Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogyan tudok, milyen feltétele...

Hogyan tudok, milyen feltételekkel, felvenni lakáshitelt lakásokat használva fedezetül?

Figyelt kérdés

Szerencsések voltunk, és a család birtokában most van három ingatlan (lakások). Szeretnék venni egyet a gyermekemnek, és amíg nincs rá szüksége, kiadnám (két másikkal együtt); azt szeretném megtudni, hogy használhatom-e a két kiadott ingatlant, mint fedezetet, a banki hitelhez. A két lakás bérleti díjából fedezném az új törlesztőit.


Természetesen el fogok menni egy tanácsadóhoz mielőtt bármibe beleugrok, de szeretném megkérdezni előtte, hogy van-e ennek a koncepciónak realitása.


2019. nov. 28. 11:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A bankot nem izgatja ki lakik egy lakásba, a piaci érték a lényég. Az albérlőnek meg semmi köze sincs hozzá, te rakatsz-e rá jelzálogot vagy nem!


Ha van elegendő önerőd nyugodtan vágjál bele, a legrosszabb esetben is eladod amiből vissza fizetet a hitelt és talán az önerőd is visszajön.

2019. nov. 28. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 xswerdy ***** válasza:

általában nem zavarja a bankot, ha nem a megvásárolandó ingatlan lesz a fedezet, hanem egy meglévő (vagy kettő). Így még akár 100%-os finanszírozás is megoldható, ha a fedezet értékesebb, mint amit veszel (a fedezet 80%-a hitelezhető törvényileg, a bank lehet ennél szigorúbb).


Ez normál lakáshitel lesz, az eladónak fizeti a bank a vételárat.


Másik lehetőég szabadfelhasználású hitelt felvenni a meglévő ingatlanra, ekkor a piacon készpénzes vevőként jelenhetsz meg, ami jobb alkupozíciót jelenthet. Ennek a kamata általában magasabb, mint a normál lakáshitelé.


Be kell viszont tartanod a jövedelemarányos törlesztőrészletre vonatkozó feltételeket. A lakás kiadásból származó jövedelmet nem nagyon szeretik a bankok, nem mindig veszik figyelembe, erre figyelj a bankválasztásnál, ha a bérjövedelmed nem elegendő.


Több bank engedélyhez köti a fedezeti ingatlan bérbeadását, még nem hallottam olyanról, aki megkérte volna az engedélyt, így nem tudom, hogy ez mennyire formaság. Mindenesetre ha fizeted a részleteket, akkor nemigen lehet gond abból, hogy kiadtad.


Szóval abszolút van realitása a koncepciónak.

2019. nov. 28. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Zálogtárgyat, zálogfedezetül bevitt lakást hivatalosan nem engedélyezett bérbe adni.

Függetlenül attól, hogy ezt senki nem tartja be, aki ki akarja adni a lakást.

Ameddig rendben van fizetve a hitel, addig a bankot sem érdekli, nem jár ellenőrizni.

Ezt csak azért írom le, hogy a banknál erről a tervedről ne mesélgess!

2019. nov. 28. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 xswerdy ***** válasza:

törvény nem tiltja, hogy bérbe add. Én nem titkoltam a bankban, hogy bérbe van adva a fedezeti ingatlan, az értékbecslőnek is mondtam, hogy a lakóval kell időpontot egyeztetni. A bérleti díjat is megkérdezte, merthogy azt is figyelembe veszi a becslésnél (más értékbecslő egyébként azt mondta, hogy lakóingatlant nem becsülhet üzleti alapon, nem kérdezhet ilyet, valószínűleg ez is bankonként különböző).


Aztán a szerződés tervezetben láttam, hogy a bank engedélyét meg kel kérnem a bérbeadáshoz (kategorikus tiltásról nincs szó, csak engedélyről). Kérdeztem az ügyintézőt, hogy mit kell ezügyben tennem, azt mondta, hogy elég, hogy szóltam. Amúgy egyébként bérleti szerződést is benyújtottam, hogy az abból származó jövedelmet is vegyék figyelembe, szóval nagyon nem titkoltam. De ők pedig a bérbeadás tényének ismeretében adták meg a hitelt.


Azóta egyébként más bankban is érdeklődtem esetleges újabb hitelfelvétel iránt, és amikor rákérdeztem, hogy gond-e hogy a fedezeti ingatlan bérbe lenne adva, nem is értették, hogy miért lenne gond.

2019. nov. 29. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2019. dec. 2. 14:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!