatatlanná vált, és ha nem jön ki a folt, akkor ki kellett volna dobni. Úgyhogy eddig 2 műszálas ruha volt, ami ilyen volt, és azokból kihozta a foltot. Viszont nagyon figyeltem rájuk közben, folyamatosan figyeltem, és mivel belőlük 5 perc után kijött a folt, rögtön ki is öblítettem őket, mielőtt még bajuk lehetett volna. De biztos sok függ attól is, hogy pontosan milyen fajta műszálról van szó, mert biztos van olyan, ami tönkremegy tőle, úgyhogy azokkal óvatosan kell kísérletezni.

Meg persze az is számít, hogy a folt milyen régi, mert valamihez a sima mosószappan is elég.

Viszont ami nekem még soha nem vált be még a friss foltok esetén sem, az a vanish folteltávolító (pedig több változatát próbáltam).

És nyilván, ha nem ilyen durva elszíneződésekről van szó, lehet, hogy beválnak más technikák is és kevésbé környezetszennyező anyagok. Hallottam olyat is, hogy a nem elég fehér ruhákat igazi citrom kifacsart levével kevert vízben kell áztatni. Lehet, hogy az is jó, ha csak kicsit vannak elszíneződve, és folt sincs rajtuk, hiszen egészségesebb is a tüdőnek, környezetnek. :)

Egyébként mosáshoz nem ilyen környezetpusztító dolgokat használok azért, hanem öko-mosószert (bár régen csak sima boltiakat használtam), és ecetbe cseppentett illóolajjal öblítem. Meg biztos jó a foltsó is és a mosószóda is, ki fogom próbálni, hátha nem kell annyit klórozni a domestossal. Végső esetben viszont, amikor már semmi sem segít, akkor szoktam csak ilyen drasztikus vegyszerekhez nyúlni.

2012. jan. 15. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
*"10-05 perc után" helyett ezt akartam írni: "10-15 perc után"
2012. jan. 15. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Én mostanában Persil colour(nem tévedés) gél tablettáját használom. 2-2 kerek tabletta van egybe csomagolva,fóliázva,az egész papír dobozban van,nem műanyagban.40 fokon is szép fehérre mos.A korongokhoz van kis háló,amibe bele kell tenni őket,úgymehet a ruhák közé.Lehet,hogy van belőle kimondottan fehér ruhákhoz is,de nekem ez is bevált.
2014. máj. 20. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!