Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ingatlan adás-vételhez hogy...

Ingatlan adás-vételhez hogy érdemes ügyvédet választani?

Figyelt kérdés

Lakást szeretnénk vásárolni, már nagyban lakáskeresésben vagyunk, és felmerült bennem a kérdés, hogy mégis hogyan kellene ügyvédet választani abból a kb. 25-30-ból aki a városban ingatlan adás-vétellel foglalkozik. Ár természetesen a honlapjukon mégcsak véletlenül sincs... Mindegyiknek egyenként kellene írni, hogy adjon kvázi árajánlatot?

Annyi biztos, hogy olyat szeretnék, aki annyiban "egyedivé" teszi a szerződést, hogy mindenképp szeretnénk biztosítékot a szerződésbe arra vonatkozóan, hogyha a bank amiatt utasítja el a hitelkérelmünket, mert a vételár jóval magasabb az értékbecslő által becsült árnál (azaz az eladó túlértékelte a saját ingatlanát és emiatt nem elég az önerőnk), akkor visszajárjon a foglaló összege. Igazából ennyi az elvárás, meg annyi, hogy a bank szerződésre vonatkozó követelményeit teljesítse.


Hogy kellene nekiállni ügyvédet keresni? Érdemes már azelőtt, hogy ki lenne választva a konkrét lakás, vagy elég akkor keresni ha már megegyeztünk az eladóval a vásárlásról?



2021. jan. 19. 09:39
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Google térképnél vannak vélemények, ha ott keresel rá. Vagy keress véleményt róluk.
2021. jan. 19. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:

Szerintem előre már lehetne keresgélni, mielőtt meglenne a lakás. Általában a vételár 0.5-1%-a az ügyvédi díj.


A kért biztositékot illetően szerintem erdemesebb lenne előzetes értékbecslést kérni a banktól adásvételi aláírása előtt, így időben el tudjátok dönteni, megveszitek-e az ingatlant. Az eladók nem könnyen egyeznek bele a foglaló visszafizetésebe.

2021. jan. 19. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
Értékbecslőt még a szerződés megkötése előtt érdemes hívnod, a már akkor eldöntheted megveszed-e, kapsz-e rá hitelt. Egy tulaj sem hülye, hogy belemenjen vár hónapokat rá vajon kapsz-e hitelt, s ha nem, még ő adja vissza a foglalót. Ilyenről ne is álmodj!!!
2021. jan. 19. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 xswerdy ***** válasza:
amit leírtál, mint kritériumot, az az eladó hozzáállásán múlik. Ha a felek úgy kérik, hogy ez legyen benne, akkor bármelyik ügyvéd beleveszi. Alapesetben az ingatlan adásvételi szerződés rutinmunka, nyugodtan megbízhatod azt az ügyvédet, aki a legolcsóbb. Vannak a neten amúgy ügyvéd kereső oldalak, én ilyenen keresztül kértem ajánlatokat, nem egyenként irkáltam többnek. Órákon belül jöttek az ajánlatok. A legolcsóbbat választottam, előtte megnéztem a honlapját, professzionálisnak tűnt, minden rendben is ment. Azóta már más ügyben is megbíztam.
2021. jan. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
Én is így találtam ügyvédet ajándékozási szerződéshez. Az ügyvéd kereső oldalak nagyon jók, ők jeleznek vissza mennyiért vállalják az adott szerződést.
2021. jan. 19. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm, akkor ezek szerint ügyvédtől is ugyanúgy lehet ajánlatokat gyűjteni, mint bármilyen más szolgáltatásnál.


Banknál érdeklődtem már ilyen előzetes értékbecslés és előzetes hitelbírálat ügyében, de 2 hetet mondtak átfutási időnek... Ha meglesz az igazi lakás, akkor nem akarunk habozni, 2 hét alatt simán jön valaki más aki azonnal foglalózik és elviszi előlünk (egy lakásról már lemaradtunk azért, mert 1 nap gondolkodási időt kértünk, hogy átgondoljuk tudunk-e még 1,5 milliót rászánni, aztán azóta csak 3-4 millióval drágábbakat látunk...)


