Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Mi van akkor, ha csak nátrium-...

Mi van akkor, ha csak nátrium-perkarbonáttal mosok?

Figyelt kérdés

nátrium-perkarbonát: 2Na₂CO₃ · 3H₂O₂ = folttisztító só


Ezt a vegyületet - amelynek tisztító hatásáról dicshimnuszokat zengenek az interneten – egy orosz vegyész, Szebasztián Mojszejevics Tanatár, találta fel még 1899-ben.

( [link]

Magyarországon több márkanév alatt forgalmazzák, pl. Vanish. Vízben feloldva a következő reakció zajlik le:


2Na₂CO₃.3H₂O₂ → 2Na₂CO₃ + 3H₂O₂


A H₂O₂ meg ugye tovább bomlik vízre és O₂ molekulára (aktív oxigén), mely utóbbi elvégzi a piszkos munkát.

Azt is tudom, hogy optimálisan 30°C körül fejti ki hatását, forró vízben az oxigén molekulák olyan gyorsan elillannak, hogy nincs idejük feloldani a koszt.



2016. márc. 9. 18:34
 1/5 anonim ***** válasza:
A koszt inkább a lúgos mosószóda fejti ki, a hidrogénperoxid csak oxidálja a színezékeket. Ezért színes ruhaneműnél óvatosan kell vele bánni.
2016. márc. 9. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A nátrium perkarbonát nem mosószer, hanem fehérítőszer. A perkarbonátból nem molekuláris oxigén [O₂] fejlődik, mert úgy nem érne semmit - molekuláris oxigén van a vízbe beoldódva a levegőből, de az nem fehérít. Fehéríteni a "születése pillanatában" nascens oxigén formájában [O'] fehérít olymódon, hogy a színanyagokat eloxidálja.

Egy szennyezett ruhanemű megtisztításához leginkább mosóaktív anyagokra (szappanok, zsíralkohol-szulfonátok stb.) van szükség és nem fehérítőszerre.

2016. márc. 10. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

2-eske én vitatkoznék veled.

Valóban oxigén ion és nem molekula az, ami erősen oxidál, de nem a színezőanyagokat oxidálja – pont emiatt ajánlják fehérítésre, mert nem veszi ki a ruha színét – hanem mindent, ami oxigénnel reakcióba lép, vagyis főleg a szerves anyagokat, a koszt, amely a ruhánkra rakodik.

2016. márc. 11. 01:37
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Én színeset nem mosnék vele többet. Tehát mert már mostam vele, és nem egyenletesen veszítették a ruhák a színüket, hanem foltokban. De én nem vitatkozok senkivel, se veled, se mással, de majd a végeredmény meglátásakor megnéznélek szívesen! :)
2016. márc. 12. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
4-eske, kaptál tőlem egy Tetsziket, mert van humorod. ☺
2016. márc. 13. 11:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!