Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » A rugalmas anyagokat miért...

A rugalmas anyagokat miért nem ölti meg a varrógépem? Avagy mivel varrják ezeket a profik?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Évek óta küszködök vele, eleinte a varrógépet hibáztattam, próbálkoztam különböző méretű tűkkel, és fonalakkal, de rájöttem, hogy a rugalmas dolgokat csak akkor ölti meg a gépem, ha az anyagot két kézzel erősen szétfeszítem. Ilyenkor viszont nincs harmadik kezem a kereket megtekerni. Olvastam itt régebben hasonló problémára a Jersey tűt ajánlják, aminek a hegye tompa? Ezt nem értem. Én megfigyeltem, hogy ezeknél az anyagoknál az a gond, hogy a tű nem megy át rajtuk azonnal, hanem lehűzza az anyagot a lyukba, és onnan a tűre rászorult cérnával együtt jön vissza, ezért nincs öltés. A gyárakban ezeket mivel varrják? Talán keretre vannak kifeszítve? Mert ha kézzel feszítem szét, nagyon változó lesz az öltés, egyenes meg végképp nem.

2014. jan. 2. 16:27
 1/7 anonim ***** válasza:
Három titka van: jersey tű, keskeny cikkcakköltés és ne feszítsd az anyagot (hacsak nem gumit akarsz bevarrni, vagy hullámos szegélyt készíteni). A lekerekített hegyű tű azért kell hozzá, mert nem szakítja át az anyagot (ahol a kötött anyag megszakad, ott bomlani is kezd), csak széttolja a szálakat, ahogy áthúzza közöttük a cérnát. A cikkcakk pedig azért jó, mert rugalmas öltés, valamennyire nyúlik az anyaggal együtt, a sima egyenes öltés szétpattan, amikor megfeszül az anyag. Ha varrás közben egy szál cérnát tartasz az anyagon úgy, hogy a gép felette öltsön át, akkor nem fog nyúlni, és ha végeztél, ki tudod húzni azt a segédszálat (érthető volt így?). A profik overlock gépeket használnak ehhez, az többszálas, teljesen rugalmas varrást készít, de iszonyatosan drága.
2014. jan. 2. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az elasztikus anyagokat olyan géppel lehet varrni, amiben van ilyen program.
2014. jan. 2. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Ezekről tulajdonképpen már olvastam. Azért vettem egy nem nagyon drága varrógépet, ha itthon valami kis javítani való van, azt vele könnyebben megoldjam. A pofára esés tulajdonképpen az volt, bár gyönyörűen lehet vele varrni például műbőrt, és vásznat, a legtöbet mosott dolgok, mint például az alsóneműk, a sűrűn szövött műszálas holmik, mint egyes otthonkák, és némely nadrágok is ebbe a megvarrhatatlan kategóriába taroznak, a dolog vége sokszor az, hogy miután leültem a gép mellé, és kimérgelődtem magam, befűzök egy tűt, és megvarrom a holmit kézzel. Az általam említett holmik egyikén sem látni cikcakk öltést a szegést kivéve. A gyári varrat mégis nyílegyenes, és érdekes módon az ő gépük sose hagy ki sehol. A jersey tűt még kipróbálom, a tompább hegyű tű miért nem tuszkolja bele az anyagot a lyukba? Mert a normál tű az belebök a szálba, a lekerekített meg csak a szálak között tud áthatolni?
2014. jan. 3. 14:40
 4/7 anonim ***** válasza:

A cikkcakk csak a házi megoldás, az overlock gép máshogy működik, mint az otthoni varrógép, egyenes öltéssel is rugalmas varratot tud készíteni :) A sima egyenes öltés pl. így készül: [link]

Az overlock pedig ennyire bonyolult: [link]

Igen, a normál tű beleakad az anyagba, azért húzza be.

2014. jan. 3. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ne küszködj, nem érdemes. Nem a varrógéped a hibás, az úgynevezett hobby varrógépek nem alkalmasak rugalmas anyagok varrására.
2014. jan. 3. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Kösz. Értem. Ezek után nem is akarok rugalmas anyagból hobbi varrógéppel alkotni semmit, de azért én is találtam valamit,talán ez segít: "Vigyázni kell, hogy a rugalmas anyagok szélét az overlock program megnyújthatja, ezt ki lehet küszöbölni, ha az anyag alá valamilyen vékony papírt, pl. másolópapírt teszünk, amit a varrás után kitéphetünk a varrat alól." Szerintem ez a papír dolog jó lehet a sima öltésnél is, az ellen, hogy az anyagot ne húzza be, sőt talán még a szál szakadás ellen is. Az ilyen pofon egyszerű dolgokból születnek a nagy ötletek, mint ez a papír dolog. Nem is tudom, hogy eddig ez hogy nem jutott az eszembe, pedig volt már, hogy egy papírlappal próbáltam ki, hogy a gép amúgy jól van? Ez azért szerintem jó ötlet, és tinektek köszönhetem, kedves válaszolók, mert egyszerűen beírtam a Google-ba, hogy: "overlock", és az ily módon talált egyik cikkben találtam ezt a papíros megoldást.
2014. jan. 4. 12:53
 7/7 A kérdező kommentje:
Jó ez a szemléltető animáció. A papírról meg az jutott eszembe, hogy ifjú koromban a gyerekvarrógéppel már eljátszottam ugyanezt, csak akkor magamtól jöttem rá, hogy papírt kell alá tenni az anyagnak. Nem tudom, most miért kellett ehhez segítség, hogy eszembe jusson?(Talán egy Alzheimer nevű valaki tehet a dologról :D)Végül is összefoglalom: Az elasztikus anyagoknak is több fajtája van. 1.:Van amelyikkel tényleg nem érdemes vergődni. 2.: Van, amikor egy műszálas fonal használata már megoldja a dolgot. 3.: Van, hogy még a papírt is alá kell tenni az anyagnak, hogy ne legyen gubanc. 4.: Van, ahol a cikcakk öltést kell használni. 5.: Érdemes megismerni, hogy hány féle tű van, és hogy melyik miért olyan amilyen?
2014. jan. 4. 17:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!