Én azért nem értem ilyen biztosítékba miért ne menne bele az eladó. Ugye akkor jár neki a foglaló, ha az én hibámból hiúsul meg a szerződés. Őszintén szólva én alapból nem értem, hogy az miért a vevő hibája, ha az eladó a lakás reális értékénél jóval magasabb áron próbálja eladni az ingatlanát, és emiatt meghiúsul az adás-vétel. Értem én hogy vevőként én is hülye vagyok, hogy megakarom venni az irreálisan magas áron, de inkább közös felelősségnek érzem az üzlet ezen részét.

(Másrészt tényleg irreálisan túlárazottnak kellene lennie ahhoz hogy ez bekövetkezzen, 30-35%-al kellene alábecsülnie az értékbecslőnek hogy a közelébe kerüljünk a problémának.)

2021. jan. 19. 12:16
 7/20 xswerdy ***** válasza:
az a helyzet, hogy a banki értékbecslő jellemzően alábecsüli az ingatlanokat, ezt a rizikót nemigen akarja az eladó felvállalni. De ha tényleg 30-35%-os alulbecslésre akarjátok ezt kikötni, azt talán elfogadják.
2021. jan. 19. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
60%
Na akkor tegyük tisztába a dolgokat! Először egy hitelbecslést csináltatsz, mennyire vagy hitelképes a banknál, kaphatsz-e a jövedelmedre hitelt, mennyi az önerőd, mennyiért akarsz kb ingatlant venni, ha ez megvan, kinézel egy lakást, visszamész a bankodhoz, hogy küldhetik az ingatlanbecslőt, ő 2 nap míg kimegy - nem hetek, vagy hónapok (!!!) - s egy hét alatt el is intézi a becslést a banknak és neked. Ezek után mentek az ügyvédhez foglalózni, szerződést kötni. S így nem ér meglepetés. Azt nem hiszem a mai ingatlaneladási helyzetben, ne várna egy eladó egy hetet míg az ingatlanbecslés lezajlik pénz nélkül. S megint írom, felejtsd el, hogy a foglaló visszajár ha nincs hitel! Senki nem vár puszira hónapokat!!!
2021. jan. 19. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
Speciel nekünk az értékbecslő így kezdte miért ilyen olcsón adjuk el az ingatlant. Szóval egyáltalán nincs mindegyik túlárazva, s mint már írtam, egy hét alatt lezajlott az értékbecslés!
2021. jan. 19. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Nos... ha te, mint vevő megveszel egy ingatlant, akkor az az értelmezésedben túl van árazva?

Az eladó hozzáállásán múlik, hogy a foglalóval kapcsolatos kritériumot elfogadja-e. Az ügyvéd már azt fogalmaz a szerződésbe, amit szeretnétek, már ha az nem jogszabály ellenes.

A probléma nálad van, hiszen neked nincs elegendő pénzed, így a kockázatot is te vállald. Amikor ő is menne tovább, esetlegesen őt is határidők kötik, akkor nem biztos, hogy van ideje szórakozni anélkül, hogy bármilyen biztosíték a kezében lenne. Pl. a foglalódat ő tovább fizeti a saját foglalójába. A te hiteled miatt, ő visszaadja a foglalódat, de ő elbukja a sajátját? Vagy hogy gondoltad ezt?

Éppen ezen probléma kiküszöbölésére szoktuk itt sokan azt tanácsolni, hogy az egy dolog, hogy 20% önerővel készülsz hitelt felvenni, de legyen zsebben legalább 30-40, vagy több százalék, hogy probléma esetén betudd pótolni a különbözetet és ne bukd el a foglalót.

Én fair "játékosnak" tartom magam és viszonylag rugalmasnak, de ha én az ingatlanom árából akarok tovább költözni, sosem mennék bele ebbe a foglaló visszaadós feltételbe. Ne húzzuk egymás idejét.


Ügyvédet választani egyébként nem nagy ördöngősség. Szerintem, ha valakinek már van egy jó honlapja, az sokat mondó, természetesen ingatlanra specializálódott legyen. Ajánlatot kérni simán lehet, arra kell számítani, hogy ehhez meg kell adni az ingatlan értékét. A munkadíjuk jellemzően az ingatlan vételárának 0,5-1%-a plusz földhivatali ügyintézési díj, tulajdoni lap lekérés, stb.

Egy adás-vételi szerződést nem nagy cucc megírni még akkor sem, ha többszöri tehermentesítési kritiériumok, sok-sok tulajdonos, stb. áll fenn. A probléma akkor kezdődik, ha valamelyik pont nem teljesül. Egy tiszta ügyletnél viszont ez ritka.

2021. jan. 19. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!